Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia vás môže vyjsť draho

Dovoliť si ho môže takmer každý.

V súčasnosti trávime približne 90 % svojho času v interiéri a vnútorné prostredie tak výrazne vplýva na kvalitu nášho života, pohodu, psychiku aj zdravie. Práve zdravie až tri štvrtiny Európanov označuje za najvýznamnejšiu hodnotu, ktorá podmieňuje ich šťastie. Napriek tomu sa pri rekonštrukcii bývania často zameriavajú iba na cenu.

„Ľudia si najčastejšie pri výbere zariadenia do interiéru volia cenu bez toho, aby sa pozreli na zdravie a kvalitu,“ hovorí Patrik Župánek, odborník na podlahy. Výrobcovia lacných materiálov tvrdia, že zdravé a kvalitné výrobky sú enormne drahé. Cena je pre nich jediná konkurenčná výhoda. No bývať zdravo a kvalitne v konečnom dôsledku môže byť lacnejšie ako v prípade, že budete za každú cenu šetriť. Poďme sa pozrieť, ako si aj obyčajný panelákový byt môžete jednoduchou rekonštrukciou "ozdraviť".

Kvalita interiéru zásadne ovplyvňuje zdravie

Medzi základné faktory, ktoré v interiéri treba strážiť pri prestavbe bývania na zdravšie, patrí napríklad teplota, vlhkosť, objem prachových častíc, či prúdenie vzduchu, ale napríklad aj farba svetla. Ďalším dôležitým parametrom, ktorý vplýva na zdravie sú biologické faktory, kam patria baktérie, parazity, vírusy a podobne. Dôležité sú aj chemické faktory, kde je potrebné striehnuť na pachy, rozpúšťadlá, formaldehyd, prchavé zlúčeniny. Správne nastaveným interiérom je možné znížiť škodlivosť a zvýšiť vitalitu.

Prečítajte si tiež:Čo hovorí výskum o vplyve stavebných materiálov na naše zdravie? Čítajte 

Ako vybrať zdravé podlahy a koberce?

Dôsledná rekonštrukcia by mala začínať od podlahy. Podlaha je aj základným kameňom prestavby bežného bývania. Dlho sa verilo, že zdrojmi roztočov a prachu v domácnosti sú koberce. No pravda je inde. Nemecká Asociácia pre alergie a astmu (DAAB) a Spoločnosť pre analýzu životného prostredia a interiéru (GUI), spracovali štúdium prašnosti vo vnútornom prostredí. Ukázalo sa, že koberce nie sú tak škodlivé, ako sa čakalo.

V miestnosti s kobercom bola o 50 % nižšia koncentrácia jemných prachových častíc. V miestnostiach s pevnými krytinami bola nameraná priemerná denná hodnota 62,9 µg prachových častíc na meter kubický, v miestnostiach s kobercami iba 30,4 µg/m3.

Cena za meter štvorcový bytového koberca sa začína niekde pri 5 eurách. Ak siahnete po kvalitnejších, luxusnejších kobercoch, tu je potrebné počítať s cenou od 20 eur za meter štvorcový. V podobných cenách si však môžete zabezpečiť aj zdravú pevnú podlahu. „Kvalitné lamino, ktoré už niečo vydrží, sa aj s prácou pohybuje 20 – 25 euro za meter štvorcový,“ vysvetľuje Župánek.

Najzdravšie svetlo je plnofarebné a teplé

Svetlo dokáže zásadným spôsobom ovplyvniť schopnosť človeka vnímať okolie, mení náladu, vyvoláva pocit komfortu alebo naopak nepohody. Dokonca reguluje aj rytmus spánku a bdenia. Americká lekárska asociácia AMA odporúča, aby sa v interiéri nepoužívali svetlá s teplotou vyššou ako 3000 kelvinov. Vyššia hodnota totiž znamená vyšší podiel modrého svetla, ktoré je zodpovedné za znižovanie tvorby melatonínu - spánkového hormónu.

Tým sa narušuje spánok aj psychická pohoda. Okrem teploty svetla je vhodné pri výmene žiaroviek dbať aj na hodnotu indexu podania farieb (Ra ). Napríklad Ra na úrovni 96 umožňuje vytvoriť zdravé plnospektrálne svetlo. Čím je hodnota indexu bližšie k číslu 100, tým je svetlo bližšie k prirodzenému. V miestnostiach, kde trávime viac než 4 hodiny denne by mal byť index podania farieb minimálne 90. Viac ako cenovku sa preto oplatí sledovať uvedené parametre. Navyše cenový rozdiel nebýva veľký.

Eko steny vás nebombardujú chémiou

„Poznám majstrov, ktorí kúpia materiál hocikde, nedbajú na žiadny vplyv na človeka,“ hovorí maliar Tomáš Hlavatý. Dôvod? Cena. V súčasnosti pri maliarskych aj murárskych prácach vyhrávajú tí, čo za rekonštrukciu ponúknu najnižšiu cenu. Potom šetria, kde sa dá. Málokto si totiž odkrojí z ceny práce. Je preto vhodné pozrieť sa na materiály. Ešte aj dnes sa pri rekonštrukcii často používajú disperzné stierky s obsahom voľne prchavých látok (VOC), ktoré dlhodobo škodia pľúcam aj zdravie človeka. Také do moderného a zdravého domova určite nepatria.

Pri renovácii stien je vhodné siahnuť po ekologických minerálnych omietkach. Príkladom je Baumit KlimaPerla, štuková biela vápenná omietka s vysokou paropriepustnosťou. Neobsahuje konzervačné prísady, rozpúšťadlá a tým pádom neuvoľňuje ani škodliviny. Prispieva k zlepšeniu vnútornej klímy. Toto platí aj o farbách.

„Sú farby, ktoré sú ekologické, zdraviu neškodné, väčšinou sa riedia vodou, dajú sa napríklad vyliať aj do umývadla. Neškodia ani životnému prostrediu. Ďalšie farby sú na chemickej báze a riedia sa rôznymi rozpúšťadlami. Tie sú lacnejšie,“ hovorí o rozdieloch Hlavatý.

Ak zosúladíte správne stierky s náterom, dosiahnete najvýhodnejšiu kombináciu pre zdravú klímu v interiéri. Takéto steny udržiavajú správnu vlhkosť vzduchu, pohlcujú škodliviny, znižujú výskyt peľových častí, plesní, prachu aj zápachu.

Panelákové steny zdravé aj krásne

V panelákoch to nebýva so stenami žiadna sláva. Zničené omietky, niekde iba holý betón a na ňom tapety, ktoré je potrebné strhnúť. Ak chcete pekné a zdravé bývanie, nemusíte siahať po zaužívanom riešení: lepidlo a sieťka. Moderné stierky umožňujú rýchle zjednotenie povrchov, prestierkovanie starých omietok, alebo nanesenie priamo na betón.

Potom je už na vás, či zvolíte jemný povrch a priamo na betón nanesiete hladkú prírodnú vápennú stierku, alebo sa pustíte do efektívnejšej rekonštrukcie dekoratívnou a štruktúrovanou omietkou akou je napríklad Baumit KlimaDekor.

Záverečné doladenie je už len estetický bonbónik. Na omietky, štukové omietky a stierky do interiéru už potom stačí použiť farbu bez rozpúšťadiel a škodlivín. Ideálne na silikátovej báze, bez zápachu a konzervantov. Príkladom je KlimaColor, ekologická farba bez zápachu, vysoko paropriepustná, s vysokou krycou schopnosťou. Dostupná v jemných pastelových odtieňoch. „Náter vyjde na 0,98 eur na meter štvorcový,“ uvádza Pavol Ulický, zástupca spoločnosti Baumit. To je cena, ktorá rozhodne pri rekonštrukcii nezabolí a prináša vysoký ekologický a zdravotný štandard.

Kde pri renovácii šetriť a kde nie?

Najčastejšie ľudia hľadajú najlacnejšie riešenie. „Na internete sú obľúbené dopytovače, kde vyhráva len cena. To nie je celkom rozumné riešenie. Pretože potom sa nedbá na kvalitu práce a materiálu,“ hovorí Hlavatý a dodáva: „Niekde je vhodné zobrať si lacnejší produkt. Napríklad pri identických produktoch aj farbách ak ide o rovnaké výrobky, len rozdielne ceny v rôznych obchodoch.“

Iné je to pri službách. Pre dobre odvedenú prácu je nutné dodržiavať aj správny technologický postup. Preto sa neoplatí šetriť na odbornosti majstrov. Je nutné robiť veci podľa správnych technologických štandardov. Chyby môžu spôsobiť aj pád omietky zo stropu. Preto je dôležité si overiť pri výbere rekonštrukcie u spoločnosti aj referencie, školenia, certifikáty a správne postupy.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Baumit

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. Na zdraví záleží
          2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 095
          2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 747
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
          4. Každý piaty zomrie 8 555
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 105

          Neprehliadnite tiež

          Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


          SME Creative

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative