SME

Top trendy 2018 v alternatívnych prístupoch ku zdraviu

Počuli ste už napríklad o digitálnej detoxikácii alebo e-Terapii? Prečítajte si o nových alternatívnych prístupoch ku zdraviu.

1. Digitálna detoxikácia je odpoveďou na riešenie závislosti na technológiách

Horúcou témou vo vyhľadávaní na Google je práve závislosť na mobiloch. Novodobé technológie majú aj svoju temnú stránku, pretože sú navrhnuté tak, aby nás zaujali a udržali našu pozornosť. Ich vplyv na mozog bol predmetom výskumu, ktorý zistil, že práve mladí ľudia sú náchylní na zmeny v mozgu, ktoré môžu viesť k ospalosti, stresu a úzkosti. Závislosť na mobiloch je v poslednom období v zahraničí spájaná aj s nárastom depresií a samovrážd adolescentov.

Cieľom digitálnej detoxikácie je, aby sme si oddýchli od digitálneho sveta, ku ktorému sme neustále pripojení. Dokonca už aj niektoré spoločnosti začínajú reflektovať na tento trend. Napríklad v novej verzii operačného systému Android P nájdete aplikáciu Android Dashboard, ktorá má pomôcť užívateľom odsledovať, koľko času trávia na mobile a stanoviť si časové limity.

Nastavte si svoj život tak, aby ste ho ovládali vy, nie váš mobil. Každý deň si spravte čas na iné aktivity, ďaleko od všetkých zdrojov technológie, vrátane mobilov, tabletov, televízie, atď. Odmenou za to bude menej stresu, obnova sústredenosti a lepší spánok.

2. Technológie na podporu zdravia sa stávajú bežnou súčasťou života

Na jednej strane je tu trend digitálnej detoxikácie, na druhej strane zase pribúdajú nové technológie na podporu zdravia, ktoré sa spoločnosti snažia zakomponovať do nášho života.

Smart hodinky s funkciami na sledovanie športových aktivít, monitorovanie a zlepšenie kvality spánku sú už dávno samozrejmosťou a jednotlivé spoločnosti majú vlastné vízie, ako ich posunúť o krok vpred. Napríklad spoločnosť Apple spustila štúdiu fibrilácie predsiení použitím snímača srdcovej frekvencie na Apple Watch a spoločnosť Fitbit chce pomocou svojich inteligentných monitorov zistiť spánkové apnoe.

A je toho ešte omnoho viac. Stále viac a viac pacientov hľadá informácie o zdraví na internete. V zahraničí sa zdravotné poradenstvo presúva do digitálneho sveta, čo má za následok vznik najrôznejších mobilných aplikácií. Na trhu ako by sa roztrhlo vrece s inteligentnými prístrojmi od váh, teplomerov, elektrokardiogramov až po monitory mozgovej aktivity.

V nasledujúcich rokoch preto môžeme očakávať, že sa tieto technológie budú čím ďalej tým viac podieľať na zlepšovaní nášho zdravia. Samozrejme to, ako budú vplývať konkrétne na vaše zdravie, bude závisieť od toho, či ich vpustíte do svojho života.

3. Online konzultácie šetria čas aj peniaze

Poskytovanie online konzultácií naberá v zahraničí na popularite. Tento typ je obzvlášť vhodný pre zaneprázdnených ľudí, ktorí nemajú čas venovať sa prehľadávaniu internetu alebo prísť na osobné stretnutie. Online konzultácie tiež vyhľadávajú ľudia, ktorí sa neradi zhovárajú o svojich zdravotných ťažkostiach tvárou v tvár cudziemu človeku, a ľudia, ktorí radi skúšajú nové veci.

Aj preto si čím ďalej tým viac ľudí obľúbilo e-Terapiu, ktorá sa zameriava na online konzultácie v oblasti alternatívnych prístupov ku zdraviu. Nejedná sa pritom o žiadne šarlatánske praktiky, pretože konzultácie sú vypracované odborníkmi.

„Život, ktorý vedieme sa veľmi vzdialil od toho, čo je pre nás prirodzené. A to si často pýta svoju daň vo forme rôznych chorôb. Našim cieľom je zvrátiť tento stav. Pomocou rôznych prírodných metód pomáhame organizmu dostať sa do štádia, kedy je schopný čo najlepšie regovať na terapiu. A následne cielene nasadzujeme bylinky, prípadne výživové doplnky, atď.“ hovorí farmaceutka Mgr. Katarína Dugovičová, ktorá je členom tímu.

e-Terapia je celkovo prístupnejšia, výhodnejšia, súkromnejšia a oveľa dostupnejšia. Najväčšou výhodou je, že ľudia môžu okamžite začať riešiť svoje zdravie, nemusia čakať mesiace na termín. Mnohí prichádzajú so zdravotnými ťažkosťami, s ktorými im nikto nevie pomôcť. Hneď sa im začína venovať profesionál, ktorý sa ich zároveň snaží podporiť. Je obrovský rozdiel ak viete, že sa vám niekto snaží pomôcť a hľadá nové možnosti riešenia vašich problémov. Klienti sa v priebehu programu nemusia so vzniknutými otázkami a problémami pasovať sami a zbytočne strácať čas čakaním na kontrolný termín vyšetrenia. Stačí, ak napíšu e-mail a opýtajú sa, čo potrebujú.

Ak ste už vyčerpali možnosti v tradičnej medicíne, alebo k nej hľadáte prírodný doplnok, online konzultácie ponúkajú nové možnosti rýchleho riešenia aj vašich problémov.

4. Prichádza nová éra probiotík starostlivosti o mikrobióm

V posledných rokoch sme sa zameriavali najmä na udržanie rovnováhy v tráviacom trakte, a to najmä prostredníkom „dobrých“ baktérií v probiotikách. Výskum však nedávno poukázal na prospešnú úlohu pri optimalizácii trávenia, ktorú v črevách zohrávajú nie len baktérie, ale aj huby. Štúdie tiež upozorňujú na významnú spoluprácu medzi baktériami a hubami, ktorá môže mať vplyv na celkové zdravie. Preto očakávajte novú éru probiotík, ktoré budú obsahovať aj huby.

5. Moringa je nová super-potravina, ktorej podľahnete

V predchádzajúcom roku ste určite počuli o zázračnom kolagéne a kurkume. Kolagén, ako bielkovina, ktorá je prirodzenou súčasťou nášho tela, je skvelá na pleť, proti starnutiu, črevá, zlepšenie hojenia rán, atď. Kurkuma, známa z indickej kuchyne, je oceňovaná najmä vďaka svojim detoxikačným a protizápalovým vlastnostiam.

Ak ste si ich zamilovali, určite podľahnete aj novému trendu, ktorým je moringa. Táto bylinka má protizápalové účinky a sladkú chuť, ktorá sa hodí k množstvu jedál. Obsahuje aj množstvo vitamínov, minerálov a ďalších prírodných látok.

6. Prerušovaný pôst má viac zdravotných benefitov, než ste si mysleli

Podobne ako Paleo diéta, aj prerušovaný pôst napodobňuje spôsob, akým naši predkovia jedli. Niekedy nejedli, pretože jedlo jednoducho nebolo dostupné, inokedy nejedli z náboženských dôvodov. Na rovnakom princípe je založený aj prerušovaný pôst, pri ktorom sa strieda hladovka s jedením. Najčastejšie trvá hladovanie 16 hodín, prípadne až 24 hodín, a to dvakrát do týždňa.

Prerušovaný pôst sa používa nielen na zníženie hmotnosti, ale má aj rôzne zdravotné benefity. Napríklad súvisí s lepšou rovnováhou krvného cukru, zníženým zápalom a zvýšenými kognitívnymi funkciami.

Ako môžete vidieť, aj alternatívne prístupy k zdraviu sa stále vyvíjajú. Od drastických rád, ktoré spôsobili ich negatívne vnímanie a odsudzovanie, sa posunuli smerom k metódam, ktoré sú viac preventívne a šetrné k organizmu. A ako väčšina vecí, tiež sa posúvajú do digitálneho sveta.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu