SME

Nie sme žiadni paštikári. Slováci už dovolenkujú inak

Niektorí doma, iní v luxusnej exotike. More však už nie je najväčším lákadlom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pod pojmom dovolenka si každý predstaví niečo iné. Niekto sa nezaobíde bez mora, iný potrebuje adrenalín, poznanie, či lozenie po horách. Slováci sú pri výbere dovoleniek väčšinou konzervatívni. Avšak nové možnosti, zmena cien a túžba po poznaní mierne narúšajú obraz tradičného paštikára smerujúceho na Makarskú rivéru alebo Balaton.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa menili cestovateľské sny Slovákov?

Prišlo prvé leto roku 1990 a Slováci konečne mohli zabudnúť na formality ako devízový prísľub, či výjazdná doložka, ktoré komplikovali možnosť vycestovať za hranice. Skusmo, s malým rozpočtom, ale veľkými očakávaniami sa vydali Škodovky a Karosy smerom na juhozápad. Kufre plné jedla, pašték, lanšmítov a zaváraných uhoriek. Cestovné kancelárie vznikali jedna po druhej, no často ponúkali len ubytovanie v stane, v kempe, bungalove a len výnimočne aj trojhviezdičkové hotely s polpenziou. Lacnejšie turistické hotely, žiadny luxus.

Matej Neumann z poisťovne Union hovorí: „Od roku 1991 sa začali na trhu objavovať prvé letecké zájazdy s chartrovými letmi z Bratislavy. Prvé sa lietali destinácie ako Mallorca, grécky ostrov Korfu a Olympská riviéra a Chalkidiki. Do ponuky zájazdov sa tak dostala prvý krát Turecká riviéra. Prvýkrát mali slovenské CK v ponuke okrem hotelov s polpenziou aj hotely so službami all inclusive. V súčasnosti je teda skôr výnimkou, aby sa ponúkali letecké zájazdy „len“ s polpenziou a dominuje takzvaný all inclusive.“ Kedysi bolo pre Slováka luxusom vidieť more, dnes si potrpí aj na služby, hotely, zážitky a dobrodružstvo. A cestuje stále radšej a viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa posledných dostupných údajov Eurostatu si týždňovú dovolenku mimo domova nemohlo dovoliť 45 % Slovákov, ešte pred desiatimi rokmi to bolo takmer 60 %. Nie všetci však po cestovaní za hranice aj túžia.

„O rapídnom vzostupe záujmu Slovákov dovolenkovať doma, hovorí aj raketový rast vypredaných kapacít slovenských hotelov. Domáca dovolenka je jednoznačne stále obľúbenejšia," hovorí Richard Homer z portálu dovolenka.sme.sk. Niet sa čo čudovať. Naša krajina ponúka hory, turistiku, krásnu prírodu a už aj dostatočne kvalitné služby, či aquaparky porovnateľné so svetovými. Jedinou „nevýhodou“ je menej stabilné počasie.

Tých, ktorých to ťahá za hranice najčastejšie zakotvia pri „slovenskom mori“ na Jadrane a táto destinácia je už roky absolútnou slovenskou jednotkou.

Cena je pri výbere dôležité kritérium

Pri výbere dovolenky už nie je pre Slovákov najdôležitejším faktorom cena, hlavnú úlohu pri výbere hotela a cieľovej krajiny zohráva aj kvalita a rozsah poskytovaných služieb.

„Za posledné dva až tri roky sa mení vnímanie Slovákov v oblasti výberu dovolenky. Radšej si niečo priplatia, ako by mali mať horšiu dovolenku, no na druhej strane treba priznať, že chcú ušetriť. Čakajú na last minute, v rámci ktorých plánujú za čo najmenej peňazí dostať čo najväčší komfort,“ hovorí o slovenskej mentalite Homer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obavy z terorizmu pominuli

Po niekoľkých teroristických útokoch v moslimských krajinách, ktoré sa odohrali v minulosti, boli Tunisko, Turecko, ale aj Egypt na čiernej listine slovenských dovolenkárov. Súčasná pokojnejšia situácia, atraktívna cena a dobré služby už vytlačili strach z cestovania do týchto krajín. „100 % bezpečná krajina dnes neexistuje. Musíme sa skrátka naučiť dovolenkovať s rizikom,“ hovorí Peter Ferjenčík z oddelenia cestovného poistenia Union poisťovne.

„Napríklad Turecko je naša najpredávanejšia destinácia. Ľudia už nevnímajú a neriešia terorizmus. Chápu, že za takú cenu nedostanú nikde inde lepšiu kvalitu ako v Turecku alebo v Egypte,“ potvrdzuje aj Homer. Aj to poukazuje na fakt, že Slováci už nehľadajú najlacnejšie možnosti na trávenie dovolenky. Za uplynulých 25 rokov jasne vidieť, ako prešli od konzervy k all inclusive, od stanu k päť hviezdičkovému hotelu, alebo od starej Karosy k Boeingu.

Dovolenku najviac predraží ošetrenie

V snahe ušetriť na výdavkoch za dovolenku však majú Slováci tendenciu šetriť aj na dôležitých veciach.

Práve poistné udalosti sú však niečo, čo môže dovolenku extrémne predražiť. Napríklad, liečba úpalu v Turecku pokojne vyjde na 500 eur, boľavý zub v Taliansku na bezmála 400 eur. „Komplikovaná zlomenina krčku stehennej kosti v Španielsku s následnou operáciou a leteckým transportom na Slovensko bez poistenia vyšla až na 50 000 eur.

Niektoré výkony v rámci operácie, transport do nemocnice a následne letecký transport do vlasti by nepokryl ani európsky preukaz zdravotného poistenia. Naviac, európsky preukaz zdravotného poistenia je akceptovaný len v štátnych zdravotníckych zariadeniach a na niektorom malom gréckom ostrove môže byť problém také vôbec nájsť,“ hovorí Neumann z Union poisťovne.

V takýto prípadoch je ideálne voliť komerčné cestovné poistenie. To kryje aj výšku doplatkov za ošetrenie v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov. „Výška doplatkov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť je v jednotlivých krajinách rôzna. Vo väčšine krajín Európskej únie sa za starostlivosť pripláca, napríklad vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov, prípadne pacient musí hradiť lieky v plnej výške. Platí to napríklad v Taliansku. Tieto náklady zdravotná poisťovňa nepreplatí, aj keď máte Európsky preukaz zdravotného poistenia,“ varuje Neumann. Preto je vhodné pribaliť si na dovolenku aj cestovné poistenie, ktoré vybavíte jednoducho aj online - na tomto linku.

Slováci v sebe prebudili dobrodruhov

Nižšia cena, ale aj možnosť väčšej slobody láka Slovákov, aby cestovali bez využitia cestovných kancelárií. „Posledné dva až tri roky Slováci vnímajú dovolenku úplne inak. Je viac ľudí, ktorí cestujú do exotických krajín ako napríklad Zanzibar a Srí Lanka. To je spojené s tým, že sa dá lietať z Bratislavy cez Dubaj, letenky sú lacnejšie a ľudia strácajú rešpekt cestovať na vlastnú päsť," hovorí Homer.

Je to trend, ktorý opäť výrazne mení cestovné zvyky Slovákov a prináša revolúciu. Lacné letenky sa stávajú možnosťou, ako sa dostať do vzdialených krajín za malé peniaze, čo je stále lákavá možnosť ako spoznať svet.

„Posledné dva až tri roky Slováci vnímajú dovolenku úplne inak. Je viac ľudí, ktorí cestuje do exotických krajín ako Zanzibar a Srí Lanka."

Richard Homer z dovolenka.sme.sk

Je viac možností zdieľať zážitky a skúsenosti s ubytovaní cez hodnotiace portály, rezervovať si ubytovanie a letenku online. Výraznou pomocou cestovateľom sa stali skupiny na sociálnych sieťach, ktoré plnohodnotne suplujú odporúčania delegátov cestovných kancelárií. Vďaka internetu si vie každý nájsť ubytovanie, lokality, aj recenzie za pár minút. To dáva nový rozmer slobode v cestovaní pre tých, čo chcú cestovať bez agentúry, alebo cestovky. Niekto lietadlom, iní autom alebo karavanom. Podľa toho, aký kút sveta ich láka.

Tento kurz potvrdzuje aj Rastislav Lamoš z požičovne karavanov. „Stúpa záujem o dovolenku s karavanmi. Čoraz viac ľudí si karavany prenajíma a zaujíma sa práve o takýto typ oddychu. Ide o trend, kedy majú ľudia záujem ísť takpovediac na vlastnú päsť a zažiť dobrodružstvo. Nemusia si nič plánovať. Stačí, že si vyberú termín a vyrazia na cestu.“

A kam ľudia s karavanom najčastejšie mieria? „Jednotkou je Škandinávia, kde to je s prívesom, alebo karavanom omnoho lacnejšie, ako ubytovanie v hoteli. No a samozrejme letné destinácie ako Taliansko a Chorvátsko,“ dopĺňa Lamoš. Chorvátsko je stále medzi Slovákmi prímorskou dovolenkovou jednotkou.

Vyraziť na dovolenku autom má totiž množstvo výhod. Žiadne obmedzenia vo veľkosti batožiny, flexibilita, pohodlie a možnosť jazdiť kamkoľvek. Nehovoriac o možnosti pribaliť si aj rozmernejšie športové vybavenie.

Pozor na poruchy áut na dovolenke

Ísť na dovolenku autom môže byť rizikové, ak auto nie je v dobrom stave. „Veľmi často sa stáva, že na ceste do Chorvátska odíde alternátor, teda dobíjanie autobatérie. Nedá sa opraviť na mieste a je problém,“ hovorí majiteľ autoservisu Radoslav Lehotský o konci mnohých dovoleniek. Tak isto sú rizikové stierače aj gumy. Ak vás chytí letná búrka na diaľnici bez dobrých stieračov, nemáte prakticky kde zastaviť a môže vás to stáť život.

Niekedy môže malichernosť, ako napríklad defekt, znamenať koniec dovolenky. „Odporúčam nosiť so sebou rezervné koleso. No správne nahustené. Pretože ak nemá dostatočný tlak a nemáte pumpu, alebo kompresor, je to ako nemať náhradu,“ poukazuje na častú chybu vodičov Daniel Miklóši zo spoločnosti Autoporadca.

Ako predísť poruche na ceste?

Ak si chcete byť na ceste za hranice istejší spoľahlivosťou auta, je vhodné skontrolovať základné parametre vozidla. Ako hovorí M.Neumann, najviac problémov sa stane autám, pri ktorých neoveríte tie najdôležitejšie parametre, ako sú:

  • dobrý technický stav,

  • hladina oleja, chladiacej kvapaliny, dostatok tekutiny na ostrekovanie skla, stav stieračov,

  • stav tlaku v pneumatikách a hĺbka dezénu,

  • povinná výbava v závislosti od cieľovej aj prechodnej krajiny.

Čo robiť s nepojazdným autom v zahraničí

„Zhruba 90 % ľudí nevie, čo má v prípade poruchy a nehody v zahraničí robiť. Ani nevie, kam sa obrátiť. Je potrebné mať takéto kontakty pripravené dopredu. Znižuje to stres,“ hovorí Miklóši.

„Je nutné mať platnú Zelenú kartu a ostatné doklady od motorového vozidla. V prípade, ak je vaše vozidlo nepojazdné alebo má poruchu, volajte asistenčnú službu alebo kontaktujte priamo vašu poisťovňu. Pre takéto prípady sa oplatí poistenie asistenčných služieb k nepojazdnému vozidlu na dovolenku v rámci cestovného poistenia, ktoré kryje opravu pokazeného auta na mieste alebo v servise. Zabezpečí tiež náhradné auto na pokračovanie v ceste.“ radí Neumann. Vďaka tomuto poisteniu vám je poisťovňa schopná pomôcť s riešením situácie aj na diaľku.

Ak počas cesty alebo pri snahe o opravu vozidla nebodaj prišlo k zraneniu a zdravotným problémom v zahraničí, aj takéto situácie rieši cestovné poistenie. Opäť stačí kontaktovať asistenčnú službu, ktorá zabezpečí ošetrenie, prípadný prevoz a adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

Tento článok vám prináša UNION poisťovňa.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Union

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu