Sú pre nás plesne nebezpečné?

Nejde len o estetický problém, ale o zdravotné riziko, ktoré nás ohrozuje.

(Zdroj: Alena Ozerova/Fotky&Foto)

Pre každého z nás je domov miestom, kde sa chceme cítiť dobre a bezpečne, kde môžeme relaxovať a načerpať nové sily. Nášmu telu a duši však prospievajú len zdravé veci. Náš domov by nás preto nemal ohrozovať, ale práve naopak – mal by napomáhať nášmu zdraviu. V súčasnosti ľudia trávia až 90 % svojho času vnútri budov a tak kvalita vzduchu v interiéri je preto nesmierne dôležitá.

Faktory ovplyvňujúce naše bývanie

Fyzikálne faktory

Veľké výkyvy vzdušnej vlhkosti a teploty, nedostatok vzdušných iónov, nadmerné prúdenie vzduchu a zvýšené množstvo jemných prachových častíc môžu viesť k poškodeniu dýchacích ciest, k respiračným ochoreniam, alergiám a aj vyvolať srdcovo-cievne ochorenia.

Chemické faktory

Ide o rôzne pachy, rozpúšťadlá, formaldehyd, CO2, prchavé organické zlúčeniny a dym. Zdrojom nepríjemných pachov môže byť nábytok, podlahové laky, odtokové potrubia, cigaretový dym či vonkajšie prostredie. Zápach narúša našu pohodu, a môže dokonca vyvolávať bolesti hlavy a stres.

Biologické faktory

Plesne, baktérie, vírusy, parazity a alergény vo vzduchu sa k nám dostávajú prostredníctvom domového prachu, spór plesní, živočíšnych tkanív, stavebných materiálov a rastlín. Môžu vyvolávať zápaly spojiviek a slizníc, nádchu alebo alergickú astmu.

Čo spôsobuje vznik plesní?

Nesprávne konštrukčné riešenia, tepelné mosty, nevhodný stavebný materiál, vysoká vlhkosť vzduchu, ako aj nesprávne vetranie – to všetko spôsobuje vznik plesní. A v žiadnom prípade nejde len o estetický problém, ale i o veľké riziko pre ľudské zdravie.

Zvýšenej vlhkosti v dome alebo byte vieme zabrániť správnym a dostatočným vetraním, ako aj výberom vhodnej vnútornej omietky, ktorá dokáže optimálne regulovať vzdušnú vlhkosť v interiéri. Miestnosti bez okien ako napríklad komory, špajzy je potrebné opatriť vetracím systémom.

Tepelné mosty

Zle navrhnuté alebo zrealizované konštrukčné detaily, slabé tepelnoizolačné vlastnosti budovy, ako aj nedostatočné zateplenie zapríčiňujú vznik tepelných mostov. „Ide o časti stavieb, kde dochádza k úniku tepla z interiéru do exteriéru. Najčastejšie ide o rohy a kúty stien, miesta prekladov a vencov. Tieto miesta sa vyznačujú nízkou povrchovou teplotou a častokrát na týchto miestach dochádza ku kondenzácii vodnej pary. Aby nedochádzalo ku vzniku kondenzácie na povrchu stien, je potrebné zabezpečiť na jej povrchu teplotu, ktorá bude vyššia ako teplota rosného bodu.“ Vysvetľuje technický poradca firmy Baumit Miroslav Stano.

Teplota rosného bodu je teplota, pri ktorej sa vzduch nasýti čiastočkami vodnej pary na 100 %. Jednoducho povedané, ak sa teplota vzduchu zvýši nad teplotu rosného bodu, vzduch nadobudne schopnosť prijímať ďalšie čiastočky vodnej pary. Ak teplota klesne pod teplotu rosného bodu, vzduch už nie je schopný prijať ďalšie čiastočky vodnej pary a tá začne kondenzovať.
Aby nedochádzalo ku kondenzácii, musí vnútorná povrchová teplota stien dosiahnuť minimálne odporúčané hodnoty. Napríklad minimálna teplota povrchu steny pri teplote vzduchu 20 °C a 50 % vlhkosti je 13,1 °C.

Minimálna povrchová teplota v interiéri (teplota rosného bodu) je vždy závislá od teploty a vzdušnej vlhkosti.

Na povrchu sa plesne najprv prejavujú len ako zavlhnuté a tmavšie miesta. Neskôr prerastajú do rôznych podôb a farieb – môžu byť čierne, biele, zelené, modré.Najväčším rizikom takýchto chladných miest, kde dochádza ku kondenzácii vodnej pary je fakt, že práve tu sa veľmi ľahko usadia a rozmnožia spóry plesní a húb. Ak žijeme v takomto prostredí, spóry plesní sa dýchaním a cez pokožku dostávajú do nášho tela. To nám spôsobuje rôzne alergie, astmu, kožné problémy, ale aj oveľa závažnejšie respiračné ochorenia.

Dôležité je zistiť príčinu vzniku plesní, iba tak sa dá zabrániť jej opakovanému výskytu.

Ak vzniknú plesne len v dôsledku zvýšenej vlhkosti, pomoc je jednoduchá. Začať správne vetrať, znížiť vlhkosť v interiéri a miesta napadnuté plesňou zlikvidovať. Plesne odstraňujme vždy za mokra, aby nedochádzalo k ich rozptýleniu a následnému vdýchnutiu. Pri práci používame ochranné prostriedky ako rukavice, ochranné okuliare a rúško. Napadnuté miesta postriekame podľa návodu konkrétneho prípravku proti plesniam a necháme pôsobiť. Následne dané miesta kefou alebo hubkou namočenou v tom istom roztoku začneme mechanicky odstraňovať. Postup môžeme aj niekoľkokrát zopakovať.

Ak sú príčinou vzniku plesní konštrukčné nedostatky, lokálne odstraňovanie plesní je len dočasným riešením. Pre trvalé riešenie je potrebné dané nedostatky odstrániť.

Správnym výberom stavebných materiálov dokážeme v interiéri eliminovať mnohé škodlivé faktory. Výsledky meraní z výskumného parku Viva pre stavebné materiály naznačujú, že správny výber materiálov pri stavbe domu a ich správna kombinácia je dôležitá nielen z hľadiska ekológie, ale aj z hľadiska vplyvu na naše zdravie.

„Záleží nám na tom, aby sa ľudia vo svojich domoch cítili dobre. Naše produkty sme vyvinuli na základe výskumov realizovaných vo výskumnom parku Viva“ Mag. Robert Schmid, zakladateľ výskumného parku Viva.

Tento článok vám prináša Baumit

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. Na zdraví záleží
          2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 096
          2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 704
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
          4. Každý piaty zomrie 8 560
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 097

          Neprehliadnite tiež

          Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


          SME Creative

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative