Bývate v práci unavení? Možno spávate v zlom prostredí

Nielen dĺžka spánku určuje, ako budete ráno čulí.

(Zdroj: Fotolia)

Spánok je pre človeka dôležitejší ako jedlo, či dokonca voda. Už po jednom dni bez spánku sa začínajú objavovať príznaky apatie, spomalené myslenie, nepozornosť. Po troch prebdených nociach nastupujú halucinácie, psychické problémy a organizmus balansuje na hranici vyčerpania a šialenstva. Človek bez spánku nedokáže prežiť.

Veľký problém nastáva, ak človek nespí dostatočne dlho, alebo kvalitne. Príznaky nedostatku spánku sa vtedy nedostavujú tak razantne ako pri absolútnej nespavosti, ale z dlhodobého hľadiska výrazne znižujú kvalitu života aj život samotný. Lenže o tom, ako svieži ráno vstávate, nerozhoduje len počet hodín strávených v posteli.

Spánok musí byť dostatočne dlhý aj kvalitný

Národná spánková organizácia (National Sleep Foundation) v rámci výskumu o potrebe spánku analyzovala cez 300 vedeckých štúdií, na základe nich určila zdravé hodnoty spánku, ktoré človek potrebuje na správne fungovanie. Vzhľadom k veku sa potreba spánku mení a s pribúdajúcimi rokmi má telo tendenciu spať kratšie. Pre zdravie je najvhodnejšie, ak si doprajete slastný nočný spánok v nasledujúcom ideálnom pomere:

  • Deti do 3 mesiacov - 14 až 17 hodín
  • Deti od 4 do 11 mesiacov - 12 až 15 hodín
  • Deti od 1 do 2 rokov - 11 až 14 hodín
  • Predškoláci vo veku 3 – 5 rokov - 10 až 13 hodín
  • Školáci od 6 do 13 rokov - 9 až 11 hodín
  • Tínedžeri od 14 do 17 rokov - 8 až 10 hodín
  • Dospelí od 18 do 64 rokov - 7 až 9 hodín
  • Seniori na 65 rokov - 7 až 8 hodín

Pre telo je najdôležitejšie, ako si počas spánku oddýchne. Každé prerušenie spánku totiž znižuje jeho kvalitu. A tu vstupujú do hry aj ďalšie faktory, nielen správne nastavenie budíka a vhodná doba na odchod do postele. NSF odporúča na zlepšenie kvality spánku dodržiavať pravidelný spánkový rytmus aj počas víkendov, denne cvičiť, pred spaním relaxovať a vypnúť elektroniku v spálni. Spať na kvalitných matracoch a pred spaním zabezpečiť vhodnú klímu v miestnosti. Práve zlý vzduch býva často dôvodom problémov s dýchaním, spôsobuje prebudenie a znižuje kvalitu spánku. Následne bude spánok pre telo nedostatočný a neposkytne energiu do ďalšieho dňa.

„Prejavy pri nedostatočnom spánku v nevhodnom prostredí sú poruchy koncentrácie, únava, znížená tolerancia bežnej činnosti, podráždenosť, ale aj častejšie infekty a znížená obranyschopnosť organizmu,“ hovorí MUDr. Viera Karlubíková z ambulancie klinickej imunológie a alergológie MEDIMUN v Trnave. Ak si všímate niektorý z uvedených príznakov a bez rannej kávy nedokážete fungovať, je na mieste sa zaoberať otázkou, či spíte dostatočne dlho a v dobrom prostredí.

Prečítajte si tiež:Klima efekt bez klimatizácie Čítajte 

So zlou vlhkosťou vzduchu prichádza zlý spánok

„Kvalita vzduchu v prostredí, kde spíme, sa môže odraziť na kvalite spánku a tieto faktory môžu výrazne ovplyvniť spánok u každého človeka," hovorí V. Karlubíková a dodáva, že ak je vzduch v miestnosti nekvalitný, môže sa to priamo odraziť na zvýšenej únave celého organizmu, zhoršenej koncentrácii, zníženej tolerancii či už psychickej, ale aj fyzickej záťaže a väčšej náchylnosti na ochorenia.

Ráno vstávate unavení, do práce prichádzate bez energie, máte pocit, že by ste okamžite zaspali, ale večer sa vám zaspať nedarí. Budíte sa na kašeľ, alebo vás v noci škriabe hrdlo, ťažšie sa vám dýcha a spánok nie je ovlažujúci. Práve to sú najčastejšie príznaky, že so vzduchom v miestnosti niečo nie je v poriadku.

Jedným z najčastejších problémov v spálňach býva príliš suchý alebo vlhký vzduch. V prípade vysokej vlhkosti nad 80 % narastá náročnosť dýchania i riziko napadnutia plesňami. Tie už škodia nielen spánku, ale aj imunitnému systému. Najmä u detí môžu zvyšovať chorobovosť.

Druhým extrémom je príliš suchý vzduch s vlhkosťou 20 až 30 %, ktorý sa objavuje najmä počas vykurovacej sezóny. Vedie k vysušovaniu slizníc a následne k škriabaniu v hrdle, chrápaniu, riziku infekcie napríklad chrípkovými vírusmi v chladných ročných obdobiach.

„V prostredí, ktoré slúži na oddych a našu regeneráciu by sa vlhkosť mala pohybovať okolo 40 %,“ hovorí doktorka Karlubíková a dodáva ďalšie odporúčania, ako vylepšiť vzduch v miestnosti určenej na spánok: „Izba by mala byť vyvetraná, nemalo by tam byť mnoho izbových kvetín, vhodnejšie sú menšie kobercové plochy a závesy. V miestnosti by ľudia nemali spať spolu s domácim zvieratkom. A asi lepšia voľba sú syntetické periny, ktoré sa dajú aj častejšie oprať.“

Ako ustrážiť kvalitu a vlhkosť vzduchu?

Miestnosť, kde spíme by sa mala dostatočne vetrať, neprekurovať, mala by byť zariadená tak, aby sa dala ľahko udržiavať čistota. „Základom je nefajčiť nikdy v interiéri, ani vo vedľajších miestnostiach,“ prízvukuje V. Karlubíková. Samotnú vlhkosť v spálni môžeme regulovať napríklad aj pomocou odparovačov, alebo správnych omietok. Tak isto je vhodné venovať pozornosť ekologickým doplnkom na prírodnej báze.

Vzduch totiž určuje nielen kvalitu spánku, ale ovplyvňuje aj naše zdravie a pocit pohody. Preto je potrebné vyhnúť sa aj zvýšenej koncentrácii chemických prvkov v ovzduší. Hans-Peter Hutter z Inštitútu hygieny a životného prostredia na Univerzite medicíny vo Viedni tvrdí: „Chemické zlúčeniny sa môžu uvoľňovať z nábytku, vnútorných farieb či z drevených podláh a tak znečisťovať vnútorný vzduch. Vo vysokej koncentrácii dráždia mnohé zlúčeniny sliznice, iné sa dostávajú aj ďalej do pľúc.“

To opäť prispieva k zníženiu pohody počas spánku. Aj stavebné materiály výrazne ovplyvňujú kvalitu vzduchu v interiéri. Preto je nutné venovať ich výberu dostatok pozornosti. Vhodné je do spálne vyberať materiály, ktoré udržiavajú správnu vlhkosť a pritom ovzdušie neohrozujú toxínmi.

K zdravému vzduchu v spálni prispeje správna omietka

Prečítajte si tiež:Tento extrémne ťažký kvíz o zdravom bývaní zvládne iba 1 z 10 ľudí Čítajte 

Bez ohľadu na to, či budete používať zvlhčovače vzduchu, správne vetrať, alebo často prať obliečky, je veľmi dôležité, z akého materiálu sú samotné omietky, ktoré udržiavajú vhodnú klímu v miestnosti. Napríklad omietka na vápennej báze s poréznou štruktúrou automaticky umožňuje rýchle prijímanie a odovzdávanie vlhkosti. Tým zabezpečí, že v miestnosti bude správne regulovaná klíma tak, aby sa vám dobre dýchalo počas celej noci.

Napríklad Baumit Klima omietky na vápennej báze s perlitom a cementom majú zásaditý charakter s pH viac ako 7, čím napomáhajú ochrane vzduchu pred mikroorganizmami a dokážu najlepšie regulovať vlhkosť v interiéri. Ideálna mikroštruktúra týchto omietok sa podobá špongii, vďaka čomu dokáže efektívne absorbovať nadbytočnú vlhkosť z prostredia. Až trikrát lepšie ako sadrová omietka a jedenapolkrát lepšie ako vápenno-cementová omietka.

Výskumy ukázali, že pridanie malého množstva cementu do vápennej omietky má pozitívny vplyv na jej schopnosť regulovať vlhkosť v interiéri. Aj prirodzenú vlhkosť prítomnú v interiéri, ktorá vzniká napríklad varením alebo vešaním bielizne dokážu absorbovať a pomaly opäť odovzdávať do prostredia.

Tieto zistenia vychádzajú z viac ako 25 rokov trvajúceho výskumu spoločnosti Baumit, ktorá sa zaoberá témou zdraviu prospešných stavebných materiálov.

Zdravá omietka aktívne dýcha, udržiava klímu vhodnú pre život aj spánok, je bez škodlivín, obsahu rozpúšťadiel a ochráni pred mikroorganizmami. Vďaka tomu zlepší spánok a hodiny strávené v posteli vám prinesú skutočné osvieženie.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Baumit

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. Na zdraví záleží
          2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 096
          2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 674
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
          4. Každý piaty zomrie 8 569
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093

          Neprehliadnite tiež

          Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


          SME Creative

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative