Tu sa rozhoduje o čerstvosti vašich potravín. Reportáž zo skladov Kauflandu

Sú potraviny z Kauflandu naozaj čerstvé?

Jablká nazbierané v ten istý deň, ako si ich kúpite, či čerstvo natrhané čerešne s vôňou stromov alebo vajíčka ešte teplé spod sliepok. To je ideálna predstava, s ktorou nakupujeme v obchodoch. Od reality ju však delia častokrát hodiny v kamiónoch a skladoch. Úlohou logistiky je práve tento čas skrátiť, aby sa k nám potraviny dostali čo najčerstvejšie.

Slovenské logistické centrum obchodov Kaufland leží v Ilave. Zvonku vyzerá tak, ako by ste oča-kávali: obrovské haly s premyslenými prístupovými cestami – tak, aby cesta od zvončeku na vrát-nici po vyloženie tovaru bola čo najkratšia a najefektívnejšia. Súčasťou je aj administratívna budo-va, do ktorej najprv smerujeme.

“Dobrá logistika je taká, o ktorej sa nehovorí,” povie hneď na úvod Jan Bartošík, vedúci prevádzky skladu.

Naráža hlavne na fakt, že ak logistika a transport tovaru fungujú ako majú, ani by ste si to nemali všimnúť. Tovar príde kam má, presne vtedy, kedy má. Keď však tovar nechodí, nastáva problém - chýba tak obchodoch, ako aj zákazníkom.

Toto logistické centrum sa skladá z viacerých skladov - napríklad sklad ovocia a zeleniny prijíma tovar od viac než 200 slovenských dodávateľov ovocia a zeleniny, čo je ročne vyše 300 000 paliet zeleniny a ovocia, v sklade chladeného tovaru je to okolo 400 000 paliet ročne. Množstvo dodané-ho tovaru závisí od objednávok, ktoré majú na starosti zamestnanci práve v tejto administratívnej budove. Po predstavení logistického centra Jánom Bartošíkom začíname prehliadkou skladov – ako prvý je na rade sklad s chladeným tovarom.

Hoci je vonku horúcich 30 stupňov, ale vo vnútri chladených skladov sa aj v lete pracuje v zimných bundách. Ak sa radi prechádzate po obchodoch a obzeráte si tovar, v tomto sklade by ste si určite prišli na svoje. Tisícky a tisícky jogurtov všetkých príchutí, ale tiež klobásy, salámy, šunky, bravčo-vé masti, párky, hydinové tlačenky, či špekačky. Všetko, čo si v Kauflande viete kúpiť, nájdete prá-ve tu a v obrovských množstvách. Odtiaľto začína ich cesta do všetkých predajní na Slovensku.

Najdôležitejšia vec v chladenom sklade je práve „udržiavanie chladu“. Základom je nenarušiť tzv. teplotný reťazec, čiže teplota výrobku nesmie vystúpiť nad odporúčanú teplotu od jeho prvého schladenia tesne po výrobe. Takto si zachová maximálnu čerstvosť najdlhšie.

“Pri čerstvosti neexistuje kompromis. Ak je tovar poškodený, je stiahnutý,” hovorí Jozef Jendrišák, vedúci kontroly kvality.

Každá paleta, ktorá dorazí do skladu, prejde kontrolou. Najprv sa kontroluje, či je to správny druh tovaru a v dohodnutom množstve, následne sa skúma jeho kvalita. Napríklad pri mäse - ho rozba-lia a skontrolujú či všetky parametre sedia - vôňa, vzhľad, konzistencia, váha. Riadia sa starým príslovím: “Dôveruj, ale preveruj.” Svojim dodávateľom dôverujú v kvalite tovaru, no zároveň si chcú byť istí, že ich zákazníkom dodávajú ten najkvalitnejší tovar. Kontrolou neprechádza každý jeden výrobok, ktorý do skladu príde, ale určený počet výrobkov z celkového množstva.

Prvé kamióny prichádzajú už o 5:30, aby vyložili tovar. Postupne ako prichádzajú ďalšie a ďalšie, celý sklad sa postupne zapĺňa. Vysokozdvižné vozíky sa v sklade presúvajú rýchlo, až môžete mať miestami pocit, že ste na frekventovanej ceste. Snažia sa , čo najrýchlejšie poukladať tovar na správne miesto. Všetko je riadené počítačom. Každá paleta je označená kódom a ku každému kódu patrí aj presné miesto v sklade. Najdôležitejšia je efektívnosť a čo najkratšia dĺžka trasy. Prvý kamión s tovarom odchádza o 21:30 do najvýchodnejšieho Kauflandu v republike, do obchodu v Michalovciach.

“Pri ovocí a zelenine nejde o dni, ide o hodiny,” povedal Jendrišák, keď nás sprevádzal skladom ovocia a zeleniny.

Na rozlohe veľkosti futbalového ihriska boli naukladané desiatky paliet. Od mrkvy, cvikly, parada-jok, zemiakov a cibule, až po melóny, broskyne, jablká, marhule a ananásy. Ovocie s vysokým objemom vody je najnáročnejšie na skladovanie, lebo najrýchlejšie podlieha skaze.

Aj tu sa kontroluje kvalita a to nielen podľa vzhľadu, ale aj ich iné vlastnosti. Napríklad pri meló-noch sa so špeciálnym prístrojom - refraktometrom - meria ich sladkosť. Ide o to, aby si zákazníci v Kauflande kupovali iba sladké melóny. Zamestnanci pracujú s tabletmi, kde majú uvedené opti-málne hodnoty sladkosti, farby, váhy, ale aj spôsob, akým boli ošetrené. Sleduje sa však aj to, či ovocie a zelenina nie sú zvädnuté, ako voňajú a či sa na nich náhodou nenachádza pleseň. Na základe týchto informácií sa nakoniec rozhodne, či tovar poputuje do predajní alebo nie.

Ovocie a zelenina na paletách vyzerá ukážkovo, priam ako by boli práve nazbierané, len zahryz-núť. Aby ste ich presne takéto kúpili aj na predajni, o to sa dennodenne starajú zamestnanci práve v týchto skladoch.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Peter Nagy pre Kaufland

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší