Astmatici a alergici pozor. Aj toto vám môže spôsobovať problémy

Za vašimi problémami môže byť aj vzduch v interiéri. Ako to riešiť?

Počet astmatikov a alergikov z roka na rok rastie. Čoraz menej ľudí sa vďaka tomu teší z príchodu jari. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa astma spája práve s alergiou pri asi polovici dospelých a väčšine detí.

Koncentráciu peľov, prachu a ďalších látok spôsobujúcich alergiu v ovzduší nedokážeme ovplyvniť, no náš domov je plne v našich rukách. Pritom málo alergikov si uvedomuje, že im škodí nielen sezóna vonku, ale aj pobyt doma.

Tretinu života spíme v spálni, druhú tetinu trávime v práci a z tretej tretiny dňa viac ako polovicu času trávime vnútri. Správnym prístupom k bývaniu a vytvorením vhodných podmienok na pracovisku, môžeme výrazne znížiť prejavy alergie a astmy. Naopak, nesprávnou voľbou materiálov môžeme prejavy alergie ešte zhoršiť.

Problém nie je len vonku

Na jar je výskyt peľových a ďalších dráždivých častíc v ovzduší enormne vysoký, no nemožno za všetko viniť len prírodu. WHO upozorňuje, že najsilnejšími rizikovými faktormi pri výskyte astmy sú práve alergény v interiéroch. Možno hovoriť o peľových časticiach, ale aj o celoročných alergiách. Tie zhoršuje prach v kobercoch a na nábytku. Častou príčinou nádchy a problémov s dýchaním sú plesne, tabakový dym a do veľkej miery tiež chemické dráždivé látky.

Existuje viacero príčin znečistenia vzduchu v interiéri: „Keďže domácnosti, kde sa kúri s tuhým palivom, sú asi menej bežné, stále sú tu však nevhodné faktory ako fajčenie v interiéri. V priemyselných mestách a v obydliach blízko frekventovanej dopravy je zvýšená koncentrácia výfukových plynov a priemyselných exhalátov,“ hovorí MUDr. Viera Karlubíková z ambulancie klinickej imunológie a alergiológie MEDIMUN v Trnave.

Netreba zabúdať ani na biologické faktory ako plesne, baktérie, vírusy, parazity a riasy. Práve tie môžu spôsobovať alergie, podráždenia a infekcie. Do hry vstupujú alergény zo zvieracích tkanív, stavebných materiálov, rastlín alebo latexu. Môžu spôsobovať zápaly pokožky a slizníc, nádchu alebo alergickú astmu.

Počet alergií neustále rastie

To, čo nám kedysi nemuselo vadiť, sa totiž časom ľahko stane zdrojom alergie. Počet látok, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu sa dokážu rokmi zvyšovať. Dokonca nádcha, ktorá bežne trvala pár týždňov, sa môže zmeniť na celoročnú alergiu.

Hlavnými príznakmi alergie sú kýchanie, senná nádcha, opuchy sliznice nosnej dutiny, pocit suchého nosa, kašeľ, pálenie očí, nosa a hrdla, začervenenie očí a podobne. Príznaky, ktoré si mnoho ľudí môže pomýliť s ochorením.

Práve tu je potrebné zbystriť pozornosť. "Sú prehľady, podľa ktorých má 30 % obyvateľov Slovenska alergiu. Pacienti neustále pribúdajú. Mnohí si však myslia, že kýchanie, či nádcha sú bakteriálneho pôvodu. Ak prejavy spozorujú dva roky za sebou, napríklad v období apríla, tak je väčšia pravdepodobnosť, že ide o alergiu,“ hovorí doktorka Jana Bendová.

Ak spozorujete niektoré z vyššie uvedených príznakov, ako prvé je preto potrebné začať robiť zmeny doma.

Zabráňte výskytu znečistenia

„Keďže dnes zaťaženie poškodenou ozónovou vrstvou, prachom a peľmi sťažuje mnohým ľuďom pobyt v prírode, je extrémne dôležité zaoberať sa kvalitou vzduchu medzi vlastnými štyrmi stenami,” hovorí Petra Zieglmayer z Centra pre liečbu alergií vo Viedni.

Pre alergika je zdravý interiér takým, kde sa podarí znížiť počet dráždivých častíc na minimum. V praxi to znamená eliminovať vstupy alergénov z vonka, napríklad umiestneným protipeľových sieťok na okná, ktoré dokážu znížiť objem všetkých peľov a alergénov z vetrania až o 80 %.

Ďalším krokom je eliminácia predmetov zachytávajúcich prach. Vhodné je odstrániť čalúnený nábytok, záclony, deky, koberce, závesy.

Periny, obliečky a vankúše je potrebné nahradiť za hypoalergénne materiály. Periny je zas dobré pravidelne vetrať na slnku, čo znižuje výskyt roztočov. Taktiež pomáha častejšie utierať prach namokro a pravidelne vysávať. Matrace ani vankúše by nemali obsahovať perie, ale duté vlákno. Dokonca aj plyšové hračky je dobré pravidelne prať.

Častou otázkou je, čo robiť, ak sa vyskytne alergia napríklad na domáceho miláčika? Niekedy nie je nutné sa zvieraťa zbaviť. „Ak zistíte alergiu na srsť zvieraťa, tak ho netreba hneď odstrániť, ale viac sa sledovať, je možné použiť iné formy ochrany,“ hovorí doktorka Bendová. Často stačí práčka vzduchu, čistenie na roztoče, viac vetrania, alebo premaľovanie bytu.

Omietka dokáže eliminovať alergény

Využitie funkčného náteru v interiéri, ktorý výrazne zníži výskyt alergénov, je čoraz populárnejšie. Napríklad funkčný interiérový náter Ionit pôsobí ako aktivátor iónov. Tým zásadne znižuje výskyt peľov vo vnútorných priestoroch budov. Zistenia vyplynuli z prieskumu inštitútu Fraunhofer Institut v Holzkirchen v Nemecku.

Výskum prebiehal v dvoch skúšobných miestnostiach zamorených peľom. V jednej z nich sa použil interiérový náter Ionit Wandcreme a v druhej len bežná farba na stenu. Koncentrácia peľov v miestnosti s funkčným náterom výrazne klesla. „Výsledok znamená, že náter Ionit Wandcreme redukuje výskyt peľov v interiéri a má na svedomí zdravší vnútorný vzduch bez nečistôt. Obrovská výhoda pre alergikov,“ analyzuje Jürgen Lorenz, vedúci oddelenia výskumu a vývoja v Baumit Wopfinger.

Prečítajte si tiež:Sú pre nás plesne nebezpečné?Čítajte 

Nejde o záležitosť na jednu sezónu

"Výsledky dlhodobých testov ukazujú, že tvorba iónov vzduchu cez interiérový náter ostáva konštantná aj po ôsmich rokoch,“ vysvetľuje Lorenz a dodáva: „Na tomto zistení vidíme, že vrstva, ktorá aktivuje ióny, funguje aj naďalej a nejaví známky opotrebenia, pretože v tomto prípade ide o fyzikálny jav na povrchu, ktorý je porovnateľný s magnetom.“

Minerály obsiahnuté v nátere zvyšujú koncentráciou iónov v ovzduší. Tie následne priťahujú pele a vytvárajú väčšie prachové chuchvalce. Takéto ťažké častice klesajú veľmi rýchlo k zemi a človek ich nevdýchne. Stačí ich iba povysávať.

Tak isto je dôležité, aby bola aj stavba domu z materiálov, ktoré alergikom neškodia. Schopnosť absorpcie stenových prvkov má rozhodujúci vplyv na vyváženosť vnútornej klímy a tým na pohodu a zdravé bývanie. Už 1,5 – 2 cm vrstva difúzne otvorenej, minerálnej omietky na masívnych konštrukciách ako betón alebo tehla dokáže zlepšiť klímu v interiéri. Potvrdzujú to aj aktuálne merania vo Výskumnom parku Viva spoločnosti Baumit.

Ideálna je preto kombinácia omietky na báze vápna a minerálneho náteru zvyšujúceho koncentráciu iónov v ovzduší interiéru a udrží relatívnu vlhkosť od 40 do 60 %. To zodpovedá presne intervalu, v ktorom pociťujeme pohodu. Na minerálnych povrchoch sa nevytvárajú ani plesne, pohlcujú škodliviny z ovzdušia a nevyučujú prchavé organické zlúčeniny. Vďaka takto nastavenému interiéru sa aj výskyt astmy a alergie výrazne zníži.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Baumit

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. Na zdraví záleží
          2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 124
          2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 264
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
          4. Každý piaty zomrie 8 720
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 986

          Neprehliadnite tiež

          Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


          SME Creative

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative