SME

Čerešne dozreli: Aj po zmenách na hypotekárnom trhu chutia!

V atraktívnom dúbravskom projekte Čerešne living sa začala druhá fáza predaja bytov. S ňou súvisí niekoľko dôležitých noviniek!

Od budúceho mesiaca by sa mali sprísniť podmienky pre žiadateľov o úver na bývanie, preto sme sa opýtali hypotekárneho špecialistu, ako chystané zmeny ovplyvnia vaše plány zabývať sa v Čerešniach.

Čo treba vedieť o novinkách v hypotékach

Financovanie niečoho tak zásadného, ako je kúpa nehnuteľnosti, si vyžaduje absolútnu dôveru v expertízu hypotekárneho špecialistu. Spoločnosť ITB Development, ktorá stojí aj za projektom Čerešne living, úzko spolupracuje s Pavlom Szikorom, hypotekárnym špecialistom s pätnásťročnými skúsenosťami na trhu.

Záujemcom o byt v Čerešniach poskytne pán Szikora odborné rady, ako získať hypotéku presne na mieru ich potrieb a finančných možností. V posledných mesiacoch sa na neho klienti často obracajú s otázkou, ako sa ich dotkne zavedenie takzvaného úverového stropu a čo to vlastne je.

„Národná banka Slovenska rozhodla, že klient si po novom už nebude môcť kúpiť celý byt na úver bez toho, aby mal nejaké vlastné zdroje. Od júla to bude minimálne 10 %, ktoré musí kupujúci mať,“ vysvetľuje Pavol Szikora jednu z najzásadnejších júlových zmien, no zároveň dodáva, že túto klienti až tak nepocítia.

„Mali sme minimum prípadov, kde by záujemcovia o bývanie riešili stopercentné financovanie. Väčšina úverov, ktoré si dnes ľudia berú, sú do 80 % ceny nehnuteľnosti. O úvery medzi 90 až 100 % ceny má v súčasnosti záujem len 6 % klientov, čo je zanedbateľné množstvo.“

Od leta sa situácia postupne zmení. Banky dajú stopku úverom nad 90 % hodnoty nehnuteľnosti a zároveň začnú znižovať počet úverov na bývanie od 80 % do 90 %. Zastaví sa na úrovni jednej pätiny zo všetkých poskytnutých hypoték. Pavol Szikora však ubezpečuje, že zavádzanie úprav bude fungovať v súčinnosti s klientmi. „Prioritou bánk je, prirodzene, spokojnosť klientov, preto budú ďalšie kroky podmieňovať spätnou väzbou priamo od svojich zákazníkov.“

Popri úverovom strope je dôležité poznať aj ďalší regulačný nástroj známy pod skratkou DTI. „Meno pochádza z anglického Debt To Income a ide o parameter, ktorý klientovi napovie, aký je jeho strop zadlženosti, čiže aké je jeho maximálne úverové zaťaženie,“ spresňuje Szikora.

„Pre výpočet DTI je podstatná výška čistého ročného príjmu. Dané číslo sa vynásobí osmičkou, čo je koeficient, aký si určila samotná NBS. Výsledok bude predstavovať najvyššiu možnú hypotéku, akú vám banka môže odklepnúť.“

Spomínaná regulácia je podľa odborníka na hypotéky v princípe pozitívnou zmenou. Ide o krok k zlepšeniu finančnej gramotnosti Slovákov. „Slovensko je v rámci krajín EÚ jednou z najzadlženejších. Auto na lízing, spotrebné úvery na všetko možné vrátane dovoleniek, niekoľko kreditiek... Zvykli sme si celý náš život žiť na úver. Po novom budú musieť ľudia riešiaci bývanie prehodnotiť priority, lebo všetky existujúce úvery, ktoré žiadateľ v čase riešenia hypotéky má, sa od DTI automaticky odpočítajú. No opäť, netreba sa báť. Pokiaľ hovoríme o bežnej domácnosti, ktorá rieši rodinné bývanie, je DTI skôr formalita. Osemnásobok dvoch ročných príjmov bude celkom určite postačujúci, aby sme sa dostali na sumu, ktorú potrebujeme.“

Ak chcete pri financovaní svojho čerešňového bývania využiť výhody aktuálneho hypotekárneho trhu, ostáva posledných pár týždňov platnosti doterajších pravidiel. Nedovoľte, aby sa časový stres podpísal na rozvážnosti vášho plánovania a pred rozhodnutím sa obráťte priamo na Pavla Szikoru. Spoločne nájdete riešenie, aby avizované regulácie nenarušili hladký proces kúpy bytu.

Čerešne (nielen) v číslach

Hodnota projektu Čerešne living sa nemeria len v eurách. Nová pýcha Dúbravky, obľúbenej bratislavskej štvrte, láka na štedrých 6 700 m2 zelene, viac ako 222 m2 grilovacích terás či takmer 2 000 m kočíkových dráh. V podzemnej garáži bude takmer 400 miest a vonku zaparkuje vyše 200 áut. Medzi voľnými bytmi nájdete všetko od útulného 30 m2 jednoizbáku až po rozľahlý mezonet s kráľovskou výmerou 250 m2!

Ak ste typ, čo si veci radšej predstavuje než počíta, pridajte k týmto údajom vlastné korzo s kaviarňami a službami, športoviská a detské ihriská, vodnú lagúnu či sánkovací kopec, spoločnú klubovňu a komunitné záhrady, to všetko priamo v areáli objektu.

Byty z prvej fázy predaja sú takmer vypredané. Zahryznite sa do čerstvej ponuky bytov druhej fázy, kým neskončia v cudzom košíku! Viac informácií na www.ceresne.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 143
  2. Každý piaty zomrie 8 822
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 514
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 794
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 730
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 932
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 8 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 8 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu