SME
reklama

Najkrajšie cyklotrasy na Slovensku nie sú iba v Bratislave

Vyrazte na kolesách za krásami Slovenska.

Slovensko je krajina plná kopcov, nížin aj roviniek. Ideálna kombinácia na poznávanie krajiny bicyklom. Mnoho cyklotrás začína priamo z miest, kam sa dá dopraviť autom. To znamená, že nemusíte šliapať do pedálov po hlavných cestách, ale bicykel, prípadne e-bicykel naložíte na nosič auta a po príjazde sa tešíte z peknej prírody a vetra vo vlasoch.

„Na Slovensku máme množstvo prirodzených nástupných miest, kde je možné parkovať a vyrážať na desiatky až stovky kilometrov trás. Spomeniem také miesta ako Vojenská nemocnica v Bratislave, Donovaly, Terchová, Kálnica, Piešťany, Snina, Poprad a mnohé iné,“ hovorí Michal Hlatký, predseda Slovenského cykloklubu a radí: „Dnes už je na internete dokopy zmapovaných viac ako 9000 km trás. Tie je možné stiahnuť si vo formáte GPS do mobilných zariadení či navigácii a vydať sa do prírody.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

My sme pre vás vytipovali trasy naprieč Slovenskom, na ktorých štart sa dostanete pohodlne autom a následne si užívate jazdu na bicykli, krásne výhľady aj zaujímavé zastávky.

Smer Topoľčianky

Jedna z príjemných rozjazdových jarných trás začína v meste Topoľčany, kde nie je žiadny problém s parkovaním, či prípadne ubytovaním, ak by ste sa tento kraj rozhodli spoznávať viac dní. Na zachytenie smeru z Topoľčian na Skýcov stačí jednoduchá mapa a máte pred sebou prvých 80 jarných kilometrov na bicykli. Prípadne sa autom môžete odviesť až do Klátovej Novej Vsi, kde sa začína prírodnejší terén.

„Za Klátovou Novou Vsou odbočíte do sedla pod Rakytou. Povrch cesty je rozbitý asfalt, no pri ceste do kopca to tak nevadí. Zo sedla je nádherný zjazd po nových asfaltkách. Zastávka je pri Zubrej obore, kde sa dá občerstviť v bufete a samozrejme pozrieť sa na Zubrov,“ opisuje krásy trasy smerom na Topoľčianky Peter Dragúň, predseda Klubu slovenských turistov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vyhraj E-bikeVyhraj E-bike (zdroj: Continental)

Do Topoľčianok dorazíte po vedľajších cestách okolo viacerých žrebčínov. „Trasu je výhodné absolvovať na prvého mája, kedy je v Topoľčiankach deň otvorených dverí,“ radí zo skúsenosti Dragúň a dodáva: „Zo zámockého parku v Topoľčiankach vychádzate po dobrej asfaltovej ceste k odbočke na Hrušovský hrad. Treba ho vidieť, je impozantný. Z hradu už schádzate do partizánskej obce Skýcov.

Vidíte pekne opravený kaštieľ a aj cesta okolo cintorína zaujme. Nie je na ňom napísaný nadpis Dom smútku, ale optimistickejší Dom nádeje. Hneď za ním sú postavené nové pece na pálenie vápna aj s náučnými tabuľami. Posledných 20 km je radosť pretekať s vetrom vo vlasoch,“ opisuje krásnu cyklotrasu Dragúň.

Najkrajšie trasy hornej Nitry

Z Topoľčian je to už do Prievidze kúsok. Cyklistika na strednom Slovensku má totiž svoju perličku práve na hornej Nitre. Táto oblasť ponúka nekonečné možnosti horskej aj cestnej cyklistiky. Okolie Prievidze a Bojníc je kvalitne vybavené na možnosti parkovania, keďže turistický ruch sem ťahá Bojnický zámok. Mimochodom, práve jeden z najkrajších zámkov Európy budete mať zo sedla bicykla na očiach pri mnohých trasách, či už po asfalte, alebo na horskom bicykli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Pre MTBajkerov je ideálna cyklotrasa Štyroch chotárov v pohorí Žiar, kam sa dá dostať od Nedožier - Brezian. Okolie Veľkej Lehôtky nad Prievidzou ponúka kvalitné terény aj pre enduro a XC nadšencov a každoročne sa tu koná Bike Fest. Zaujímavý je Pálfyho trail nad Bojnicami. Priam stvorený na kombináciu auto a bike. Auto necháte v Bojniciach a po turistickej značke sa treba na bicykli dostať do Šútovského sedla, kde cesta začína. Končí priamo na lúke nad Bojnickým zámkom, čo je pekné miesto na oddych a vychutnanie si okolia hornej Nitry,“ hovorí Braňo Karas, tréner a predseda klubu VELOSVET cycling team Prievidza.

Zároveň dodáva, že ak už budete v tejto oblasti, oplatí sa vyskúšať aj vybudované traily nad Lehotou pod Vtáčnikom. „V obci je potrebné dostať sa autom až k lyžiarskemu vleku, čo je východisková trasa pre všetky traily v okolí. Pri vleku sa nachádza orientačná mapka, ktorá vám dá presné informácie, ako sa dostať k trailom a tiež o ich dĺžke a obtiažnosti.​“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľkú Fatru treba obísť. Jedine na bicykli!

Okolie Veľkej Fatry patrí k oblastiam, ktoré ponúkajú skutočne až „alpský charakter“ v domácom prostredí. Tak to vidí aj Martin Imrich, cyklista z MTBIKER a ponúka hneď jeden z krásnych výletov:

„Skvelá cyklotrasa je na Kráľovu Studňu, kam vedie viacero možností. Či už od Harmaneckej jaskyne alebo z Veľkého Šturca. Komu bude málo, môže to potiahnuť až hore na vrchol Krížna do výšky 1574 metrov. Doslova nádherné a veľmi pekne značené trasy ponúka aj Špania Dolina neďaleko Banskej Bystrice. Parkovanie v obci nie je žiadny problém. Je tam doslova spleť zvážnic a dá sa prejsť až na horské stredisko Donovaly.“

Prípadne môžete vyjsť autom priamo na Donovaly a celé si to zjazdiť v opačnom smere. Je to už len na vás. O krásne výhľady opäť nebude núdza. Spoločnosť vám bude robiť Veľká Fatra a neskôr úvodná časť hrebeňa Nízkych Tatier.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Martin Imrich dodáva: „Každopádne ak si chcete dať poriadne do tela odporúčam stúpanie na Kráľovu hoľu k vysielaču do výšky 1946 metrov z dediny Šumiac. To je skutočne lahôdka a dokonca tam ide asfaltová cesta. Síce rozbitá a s množstvom úsekov výmoľov, ale to väčšina bicyklov bez problémov zvládne.“ Ak cestu absolvujete, odmení vás čarovný výhľad na Vysoké Tatry.

Gader je skutočne pre každého

Na ceste medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami sa oplatí odbočiť na Blatnicu. V obci sa dostanete autom až na koncové horné parkovisko. Je to zároveň východisko pre cyklotrasu po upravenej asfaltke naprieč Gaderskou dolinou. Po pár metroch zavadíte o odbočku na hrad Blatnica, kam sa však dostanete len po vlastných. Ak pokračujete hlavnou trasou na bicykli, okolo vás neustále zurčí potok a po chvíli zastavíte na stanici Mlynčekovo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odpočívadlo plné malých mlynčekov v potoku, ktoré sú lákadlom hlavne pre deti, ale ani dospelí si nenechajú ujsť vodné mlynčeky v akcii. Celá trasa je v miernom stúpaní, ale na ľahšom prevode ju zvládne aj absolútny cyklistický začiatočník. Pohodlne sa tak dostanete až k horskému masívu Čertova brána. Za ním je trasa už skôr pre nadšencov pešej turistiky.

Cesta k tomuto bodu a naspať k autu je približne 20 krásnych kilometrov a najviac si užijete návrat. Ide o najkrajšiu časť výletu, keďže vďaka miernemu kopcu, ktorý ste zdolávali smerom hore, máte pred sebou približne desať kilometrov zjazdu bez potreby šliapať do pedálov. Ide o jednu z mála kvalitných asfaltiek, ktorá sa vinie v unikátnom horskom prostredí.

Na sever Slovenska s dostatkom kondície

Ak už zamierite na Gader, nie je to ďaleko do Žiliny a aj tento kraj stojí za spoznávanie z cyklistického sedla. Keďže ide o sever Slovenska, dominovať budú kopce, no nie tak vysoké ako napríklad v oblasti Tatier. Už len v okolí Žiliny je toho skutočne veľa a keďže korením cyklistiky sú kopce, Martin Imrich ponúka dve trasy pre tých, čo sa plánujú trochu zapotiť:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Skúste výjazd na chatu pod Suchým z Varína, teda nie okolo Starého hradu, čo neznalých veľmi často pletie. Z Varína je to krásne stúpanie, miestami síce trochu strmšie, ale vždy predsa môžete chvíľu potlačiť. Odmenou bude posedenie na chate a výborné občerstvenie. Čarovným je aj stúpanie do sedla Javorina a to z dvoch trás. Buď zo Strečna, čo je trochu viac po teréne, alebo po starej rozbitej asfaltke zo Stráňav. Každopádne odmenou sú nádherné výhľady na Malú Fatru a celú Žilinskú kotlinu, ktorá je ako na dlani.“

Nikdy nezabudnite na prípravu

Pred tým, ako vyrazíte preskúmať jednotlivé cyklotrasy, je potrebné pripraviť telo aj bicykel. Po zime totiž nemusia mať najlepšiu kondíciu. „Vždy je vhodné sa na sezónu pripraviť či už po materiálnej stránke, teda prejsť kontrolou bicykla a dôkladným servisom, ale taktiež sa treba pripraviť aj fyzicky. Nohy, ruky, aj brucho, chrbát, core tela,“ radí Branislav Karas.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Michal Hlatký prízvukuje, že medzi najdôležitejšie aspekty patrí bezpečnosť: „Stále sa nájde množstvo turistov, ktorí jazdia bez prilby a základných reflexných prvkov. Preto by každý začiatočník mal mať určite prilbu a minimálne základné reflexné prvky. Odporúčam takisto okuliare, ktoré chránia zrak, keďže kedykoľvek môže do oka niečo vletieť. Takisto sú dôležité svetlá, najmä pri výjazdoch, keď už môže cyklistov zastihnúť tma.“

Do výbavy si určite zoberte základné minimum, ktoré odporúča Martin Imrich: „Nezabudnite aspoň základné veci na opravu defektu. Duša, pumpa, lepenie a nejaké malé náradie. Nie je totiž nič horšie, ako zabaliť krásny výlet pre smiešnu poruchu ako defekt, alebo slabo utiahnuté sedlo.“

Jednu z posledných rád, ale o to dôležitejších, ponúka aj Peter Dragúň: „Aby ste z jazdy na bicykli mali radosť, skontrolujte si výšku sedla. Základné pravidlo pre amatérov je, že ak sedíte na sedle, pätu dajte na pedál. Noha v kolene by mala byť vyrovnaná. Zabránite tým rýchlej únave svalov.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zoberte si do prírody e-bike, ktorý vám pomôže prekonať aj kopce a dlhšie vzdialenosti. Takéhoto pomocníka na cyklotrasy môžete vyhrať od 1. apríla 2018, ak nezabudnete prezuť vaše auto na letné pneumatiky s Continentalom.

Tento článok vám prináša Continental.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Continental

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  2. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  3. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  5. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  6. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  7. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  8. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 815
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 002
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 508
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 097
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 658
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 654
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 342
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 2 310
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Diskusia prezidentských kandidátov v RTVS.

Väčšina ľudí na Slovensku považuje kritické médiá za pilier demokracie.


Minister spravodlivosti Boris Susko.

U Suska namietajú prísne trestanie vysokopostavených úradníkov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico s ministrom obrany Robertom Kaliňákom v pozadí.

Fico má pravdu, nenávisť môže vyústiť do vraždy, už sa tak stalo.


Sedemnásťročný Denys Kostev po niekoľkých mesiacoch v ruskom zajatí.

Denys Kostev strávil takmer dva roky v ruských prevýchovných táboroch.


Anna Dohnalová a 1 ďalší
reklama
  1. Radko Mačuha: Potkania osada, Ratzenstadl.
  2. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  3. Viktor Pamula: Pomôžme spoločne Ukrajine v boji za slobodu
  4. Jozef Varga: Krkavci / 58. /
  5. Anna Miľanová: Jedným zo základov demokracie je slušnosť...
  6. Michal Dolňan: Miss alebo ministerka?
  7. Martin Škopec Antal: "Kontrolné" dni na ministerstvách? Hypnotizér Fico v akcii
  8. Marcel Rebro: Munícia pre Ukrajinu - keď nie vláda, posielame my
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 111 940
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 58 241
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 148
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 645
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 333
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 454
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 18 904
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 11 674
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu