INZERCIA

Objavujte svet s Našim finančným družstvom - Maďarsko

Zatiaľ som nebol všade, ale mám to v pláne. Krédo členov NFD, ktorí spoznávajú svet prostredníctvom dovolenkového programu NFDPV.

Úvod od spoločnosti NAŠE FINANČNÉ DRUŽSTVO

Naše finančné družstvo je spoločenstvo neuzavretého počtu fyzických a právnických osôb, ktorí sa rozhodli spoločným úsilím budovať majetok a aktíva za účelom podnikania a zabezpečovania hospodárskych, sociálnych a iných potrieb svojich členov. Ako recept pre tvorbu majetku a aktív sme si vybrali “spotrebu” svojich vlastných produktov a služieb a tiež “vzájomnú spoluprácu”. Medzi naše produkty patrí družstevný dovolenkový program NFDPV, pomocou ktorého naši členovia môžu spoznávať svet.

Prinášame Vám príbeh nášho člena družstva Stefana Smołku z jeho dovolenky v Maďarsku.

Môj prvý Welcome Week

Keď som v druhej polovici septembra 2017 dostal ponuku na cestu do Maďarska prostredníctvom DAE, veľmi som sa potešil, pretože mám rád túto krajinu. Išlo o využitie môjho prvého Welcome Weeku v rámci dovolenkového programu NFDPV, ktorý som si objednal a ktorý mám vyplatený na 60 %.

Ponuku som rýchlo prijal, prostredníctvom CreditPay som si zamenil PLN na EUR, následne som uhradil 99 eur a prišlo mi potvrdenie v podobe dvoch dokumentov, ktoré bolo potrebné vytlačiť: 1. Final Confirmation a 2. Resort Profile. Prvý dokument je de facto rezerváciou, druhý obsahuje podrobné informácie o rekreačnom mieste. S takýmito dokumentmi som už mohol pokojne vycestovať na svoj dvojtýždňový pobyt v okolí Balatonu.

V sobotu 16. septembra som za ranného svitu vyrazil so svojou ženou a dcérou na starom volve – smerom na juh, prechádzajúc cez kúsok Čiech, cez Slovensko a značnú časť Maďarska. Vďaka dobrej navigácii som bol na mieste už v popoludňajších hodinách. Prešiel som približne 530 km. Išiel som mimo diaľnic, pretože už samotnú cestu obyčajne považujem za hlavnú časť dovolenky. Pozorovanie mestečiek a dedín, cez ktoré prechádzame, nám robí obrovskú radosť. Takmer kedykoľvek sa môžeme zastaviť alebo dokonca zísť z cesty a prezrieť si zaujímavý objekt.

Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko, všetky tieto krajiny patria do tej istej rodiny krajín Strednej Európy a okrem toho patríme aj do Európskej únie. Absolútnou fantáziou sú otvorené hranice. Predsa sa však navzájom líšime a to nielen odlišnými menami, ale aj sieťou a kvalitou ciest (v Česku a na Slovensku vidieť väčší pokrok v tejto oblasti) či špecifickým charakterom výstavby. Naše národy sa však najviac líšia svojím rodným jazykom, odlišnými jedlami, spôsobom života a tradíciami. V Česku sme jedli veľmi chutné jedlá, pili výbornú kávu, na Slovensku sme si dopriali sýty a veľmi chutný obed za výbornú cenu (znova som sa presvedčil o tom, že drahé Slovensko je len mýtus).

Na potvrdení od Kristiána Schlachtu bolo zobrazené len moje meno a priezvisko, trocha som sa preto znepokojoval, či nebudem mať problém s ubytovaním manželky a dcéry. Ukázalo sa však, že Kristián mal pravdu, neboli žiadne problémy, do registračnej karty som len zapísal osoby, ktoré prišli so mnou a spolu so širokým úsmevom sme dostali vytúžené kľúče od apartmánu na vysokej úrovni so všetkými možnými výhodami.

Napriek chladnému počasiu (teplota sa v priebehu pohybovala okolo 15 stupňov Celzia) sa náš pobyt v rozsiahlom niekoľko hektárovom stredisku v Cserszegtomaj na hranici mestečka skutočne vydaril a bol super príjemný. Práve takýto pokoj uprostred krásnej prírody sme na sklonku leta potrebovali. Padlo to vhod najmä našej Júlii (je členkou NFD), ktorá mala nastúpiť na náročné štúdium v nie najľahšom odbore. Dnes viem, že to bola jedna z našich najzaujímavejších dovoleniek.

Samotné stredisko Club Dobogómajor vo vás vyvolá najskôr rešpekt a až neskôr iné emócie. Stredisko sa teší veľkej popularite, čo potvrdzujú plné parkoviská pre stálych hostí, v počte niekoľkých stoviek automobilov takmer non-stop. Ide najmä o maďarských, slovenských, rakúskych, nemeckých, českých a poľských turistov. Mňa to vôbec neprekvapuje, pretože je to snáď najlepšia ponuka v tomto okolí, berúc do úvahy štandard, ako aj cenu (aspekt ceny sa nás však nedotýkal, pretože s DAE sme mali náš bezplatný Welcome Week).

Bývali sme v pekne navrhnutých, precízne vybudovaných moderných murovaných domčekoch s vysokými strieškami pokrytými strešnou krytinou alebo miestami aj slamenou strechou. Tieto domčeky v rôznych šírkach a výškach (najviac dvojpodlažné, uložené pod šikmou strechou) sú postavené na ploche mierne členitej rozľahlej lúky, s početnými chodníčkami a rozprávkovo zakvitnutými okrajmi. Čistota, starostlivosť o každé zákutie, pracovitosť obsluhy a obdivuhodná diskrétnosť – to sme pociťovali na vlastnej koži každý deň a na každom kroku. Naše hniezdočko sa nachádzalo v radovej výstavbe, tak inteligentne navrhnutej, že sme si s nikým nevchádzali do cesty a každý mal pre seba svoj kúsok súkromia. Napokon, vieme, aké je ťažké to zosúladiť.

V stredisku bolo dostatočné množstvo atrakcií na to, aby sme celý týždeň nemuseli vychádzať mimo centra. A boli aj také rodiny, ktoré svoj pobyt strávili len v stredisku (otvorený bazén a zvlášť krytý, spolu s neustále čistenými Jacuzzi, bohato vybavené detské vonkajšie ihrisko, okrem toho je k dispozícii detský kútik pre najmenších, volejbalové a futbalové ihrisko, požičovňa bicyklov, hipoterapia, bežecké trasy, nording walkingové trasy, kadernícky, kozmetický a masážny salón, bowling, biliard, potraviny otvorené od ranných do poludňajších hodín, na mieste je bankomat, bar a reštaurácia). Navyše, už na privítanie dostal každý klient do rúk vytlačený plán výletov na najbližší týždeň (o. i. Budapešť, Viedeň, dodatočne hradené v EUR). Nás však lákalo neďaleké jazero Hévíz (pol hodiny pešo) a najmä pobrežie Balatonu (cca 6 km autom), s mólom a pontónom pre turistov využívajúcich výletné lode každý deň.

V Hévíze je najväčšou atrakciou liečebné termálne jazero, najväčšie (nad 4 ha) a najhlbšie (do 38 m) v Európe. Jazero je pevne ohradené, obklopené krásnym parkom s rozmanitou zeleňou. Teplota vzduchu dosahovala 17 stupňov, avšak voda v jazere mala 30 stupňov Celzia. Množstvo ľudí využívajúcich toto jazero svedčí o tom, že je to veľmi príjemné. Vstup na 3 hodiny stojí približne 10 eur. Vďaka jazierku sa stredisko Hévíz stalo populárnym kúpeľným centrom s luxusnými hotelmi a veľkou nemocnicou špecializujúce sa najmä na reumatické ochorenia.

Okrem Hévízu sme si robili aj výlety autom pozdĺž Balatonu, každý deň sme zakotvili na inom mieste pri brehu prekrásneho „maďarského mora“, pokračujúc stále ďalej smerom na východ.

Mali sme možnosť vidieť zaujímavé miesta, každé iné, o tomto čase (koniec leta) skôr málo navštevované, ale mimoriadne pekne sfarbené a zakvitnuté, ako celé Maďarsko. Najbližšie k pobrežiu sú obchodíky a hneď za nimi sa pozdĺž celého Balatonu tiahne železničná trať s malými, čarovnými staničkami, ktoré sú samy o sebe obrovskou atrakciou. K rušňom sú napojené vagóny, z ktorých posledný predstavuje batožinový vagón pre cyklistov. Neďaleko koľajiska sa vinie široká, dvojpruhová, dobre označená cyklistická trasa, ktorá vedie okolo celého Balatonu. Už teraz viem, ako bude vyzerať môj ďalší výlet do Maďarska...


Prezerajúc si okolie sme prechádzali popri pohostinstvách a reštauráciách a každý deň sme obedovali v inom podniku. Všade nás srdečne privítali, robil to prevažne majiteľ, ktorý sa snažil uspokojiť naše potreby. Angličtina, ale najmä nemčina tam nie je žiadny problém. Nemohol som si nedopriať chutný guláš, teda hustú polievku pripomínajúcu pikantnú omáčku, ktorá môže mať v podobe maďarského guláša množstvo rôznych verzií. Ku gulášu sa podávajú malé poháriky s omáčkami, ktoré dokážu poriadne okoreniť jedlo, sú však dobrovoľnou prísadou. Nezabudnuteľným zážitkom pre chuťové poháriky boli aj skvele pripravené rybie filety na podnose plnom zeleniny. Ryba bola vylovená priamo z Balatonu, ale, bohužiaľ, nezapísal som si jej názov a doposiaľ neviem, čo som jedol. Ceny za obed boli veľmi podobné ako priemerné ceny v Poľsku.

Týždeň uplynul ako voda a nastal čas vrátiť sa domov. Na koniec sme na recepcii zaplatili približne 150 PLN za všetkých troch, vrátane pobytovej taxe a poplatku za parkovanie (na stráženom parkovisku). Za tak komfortný pobyt na krásnom mieste je to cez NFDPV skoro zadarmo.

Stefan Smołka, člen družstva

Ďalšie príbehy členov družstva z cestovania po svete nájdete TU

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Poďte kontrolovať novinárov denníka SME

Ponúkame vám možnosť prísť na niekoľko dní do redakcie SME.

Tlačové správy

Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť

Niekedy jednoducho nepomôže pravidelný prísun vitamínov ani iná prevencia.

Tlačové správy

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny

Kedy a komu sa oplatí rezervovať dovolenku s predstihom?

Tlačové správy

Prognózy pre slovensky realitný trh v roku 2019

Prvé predpovede, ako sa vyvinie dianie na realitnom trhu v roku 2019.