Reportáž: Ako sa robia balené bagety? Zisťovali sme vo fabrike

Najobľúbenejšiu slovenskú bagetu, debrecínsku, vyrábajú na strednom Slovensku.

Tesne za tabuľou oznamujúcou začiatok Bartošovej Lehôtky vchádzame do kráľovstva lahôdok. Na širokej ceste skôr prehliadnete začiatok obce ako fabriku Grotto. Za jej bránou sa denne produkuje približne 60-tisíc bagiet, medzi nimi aj najobľúbenejšia slovenská Debrecínska bageta, ktorej spoločnosť predá najviac. Čo stojí za jej obľúbenosťou, sme zisťovali priamo na linke, kde ju robia.

Pri vchode do závodu nám podáva ruku regionálny manažér Dušan Gánoczy a v skratke predstavuje viac ako dvadsaťročnú históriu značky, ktorá sa zrodila v Kremnici. Prakticky na kolene začala partia nadšencov robiť bagety, ktoré chutili širokému okoliu a tak sa začala expanzia. Neskôr nasledovala stavba závodu v neďalekej Bartošovej Lehôtke, v ktorom sa práve nachádzame. Postupne si obliekame ochranné obleky, návleky na nohy, ochranné čiapky na vlasy aj ochranné rúško na ústa. Trochu sa cítime ako chirurgovia pred operáciou.

Tento pocit sa ešte zosilňuje, keď vchádzame do tretej, najčistejšej zóny. Pred vstupom do nej prechádzame cez najnezvyčajnejší turniket na svete. Na jeho spodnej časti je mriežka ponorená do dezinfekčnej tekutiny a turniket vás pustí ďalej len vtedy, ak vložíme ruky do zvláštnych otvorov, v ktorých nám dlane osprchuje dezinfekcia.

„Je tu najprísnejšia hygiena. Do týchto priestorov prakticky nemôžeme doniesť žiadne znečistenie z vonkajšieho prostredia,“ hovorí Mgr. Martin Moravčík, dohliadajúci v závode na kvalitu a hygienu. Po prejdení čistiacej procedúry stojíme pred dverami s nápisom: Studená kuchyňa. Za nimi sa vyrába viac ako štyridsať druhov lahôdkového tovaru - od klasických bagiet, cez sendviče až po tortily, či panini.

Za každou bagetou stojí viac ľudí

"Koľko kusov z tejto série sa vyrobí?"

„Šesťsto kusov,“ hovorí nízka žena cez hygienickú masku.

Hoci nám sa prekrížia oči pri predstave, že tri ženy stojace za linkou musia natrieť šesťsto bagiet, naplniť ich surovinami a odoslať na balenie, Gánoczy sa iba usmieva:

„Ide o malú sériu. Táto linka slúži na menšie množstvá. Či už pre špecifické druhy bagiet, alebo bagety na objednávku ako napríklad pre Národnú transfúznu stanicu. Tí si presne dodali parametre a receptúru, ako diétne majú byť bagety. Používame tu maslový základ, natierajú sa ručne. Grahamové bagety sú bezmäsité. Vieme vyrobiť prakticky akúkoľvek bagetu na želanie,“ vysvetľuje. Takto dodávajú bagety napríklad aj pre školské zariadenia, väznice a pre špeciálne potreby dodávateľov.

Tak ako každú spoločnosť však nedržia nad vodou špecifické produkty, ale tie najobľúbenejšie. Vyrábané v 10-tisícoch. Prechádzame k druhej linke, kde je omnoho živšie. Práve tu sa rodí debrecínska bageta.

Debrecínska bageta: Vyšľachtená pre jazyky Slovákov

„Debrecínska bageta je absolútnou jednotkou na slovenskom trhu. Je najobľúbenejšou a v našom portfóliu figuruje už od vzniku firmy. Táto receptúra je už optimálne vyladená. A hoci putuje aj na export, je jasné, že je to favorit Slovákov. Chute zákazníkov sa totiž od krajiny ku krajine menia. Na českom trhu sme ponúkali debrecínsku ako jednotku, no paradoxne ju z prvého miesta vytlačili kuracie druhy. Debrecínska sa umiestnila až na štvrtom mieste. Úplne iné to je zasa v Poľsku,“ hodnotí Ganoczy.

Vznik debrecínskej pochúťky je úchvatný proces. Prvý pracovník triedi vstupné bagety. Tie, ktoré nevyhovujú veľkosťou, diskvalifikuje. Vhodné vchádzajú do špeciálneho stroja, ktorý spraví v bagete výrez. Vďaka nemu sa bude bageta ľahšie plniť. Špeciálne koleso bagetu roztiahne a stroj do vnútra vtlačí presnú dávku andalúzskeho dressingu, namiešaného podľa špeciálnej receptúry. To sú vlastne jediné dva automatizované komponenty, ktoré výrobu bagiet sprevádzajú.

Takto predpripravené ich do rúk berie prvá pracovníčka, ktorých je na páse zoradených viacero. Nad ich hlavami sú rozvešané plagáty ako majú vyzerať hotové bagety.

„Na linkách sa robí niekoľko bagiet po sebe. No pracovníci sú už tak zvyknutí, že na nákresy ani nepozerajú. Presne vedia, ako má byť ktorá surovina správne poskladaná a kam patrí,“ ukazuje Gánoczy.

Pás sa posúva ticho a pracovníci mlčky vkladajú jednotlivé kúsky. Plátky debrecínky, zelenina, jarná cibuľka, syr a ďalšie prísady. Bageta putuje po páse a každý do nej vloží časť výplne. Na konci prísnym okom kontrolórka dohliada na každý kus. Ak sa jej niečo nepáči, bagetu upraví, alebo vráti. Až po odobrení sa bagety presunú na baliacu linku, ktorá ich zabalí do obalu. Následne prejde bageta detektorom kovov a odtiaľ priamo do prepraviek. Pred distribúciou sa ešte z každej série odoberú dve vzorky do banky výrobkov. V nej ostávajú počas záručnej doby a ku konci spotreby sa robia testy, či je kvalita aj chuť zachovaná.

Zákazník dostáva bagetu ešte chrumkavú

Všetky bagety majú trvanlivosť päť dní. „Päťdňová lehota je čas, počas ktorého vieme garantovať čerstvosť všetkých surovín - salámy, kuraťa, listovej zeleniny a samotnej bagety. Je prirodzené, keď po dovezení je kvalita samotnej bagety iná ako pred koncom záruky. Netreba sa však báť, že kvalitatívne bude úplne odlišná, no štruktúra, najmä pečiva, sa už môže trochu meniť,“ hovorí Gánoczy.

„Nepoužívame žiadnu chémiu a zákazník tak dostane presne takú bagetu, akoby si ju spravil doma a uložil v chladničke. S tým rozdielom, že sterilita je zabezpečená ochrannou atmosférou,“ hovorí Moravčik.

„Dá sa urobiť aj štrnásťdňová bageta, ale potom je to len o chémii. Touto cestou ísť nechceme. Päť dní je rozumná hranica, kedy aj bez chémie vieme garantovať čerstvosť a chuť. Prirodzene základom je aj dodržanie teplotného reťazca od 2 do 6 stupňov,“ vysvetľuje Gánoczy.

Všetko pod jednou strechou

Kvôli čerstvosti je proces od výroby surovín až po dodanie hotového výrobku na pulty čo najkratší. V priemere sa prvé bagety môžu objaviť na pulte už do 12 hodín od doby, kedy vyšli z výroby. „Výroba končí večer. V noci sa distribuuje na centrá priamo od nás, do Košíc, Žiliny a logistického centra pri Seredi. Centrá zabezpečia dodávku až ku konečnému spotrebiteľovi. Bagety sú najneskôr do 24 hodín od výroby na predajni."

Na zachovaní čerstvosti sa podpisuje aj kvalita použitých surovín. Majitelia chceli mať pod jednou strechou celú výrobu. Od mäsových dodávok až po bagety a aj výrobu dressingov.

V závode je aj mäsovýroba a mnoho ďalších surovín spoločnosť zabezpečuje u dodávateľov, ktorých poznajú spotrebitelia z pultov obchodov. Do bagiet tak putujú rovnaké vajíčka, syry, či koreniny, aké by si kúpili v obchode sami.

Chuť sa dolaďuje týždne

"Slováci sú viac bagetoví. V zahraničí skôr dominujú sendviče, no na Slovensku sú zákazníci stále zaťažení na bagety. Napriek obľube bagiet však možno povedať, že za posledné roky narastá záujem aj o sendviče,“ hovorí Gánoczy. Tak sa vylaďuje aj výroba.

Záverečnými ladičmi chutí sú všetci vo vedení. Majitelia, obchodní reprezentanti, kontrolóri kvality a kompetentní zamestnanci. „Chute ladíme, vzorkujeme, navrhujeme vylepšenia. Niekedy ide o niekoľkotýždňový proces. Na základe podnetov trhu hľadáme nové chute, čo ešte dodať, čo vymeniť, ako nahradiť uhorku za kápiu a podobne. Robíme bagety, ktoré nám chutia, aby chutili aj ľuďom,“ hovorí Gánoczy.

V závode majú najvyššiu sezónu od začiatku apríla až do konca júna a od septembra do novembra. Vtedy je extrémny záujem o produkciu „Nie každý má chuť si v zime kupovať studenú bagetu,“ hovorí Gánoczy, no dodáva, že bagety nie je vhodné zohrievať v mikrovlnke. Ideálna na konzumáciu je izbová teplota, kedy sa chute otvoria, no zelenina nezvädne, ani maslo, či dresing nestratia na sviežosti. Výnimkou sú panini, ktoré sa zapekajú na grile.

„Ťahúňmi sezóny sú obchodní cestujúci, študenti a všetci tí, ktorí vyhľadávajú rýchly a cenovo dostupný produkt, ktorý ich dostatočne nasýti a pochutia si,“ uzatvára Gánoczy. Preto sa snažia, aby zákazníci vždy našli svoju obľúbenú bagetu denne čerstvú. Do Kauflandov a predajnej siete na Slovensku preto každý deň mieria nové prepravky s bagetami.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší