SME

Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru

Tajomná Petra je vďaka priamym letom z Bratislavy oveľa dostupnejšia.

(Zdroj: Wilson Szeto)

Svet je plný nádherných až magických miest, po ktorých človek túži a jedným z takýchto miest je aj tajomná jordánska Petra ukrytá v skalách. Dnes je toto unikátne miesto bližšie, než kedykoľvek predtým a už nič nebráni pootvoriť komnatu plnú príbehov z orientálneho Jordánska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poklad ukrytý medzi skalami

Jordánska Petra patrí medzi najznámejšie miesta nielen Jordánskeho kráľovstva, ale aj celého Blízkeho Východu. Leží v krajine, ktorá je známa svojou bezpečnosťou, stabilitou, a preto sa teší turistickému ruchu.

Jordánsko má takmer všetko od púšte, nádherného mora, národných parkov aj starovekých pamiatok, no ak máme vybrať len jedno jediné miesto, vždy padne pohľad na Petru. Je to drahokam ukrytý v červenkastých horách v údolí, ktoré nesie meno biblického Mojžiša.

Sen o Petre je na dosah a človek to cíti v momente, kedy kráča prašnou uličkou, ktorá sa onedlho stratí v úzkom kaňone menom Siq. Presne týmito miestami kráčal v roku 1812 aj švajčiarsky dobrodruh Burckhardt, aby objavil bájnu Petru pre západný svet.

Siq obkolesený vysokými skalnatými bralami sa dramaticky zužuje, a to všetko pridáva na príťažlivosti. Siq bol jedinou prístupovou cestičkou do starovekého mesta. Sem tam človek natrafí na reliéfy ťavej karavany, malé oltáriky patriace nabatejským božstvám, ktoré nad Petrou držali ochrannú ruku a stále sa tu miestami trasú vozy po hrkotajúcej rímskej dlažbe.

Mesto ležalo na hlavných obchodných trasách, a preto sem prichádzalo zlato, kadidlo z Jemenu či Ománu, myrha, ale aj vzácne komodity z ďalekých krajín. Petra bohatla a mnohí si na ňu brúsili zuby, no hradba vysokých hôr bola neprekonateľná. Pár stoviek metrov a čoskoro ste na konci Siqu. Posledné kroky a na konci sa medzi skalami otvorí pohľad na svetoznámu Pokladnicu.

Koľkí sem smerovali len kvôli tomuto jednému pohľadu? Zimomriavky a splnený sen. Každý krok stojí za to, pretože Pokladnica je bližšie a bližšie. Od momentu, kedy tento pohľad uchvátil milióny ľudí po celom svete vďaka filmu Indiana Jones už prešlo niekoľko rokov, ale tá mágia tu zostáva.

V tieni slávnej Pokladnice

Pokladnica je skutočnou ikonou Petry. Jej meno je tak zaužívané, že mnohých prekvapí fakt, že v skutočnosti ide o okázalú a monumentálnu hrobku kráľa Arétesa IV. z 1. storočia. Vytesali ju do mäkkého pieskovca a tak sa tu grécki architekti dokázali pohrať s detailmi, aby pripomínala antický chrám. Ľudia však behom stáročí verili, že práve do krásnej fasády ukryli kedysi dávno poklad a preto sa ho snažili všemožne dostať von.

Neuvedomovali si, že tým skutočným pokladom je samotná Petra. Starobylé mesto nekončí tu, naopak, ono tu len začína. Treba sa ponoriť hlbšie a o pár minút sa pred očami predvádzajú ďalšie hrobky, ale aj rímske divadlo vytesané do skaly či niekoľko farebných jaskýň. O Petre sa často hovorí ako o farebnom meste a je to pravda. V miestnych skalách nájdete množstvo pestrofarebných zákutí vďaka pieskovcom. Niektoré sú krvavočervené ako o nich písala Agatha Christie, iné sfarbené do žlta alebo hrajú farbami pripomínajúcimi vzácny ónyx.

Petru je treba si vychutnať, a preto tu nájdete aj niekoľko miest, kde si môžete oddýchnuť. Vyberte sa tam, odkiaľ máte panoramatický výhľad na Kráľovské hrobky na pahorku. Vôňa kardamónovej kávy alebo obľúbeného beduínskeho čierneho čaju s mätou sa prepletú so spomienkami na toto miesto.

Pulzujúce centrum pod hrobkami

Pod Kráľovskými hrobkami pulzuje centrum niekdajšieho mesta. Poznali ho Nabatejci, ktorí položili jeho základy, ale aj Gréci, Sýrčania, Beduíni, Rimania či ľudia z Byzancie. Hrobky vytesané do skalnatého brala nesú prívlastky podľa toho, na čo sa podobajú. Preto tu nájdete hrobku korintskú, urnovú, palácovú či hodvábnu. Nevie sa komu patrili, no sú najkrajšie v celom meste.

Neďaleko „Dievčenského hradu“, kde mal podľa legendy panovník ukryť svoju dcéru, aby ju zachránil pred fatálnou veštbou, začína cestička na kopec ku kláštoru Ed Deir. Po Pokladnici je to v Petre najznámejšia stavba.

Sprievodcovia hovoria, že k Ed Deir vedie 800 schodov, čo možno človeka vyplaší, ale realita je príjemnejšia. Ide skôr o hodinovú prechádzku posiatu výhľadmi na unikátnu krajinu a človek sa ani nenazdá a je odrazu hore zoči voči kláštoru, ktorý tiež samozrejme predstavuje hrobku z 1.storočia. Ďalší dúšok sladkého, mätového čaju od Beduínov a máte príbeh Petry v žilách.

Púštne dobrodružstvo

Jordánsko má obrovskú výhodu a tou je, že nikam to nie je ďaleko. Predstavte si, že kráčate Petrou a objavujete jej skryté poklady a len hodinku a pol južne odtiaľto smerom k prímorskej Aqabe leží púšť. Nie hocaká, pretože jordánska púšť Wadi Rum sa označuje ako najfarebnejšia púšť Blízkeho Východu. To už stojí za to, čo poviete?

Európania milujú púšte, je to symbol exotiky, Orientu, príbehov s karavánami o bájnych mestách. Ak sa tu ocitnete, určite sa sem vyberte. Na prahu púšte stoja zaparkované džípy, pretože práve s nimi tu zažijete vlastné púštne dobrodružstvo. Prašná stopa sa rozlieva po krajine a na okolo vyrastú zvetrané kopce pripomínajúce roztečený vosk. Sem tam sa v diaľke objavia stromy, to na miestach, kde sú vodné pramene a na skalách sa v kaňone Chazali krčia vzácne, staručké petroglyfy hovoriace o zabudnutej civilizácii, ktorá tieto miesta obývala a obchodovala tu. Piesok má hnedú, neskôr žltú a napokon oranžovú farbu. Akoby ani nebolo Wadi Rum z tohto sveta.

K púšti patria neodmysliteľne aj ťavy a tak nie je problém presadnúť si tu na koráb púšte a pomalou, kolísavou chôdzou si viete predstaviť aké to muselo byť kedysi, kedy tadiaľto neviedli žiadne cesty. Aj slávny Lawrence z Arábie poznal tieto miesta, ktorými kráčate. Dokonalé púštne dobrodružstvo vyšperkuje napokon beduínsky stan, kde si sadnete pri ohnisko na ktorom stojí kanvica a popíjate s Beduínmi sladký čaj s púštnou šalviou. Romantika ako sa patrí. Nie je to Jordánsko fascinujúce?

Do Jordánska z Bratislavy

Toto všetko a viac môžete dnes zažiť už len pár hodín od vlastného domu. Ako to? Vďaka priamym letom medzi Bratislavou a jordánskou Aqabou nebola táto krajina nikdy tak blízko ako je dnes. Vymeniť domovinu na chvíľku za Orient je lákavé.

Aqaba je najkrajším letoviskom, aké Jordánsko ponúka. Červené more s priezračnou vodou a možnosťami potápania ešte viac zvyšuje Aqabe kredit a niet divu, že sa z roka na rok stáva obľúbenejšou destináciou pre tých, ktorí si chcú nielen oddýchnuť, ale aj okoreniť svoju dovolenku nádhernými zážitkami.

Najlukratívnejším miestom prímorskej Aqaby je oblasť Tala Bay, kde sa nachádzajú najlepšie hotely na brehu Červeného mora celej krajiny. More je na dosah ruky a túto oblasť nevybudovali náhodne, ale na mieste, kde je more a morské pobrežie najpríťažlivejšie. Do centra mesta je to len 15 minútová jazda autom či mikrobusom. Uvedomíte si tu aj zaujímavú polohu, pretože len pár kilometrov od vás leží izraelský Eilat a egyptská Taba.

V Aqabe viete vyraziť na more na plavbu s preskleným dnom a hoci nešnorchlujete, môžete vidieť krásu koralových útesov. S deťmi viete preskúmať miestne akvárium, ochutnať miestne, arabské sladkosti, nakupovať na bazáre alebo si oddýchnuť v bazéne, keď sa nabažíte Červeného mora. Samozrejme ani púšť Wadi Rum či slávna Petra nie sú ďaleko.

Kvalitné luxusné hotely v Aqabe

5* Hotel Grand Swiss Belresort Tala Bay

5* Hotel Grand Swiss Belresort Tala Bay5* Hotel Grand Swiss Belresort Tala Bay (zdroj: dovolenka.sme.sk)

5* Mövenpick Resort Tala Bay Aqaba

5* Mövenpick Resort Tala Bay Aqaba5* Mövenpick Resort Tala Bay Aqaba (zdroj: dovolenka.sme.sk)

5* Intercontinental Aqaba

5* Intercontinental Aqaba5* Intercontinental Aqaba (zdroj: dovolenka.sme.sk)

5* Kempinski Aqaba

5* Kempinski Aqaba5* Kempinski Aqaba (zdroj: dovolenka.sme.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 096
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 704
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 560
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 097
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 142
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 453
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 630
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 249
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 118
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 728
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu