SME

10 tipov z histórie: ako zbohatnúť podľa úspešných velikánov

Niektoré pravidlá o dobrom podnikaní sa nemenia. Prečítajte si 10 rád overených tými najúspešnejšími podnikateľmi akí kedy žili.

1. Neúspech vás posúva

Walta Disneyho asi netreba bližšie predstavovať. Človek, ktorý stojí za jednou z najväčších filmových spoločností na svete prešiel za svojím cieľom tŕnistú cestu. Najskôr ho vyhodili kvôli nedostatku kreativity z redakcie novín v Kansas City a následne mu skrachovala jeho prvá firma. Napriek všetkým neúspechom sa nevzdal a splnil si všetky sny. Sám o svojich skúsenostiach povedal:„Problémy, ťažkosti a prekážky v živote ma zocelili. Možno si to v tom momente neuvedomíte, ale úder do zubov môže byť tým najlepším, čo vás v živote stretne.“ Nebojte sa zlyhania, je súčasťou cesty k úspechu.

2. Škrtnite zbytočné výdavky

Nevytvárajte si zbytočné dlhy. Naozaj nevyhnutne potrebujete úver na dovolenku, najnovší televízor alebo smartfón? Ak sa zbavíte dlhov, môžete ušetriť nemalé množstvo peňazí a využiť ho na vlastný rozvoj.Henry J. Heinz založil potravinársku spoločnosť, ktorej hodnota dodnes rastie. V knihe Millionaires and Kings of Enterprise z roku 1901 hovorí, že úspech stojí na troch pravidlách, ktorými sa riadil aj on sám: „Všetko, čo robíte, robte čestne. S peniazmi, ktoré máte, pracujte poctivo. Ak sa rozhodnete rozdávať, robte to múdro.“

3. Nebojte sa investovať

87-ročnýWarren Buffett patrí k najúspešnejším investorom v histórii a zároveň medzi najbohatších ľudí na svete. Napriek tomu, že vďaka neuveriteľnému citu pre trendy a smer, akým sa bude trh uberať získal obrovské bohatstvo, nikdy nebol obvinený z podvodov či nekalých praktík.

„Veštec z Omahy“ je známy neokázalým životným štýlom a tiež jeho známym výrokom:„Nikdy nebuďte závislí len na jednom zdroji príjmu. Investujte, aby ste si vytvorili druhý zdroj.“ Zároveň tvrdí, že investovanie nie je až také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Investovať môžete veľmi jednoducho aj vy – zistite viac o svojich možnostiach a vypočítajte si, ako sa môžu vaše investície vyvíjať s ČSOB.

4. Nehľadajte chybu inde

Výhovorky patria k základným chybám, ktoré väčšinu ľudí delia od úspechu. Priekopník automobilového priemyslu a šikovný podnikateľHenry Ford to výstižne zhrnul vo svojej knihe Moving Forward: „Ešte nikdy sa nestalo, aby boli zlé obchody v našom podniku spôsobené nejakou vonkajšou mocou. Vždy boli zavinené nedostatkami v našej spoločnosti. Hneď ako sme ich odstránili, darilo sa nám bez ohľadu na to, ako sa darilo iným podnikom.“ V publikácii z roku 1931 stále nájdete podnikateľské princípy, ktoré môžu byť mnohým inšpiráciou aj dnes.

5. Investujte do vzdelania

Jeden z najväčších podnikateľov svojej doby a zakladateľ obuvníckeho impériaTomáš Baťa prišiel s myšlienkami, ktoré stále inšpirujú manažérov a ekonómov po celom svete. Svoje teórie si overoval praxou a za najväčšieho nepriateľa považoval stagnáciu. Tvrdil, že: „sú tri druhy hodnôt, ktoré potrebujete v akejkoľvek práci na svete: kapitál, vedomosti a slobodu.“ Investícia do vlastného vzdelávania sa vám vráti vždy. Iba tým, že sa budete neustále posúvať ďalej a získavať nové vedomosti sa priblížite k svojim snom.

Loading

...

Tomáš Baťa

6. Tvrdú prácu nič nenahradí

Thomas Alva Edison bol nielen inovátorom a vynálezcom, ale najmä špičkovým biznismenom. Okrem 2 332 patentov založil spoločnosť General Electric. Tá vznikla už v roku 1892 fúziou troch menších Edisonových firiem, pretrvala dodnes a v hodnote značky ju dokázali predbehnúť iba moderní technologickí giganti. Jeho recept na úspech výborne vystihuje nasledovný citát:„Príležitosť je oblečená v montérkach a vyzerá ako práca. Preto ju väčšina ľudí premárni.“ Ak na svojich cieľoch nebudete pracovať, nikdy ich nedosiahnete.

7. Keď ide o peniaze, nepodliehajte emóciám

Bernard Baruch je považovaný za jednu z najväčších investorských legiend na Wall Street. Vďaka akciovému trhu sa stal milionárom ešte pred tridsiatkou. Po svojich úspechoch na burze bol poradcom dvoch amerických prezidentov, a to počas najťažšieho obdobia dvoch svetových vojen. Jeho kniha,Baruch: My Own Story, je považovaná za jednu z učebníc moderného finančníctva. Z jeho pohľadu je najväčším problémom pri práci s peniazmi nedostatočný odstup. „Pri finančných špekuláciách a investovaní sú to naše emócie, ktoré bránia logickému mysleniu.“

8. Odlíšte sa od ostatných

„Vydajte sa cestou nezávislého mysliteľa. Nehanbite sa predstavovať svoje nápady, aj keď budú kontroverzné. Je lepšie byť čudákom než konformistom,“ povedal prvý šéf spoločnosti IBM,Thomas Watson. Práve on vytvoril model riadenia modernej korporácie a položil základy jednej z najväčších technologických spoločností súčasnosti. Nenechajte sa odradiť od svojich snov, nech sú akokoľvek vzdialené a nereálne. Možno práve počas týchto úvah narazíte na úplne iné riešenie, vďaka ktorému nájdete úspech.

9. Milujte to, čo robíte

Iba vtedy, keď ste zo svojho projektu nadšení a robíte ho s vášňou, môžete uspieť. Vyžaduje to veľa premáhania, času a nezdarov, no oplatí sa to. Vaša práca bude prinášať výsledky a peniaze len vtedy, ak ju budete robiť absolútne naplno.„Nadšenie je jedným z najdôležitejších prvkov osobného úspechu,“ hovorieval Conrad Hilton, zakladateľ jedného z najväčších hoteliérskych reťazcov na svete.

10. Naučte sa šetriť

„Bohatstvo je z veľkej časti výsledkom zvyku,“ tvrdilJohn Jacob Astor, svojho času najbohatší človek na svete. Čo tým tento vplyvný obchodník a vynálezca žijúci v 19. storočí presne myslel? Odpoveď je jednoduchá: bohatým sa stane človek len vtedy, keď si bude dlhodobo odkladať peniaze. Skutočne bohatí ľudia totiž svoje peniaze nemíňajú, naopak, obozretne ich chránia a investujú.

Pridať sa k nim môžete aj vy, ak začnete už dnes. Práve čas hrá pri zhodnocovaní vašich investícií najväčšiu rolu. Preto nikdy nie je neskoro začať – a najlepšie je začať hneď. Spôsobov ako na to, je viac. Patria medzi ne tvrdá práca, neustále rozvíjanie vlastných vedomostí, schopnosť poučiť sa z vlastných chýb a v neposlednom rade rozhodnutie investovať.

Ak neviete, kde začať, vČSOB vám povedia viac o vašich investičných príležitostiach a dokážu, že investorom môže byť skutočne takmer každý. Vstúpte aj vy do sveta investícií, zistite viac o tom, aký ste typ investora a pomocou praktickej kalkulačky si vypočítajte, koľko by ste mohli investovaním získať. Viac informácií nájdete priamo na stránke ČSOB Investor .

Upozornenie: S investíciou je spojené riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov.

:

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 411
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 602
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu