SME
Streda, 24. apríl , 2019
INZERCIA

Zelená strecha proti slnku i dažďu

Zelené strechy chránia pred horúčavou, ale aj pred návalovými dažďami. Dnes sa dajú inštalovať aj za pár hodín.

Vegetačný systém Urbanscape v novembriVegetačný systém Urbanscape v novembri(Zdroj: Knauf Insulation)

Rozmýšľať nad zelenou strechou je veľmi aktuálne hlavne po prietržiach mračien na celom Slovensku. Systém Urbanscape sa dá inštalovať za pár hodín a zachytí pri návalových dažďoch 70 - 90% vody. Na rozdiel od klasických vegetačných striech, ktoré si vyžadujú statický posudok a sú náročné na údržbu, Urbanscape sa zakladá oveľa jednoduchšie a prináša rovnaké výhody. Majitelia takých striech nám prezradili svoje skúsenosti.

Pochôdzne strechy s intenzívnou zeleňou umožňujú odpočinkové aktivity a rozširujú obytný priestor. Nájdeme na nich trávnaté plochy, kríky a niekedy aj stromy, ich korene však potrebujú 30 až 100 cm pôdy a tak sa hmotnosť celého vegetačného súvrstvia pohybuje od 200 do 1000 kg/m2. Oveľa menej starostí je s extenzívnou zelenou strechou. Nie je určená na pravidelný pohyb osôb, ale rovnako ako intenzívna prináša mnoho iných výhod. Chráni interiér pred extrémnymi zmenami teploty, pred chladom a prehrievaním v lete, znižuje náklady na vykurovanie a chladenie a tiež množstvo odvádzanej zrážkovej vody do kanalizácie. Medzi jej prínosy patrí aj protipožiarna ochrana budov, zvýšená produkcia kyslíku a tiež nezanedbateľný estetický dojem. Aj bežné trávy a byliny si však vyžadujú statický posudok a aspoň 10 – 15 cm vegetačného substrátu, čo znamená zaťaženie často až 150 kg/m2. Ako sa to dá vyriešiť ešte „ľahšie“?

„Ľahká“ zelená strecha

Na trhu máme k dispozícii ešte jednoduchší spôsob ako si zelenú strechu vybudovať. S komplexným systémom Urbanscape, ktorý zahŕňa všetky vrstvy od hydroizolácie cez koreňovú membránu, odvodňovací systém, substrát, až po vegetačnú vrstvu si môžeme založiť extenzívnu zelenú strechu bez zvýšených nárokov na údržbu a statiku. Celý systém je možné ľahko aplikovať, dodáva sa užívateľom hotový a v porovnaní s inštaláciou tradičného systému znižuje realizačné náklady o 30 %. Hmotnosť suchého systému je 15 až 20 kg/m2, po úplnom nasiaknutí dosahuje 32 až 80 kg/m2, čo je menej ako polovičná záťaž oproti klasickým extenzívnym vegetačným strechám. Vďaka nízkej hmotnosti tohto systému nie je nutné statické posúdenie existujúcej alebo naprojektovanej konštrukcie. Vegetačný kryt tvoria rozličné druhy rozchodníka, mimoriadne odolnej a mrazuvzdornej trvalky s dužinatými listami, ktorá pôsobí aj v skalkách a záhradách veľmi okrasne.

Čo prináša Urbanscape

Rodina v Šenkviciach si postavila moderný dom už v roku 2003. Pôvodne mal plochú strechu zo zinkového plechu, majiteľku však vlani napadlo, že by ju mohli prerobiť na zelenú. „Konštrukcia nebola pôvodne na zelenú strechu dimenzovaná, ale systém Urbanscape je ľahký, nezaťažuje statiku domu, takže na časť strechy, približne na tretinu, ju statik povolil,“ vysvetľuje Oľga zo Šenkvíc. Zelenú strechu dokončili v novembri 2015 a tak pod ňou zažili už tri zimy. Ako hovorí majiteľka, keď prší, na plechovej streche je to počuť. Strecha je prevetrávaná, takže hluk spôsobuje aj vietor. Zelená strecha výrazne znížila hlučnosť pri zrážkach aj pri veternom počasí a v zime im bolo pod zelenou strechou teplejšie. Rodina Juraja z Nitry pod strechou Urbanscape strávila už minulé leto. „Čakali sme, že klíma v interiéri bude pod vegetačnou strechou v horúčavách príjemnejšia, skutočnosť však predbehla naše očakávania,“ hodnotí Juraj z Nitry. Oproti predošlým letným obdobiam bola teplota v interiéri o 2 až 3 stupne chladnejšia a nebolo potrebné ani zapínať klimatizáciu. Navyše sa im veľmi páči vzhľad vegetačného krytu z rozchodníka, ktorý hrá v každom ročnom období inými farbami.

Prečo je rozchodník na strechu ideálny

Zelená strecha Urbanscape je zložená z 10 až 12 druhov rozchodníkov. Viac druhov umožňuje vegetačnej vrstve kvitnúť v dlhšom období. Iné rastliny majú obdobie spánku, v ktorom nepôsobia tak „zeleno“. Nie je ich treba kosiť, lebo po vysiatí vrchná časť rastlinky odumrie a stáva sa hnojivom pre živé časti. Týmto je zabezpečený aj samovýsev rastliniek . Systém Urbanscape dokáže v špeciálnom substráte zadržať vodu, rozchodníky tak kvitnú i počas horúcich a suchých dní, kedy iné rastliny vädnú. „Tento systém obsahuje substrát z minerálnej vlny, ktorý je špeciálnym materiálom pre správne zakorenenie rastlín a zároveň aj výbornou tepelnou izoláciou strechy. Má schopnosť zadržať až 60 litrov zrážkovej vody na m2, čím odbremení kanalizáciu a zároveň si nevyžaduje pravidelné zalievanie, ako väčšina zelených striech na trhu“ vysvetľuje Ľubomír Volf, špecialista pre zelené strechy Knauf Insulation.

www.knaufinsulation.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Športový deň Stavebnej fakulty STU v Bratislave

V rámci tradície sa na Stavebnej fakulte STU konal už 19. ročník Športového dňa, kde sa stretli zamestnanci proti študentom.

Tlačové správy

Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?

Na bratislavskom Tyršovom nábreží vyrástol obrovský stan, ktorý bude hostiť unikátny technologický festival.

Tlačové správy

Pivovar Šariš rozdá regiónu 16-tisíc eur

V tomto roku chce podporiť pamiatky, turizmus aj folklór.

Tlačové správy

Recenze autokamery Mio MiVue J60 WIFI - youtuber Bazim hodnotí!

RECENZE a UNBOXING autokamerky MiVue J60 WiFi a ovládání přes mobilní MiVue Pro appku ;-) Jak dopadlo zhodnocení plusů a mínusů?

Mio MiVue J60 WIFI autokamera v testu youtubera BAZIM!