Reportáž: Na Záhorí vyrábajú svetové omietky. Vápenec má unikátnu kvalitu

Závidia nám ho aj Rakúšania.

Industriálny horizont sa nedá prehliadnuť. Vysoké komíny, budovy, žeriavy, ťažobné pásy priamo z lomov nie je niečo, čo by človek čakal v neveľkej obci Rohožník na Záhorí. S pocitom rešpektu pred kolosálnou stavbou stojíme pred vchodom do výrobného závodu CRH, v ktorého areáli sa nachádza aj naša cieľová stanica. Závod na výrobu suchých omietkových zmesí Baumit.

Vstup do areálu pripomína vojenský objekt. Od rampy až na parkovisko pred závodom úpenlivo hypnotizujeme ručičku tachometra. V celom areáli je totiž povolená maximálna rýchlosť 20 km/h. Za týmito bránami strážia receptúru na výrobu vysoko kvalitných omietok.

Najekologickejší zdroj energie? Gravitácia

Paniku z toho, že budeme musieť prejsť objekt so stovkami metov štvorcových, upokojuje technicko–výrobný riaditeľ Jozef Badžgoň: „Výrobný závod Baumit sídli len v malej časti areálu, ktorý máme prenajatý na sto rokov,“ hovorí a ukazuje na štrnásťposchodovú budovu, kde sa ročne "uvarí" asi 180 tisíc ton omietok, betónov, fasád, poterov a ďalších suchých zmesí.

„Závod sa začal budovať v roku 1994 a výroba sa naplno rozbehla o dva roky neskôr. Pracujeme na tri zmeny, vo februári sme spustili automatickú linku za niekoľko miliónov eur, ktorá postavila celý výrobný proces na úplne inú, modernú úroveň," hovorí Badžgoň, ako stúpame výťahom na najvyššie štrnáste poschodie budovy. V nej sa odohráva celá výroba. V závode pracuje do 60 ľudí, no vďaka vysokej miere automatizácie ich stretávame vo výrobe len minimum.

„Mnoho vecí je dnes úplne automatizovaných. Ešte prednedávnom napríklad vrecia na produkty podával človek, dnes si ich berie, otvára aj plní automatická linka. Všetko sa nastaví a technológie už systematicky pracujú,“ hovorí Tibor Blaško, manažér kvality.

Dvere výťahu sa otvoria a my prvý raz vstupujeme do miestnosti pokrytej jemným bielym práškom. Nie je to sneh, ale drobné čiastočky vápenca. Podlaha sa pod nami trasie, nepočujeme vlastné slovo. Priestor na rozhovor nie je. Stojíme totiž na mieste, kde sa vápenec, ktorý sa do závodu privádza priamym pásom z CRH, melie na menšie kúsky. Tie sa potom delia podľa veľkosti do rôznych síl a odtiaľ putujú do suchých zmesí podľa zrnitosti.

Jednotlivé bubny vibrujú, trasú sa, všade je hluk motorov. Postojíme pri jednom zásobníku a premýšľame, čo by sa stalo, ak by kameň prerazil veko. Riaditeľ závodu nás upokojuje, že také niečo sa ešte nestalo.

Schádzame o poschodie nižšie. Celý výrobný proces je totiž kvôli efektivite postavený vertikálne. Na rozdiel od bežných závodov, ktoré zaberajú značnú plochu, je výrobný závod Baumit konštruovaný inak. Kameň, ktorý je navážaný priamo do vrchných častí budovy, sa dostáva do jednotlivých zásobníkov samospádom. Gravitácia tak šetrí náklady na energie.

Podobne sú umiestnené horizontálne silá, ktoré obsahujú piesky, aditíva a ďalšie komponenty, určené na výrobu suchých zmesí. Všetko sa zmiešava pomocou samospádu podľa presných receptúr.

„V recepte je zadané, čo do produktu ide, akú dobu sa mieša a kam nakoniec putuje. Môže ísť do baličky, prípadne do sila hotových výrobkov, kde čaká na cisternu a treťou možnosťou je, že sa dodá aj priamo do cisterien, ktoré produkt odvážajú," ukazuje na jednom z troch monitorov riadiaceho centra Pavel Polák, vedúci zmeny. Ide o riadiace srdce celého procesu výroby a najrušnejšie miesto celého závodu.

Dobrá omietka je ako guláš

O niekoľko ďalších poschodí nižšie sa dostávame k zmiešavaču. K miestu, kde sa presne navážené suroviny menia na niektorú zo sypkých zmesí. Odtiaľ už výrobok „stečie“ na výstup k zákazníkovi. V masívnom bubne sa skrýva aj tajomstvo, vďaka ktorému dostane klient vždy rovnakú kvalitu výrobku.

Jozef Badžgon vysvetľuje dôležitosť kvality a opakovateľnosti daného výrobku: „Všetci si pamätáme, že kedysi si ľudia kupovali rôzne suroviny, miešali ich, vždy mali teda samotné produkty do veľkej miery podpis murára. Maltou sa kedysi lepili obkladačky, spájali tehly, dnes máme množstvo rôznych špecifických vlastností pri každej zmesi. Pomocou aditív vieme namiešať rôznu priľnavosť a pružnosť, pričom celá výhoda je, že výsledný produkt je vždy rovnako kvalitný. Zákazník dostanete vždy rovnaký tovar, na aký je zvyknutý,“ hovorí Badžgoň.

Riaditeľ aj preto prirovnáva kvalitné omietky k jedlu: „Dobrá omietka musí mať svoju kvalitu, musí mať svoju cenu a to znamená, že aj suroviny musia byť dobré. To nemôžete oklamať. Ak má byť dobrý celok, aj časti musia byť dobré. Ani guláš nebude dobrý, ak mu nedáte, čo do neho patrí. A naša omietka má byť dobrá.“

V tomto procese zohráva dôležitú úlohu aj laboratórium, ktorého úlohou je nielen kontrolovať výsledné produkty, ale v mnohých prípadoch stojí aj pri začiatku výroby konkrétnej zmesi. „V stavebníctve sa ľahko stane, že nedostávame vždy rovnakú kvalitu suroviny. Napríklad pri niektorých produktoch, ako je sadra, nemáme vždy rovnakú kvalitu suroviny a v laboratóriu tak dolaďujeme komponenty tak, aby výsledná omietka bola vždy rovnakej kvality,“ vysvetľuje Badžgoň.

Pri omietkach balených do vriec sa priamo z miešacieho stroja hotová zmes posunie o ďalšie poschodie, kde už stojí nová automatizovaná linka. Pozorujeme jej strojové pohyby a dávkovanie zmesi do papierových vriec. „Kedysi každé vrece musel na plničku nahodiť človek, dnes je všetko automatizované,“ ukazuje Tibor Blaško. Jediný človek, ktorý ostal, pripravuje prázdne vrecia do zásobníka.

Na jednej linke po zmene receptúry vznikajú všetky produkty. Tak ako aj nový produktový rad omietok Klima pre zdravé bývanie. V rámci siete Baumit je Rohožník zatiaľ jediným závodom, v ktorom sa nové omietky vyrábajú.

Prečítajte si tiež:Ochrana pred tropickou horúčavou Čítajte 

Slovenský vápenec inšpiroval svetový nápad

Každý zo závodov po celom svete má svoje špecifiká. Rohožník si zakladá na vysokokvalitnom najbelšom vápenci. Ten získava zo závodu CRH, ktorý ho ťaží v dva kilometre vzdialenom lome. Práve vďaka tejto surovine začal vznikať aj príbeh zdravých omietok Klima.

Vápno má totiž vysoké dezinfekčné účinky a už 3000 rokov sa využíva v oblasti stavebníctva na úpravu bývania, ako aj v interiéroch, pričom veľmi pozitívne vplýva na vnútornú klímu. Reguluje vlhkosť, zabezpečuje stabilitu teploty a znižuje výskyt baktérií, vírusov aj peľov.

Na základe jeho vlastností a nových poznatkov poznatkov z VivaParku vyvinulo kompetenčné centrum v rakúskom Wopfingu štyri výrobky Klima White, Klima Uni, Klima Perla a Klima Fino určené pre zdravé bývanie. V spolupráci s pracovníkmi v Rohožníku ich dotiahli do požadovanej spracovateľskej kvality s lokálnymi surovinami.

„Štúdie z výskumného parku Viva vo Wopfingu ukázali, že až 90% času trávime v interiéri. Preto bol vývoj nového produktového radu Baumit Klima pre zdravé bývanie nanajvýš aktuálny. Sme patrične hrdí, že sa na nás materský závod z Rakúska s dôverou obrátili, aby sme spoločne pripravili receptúru, testovanie a prvé prototypy omietky pre zdravé bývanie práve v našom závode v Rohožníku,“ hovorí Tibor Blaško.

Z Rohožníka do celého sveta

„Náš vápenec je veľmi čistý a belší, ako môžeme nájsť v iných krajinách. Preto, keď v minulom roku v novembri Wopfing zadefinoval požiadavky na nové omietky, pohľady na výrobný závod sa upriamili práve na Slovensko. To, že sme sebestační v získavaní vápenatej suroviny bol veľmi dôležitý parameter, aby sme dokázali splniť požiadavky materského závodu,“ hovorí manažér kvality.

„Po konzultáciách sa rakúskym vývojovým centrom sme začali pripravovať recepty omietok, testovali na skúšobných stenách, skúšobných stavbách a priniesli tak úplne nový výrobok, ktorý splnil všetky predefinované parametre požadované od aktívnych omietok pre zdravé bývanie,“ hovorí Blaško.

Našou poslednou zastávkou, rovnako ako aj výrobkov pred opustením závodu, je automatická linka. Tu sa jednotlivé vrecia suchých zmesí dávajú na palety a fóliujú. Tu je ich konečná stanica vo výrobe a čakajú na svoj odchod k zákazníkovi. „Vieme veľmi efektívne vyhovieť požiadavkám zákazníkov a po zadaní objednávky dokážeme tovar doručiť už do niekoľkých hodín,“ konštatuje s nadšením Badžgoň.

Spolu s nami opúšťa areál aj niekoľko kamiónov plne naložených vrecami označených Klima. Za krátky čas sa z nich stanú omietky, ktoré umožnia žiť zdravšie ľuďom po celom Slovensku. Na každom z nich je napísané Rohožník.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Baumit

Neprehliadnite tiež

Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


SME Creative

Riešenie je len jedno.


SME Creative

O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


SME Creative
Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


SME Creative