SME

Moja predstava o spokojných Košiciach má reálne základy

Sociálna oblasť nemôže byť na okraji záujmu spoločnosti, pretože sa týka každého z nás.

Sociálna oblasť nemôže byť na okraji záujmu spoločnosti, pretože sa týka každého z nás. Nie je príjemné zažívať jej úskalia na vlastnej koži, no emotívne o nich rozprávať je populárne hádam u každého politika - s cieľom zapadnúť medzi „obyčajných“ ľudí a chápavo kývať hlavou nad každým jedným problémom. „Denne riešim podnety od ľudí, stretávam sa s nimi a hľadám cesty v rámci legislatívy, ktoré pomôžu nielen jednotlivcom, ale nám všetkým. Mravčia robota v tejto oblasti nie je populárna, pretože si vyžaduje množstvo času, energie, kompromisov. Nemám už priestor na kvetnaté reči.“

S Alenou Bašistovou, kandidátkou na primátorku Košíc, sa rozprávame o „spokojných Košiciach“, sociálnej oblasti, ktorej sa venuje viac ako 20 rokov.

Kde má sociálna oblasť v meste "Achillovu pätu"?

Sociálna oblasť je celkovo v meste Košice poddimenzovaná. Chýbajú tu služby ako pre seniorov, vyplývajúce zo Zákona o sociálnych službách, ktoré musia poskytovať obce a mestá (zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, opatrovateľská služba), tak aj nedostatočná sociálna intervencia voči ľuďom, ktorí sa nachádzajú napríklad v hmotnej núdzi a úplnej sociálnej exklúzii. Hovorím o Mašličkovea nelegálnych osadách v záhradkárskych oblastiach na celom území Košíc. Tento problém prerastá mestu cez hlavu a potrebuje efektívne a dlhodobé riešenia.

Medzery vidím aj v mizivom počte nízkoprahových a intergračných centier. V rámci sociálnej politiky mesta ako takej chýba aj kontinuálna a odborná spolupráca medzi orgánmi sociálno právnej ochrany detí a sociálnej kurately ÚPSVAR s orgánmi územnej samosprávy – mestom či VÚC. O terénnej sociánej práci ani nehovorím. Tá potrebuje zastrešenie mestom, nielen fungovanie prostredníctvom dočasnýchprojektov pod gesciou MPSVR SR.


Hovoríte o spokojných Košiciach - aby sa dobre žilo mladým i seniorom. Čo je pre Vás v tejto oblasti kľúčové?

To, čo považujem v tejto oblasti za podstatné a kľúčové, vnímam zároveň ako prirodzené. Mladí ľudia, ktorí pracujú a plánujú v budúcnosti rodinu, chcú sa osamostatniť, potrebujú pre svoje rozhodnutie, aby ostali v Košiciach, v dosahu práce a blízkych – istotu, čo ich finančne a ani mentálne nezruinuje. Výstavba nájomných bytov u nás absolútne chýba a malo by ju manažovať mesto, nie developeri. Košice majú dostatok voľných plôch, ktoré môžu využiť práve na budovanie bývania pre rodiny, pre mladých ľudí za prijateľnú cenu. Takisto je možné využiť dotácie z ministerstva dopravy (Štátny fond rozvoja bývania) pri výstavbe nájomných či štartovacích bytov.

Ak niekto povie “nájomné bývanie”, väčšina si predstaví bývanie pre sociálne slabých alebo neprispôsobivých občanov. Nie, nájomné bývanie má ľuďom pomôcť vyriešiť svoju bytovú otázku aj na obdobie, kedy sa stabilizujú v práci, prípadne si založia rodinu, dostanú čas na to, aby sa rozhodli, či chcú ostať v meste, či má ich práca dlhodobejšiu perspektívu, či má dieťa dostatok príležitostí rozvíjať sa … Pri nájomnom byte sa nemusia zadlžovať hneď na 30 rokov. Takto rodina po pár rokoch vyhodnotí svoj svoju finančnú kondíciu a sociálne potreby a potom sa rozhodne pre trvalé riešenie v meste, alebo sa presťahuje inam – a bez dlhov.

Poďme ďalej. Máme okolo štyridsiadky, deti sa pomaly osamostatňujú a rodičia sú ešte dosť vitálni na to, aby žili aktívny život. O čo pokojnejší však sme, ak vieme, že naši starkí nie sú sami a sú v bezpečí. Práve samota našim seniorov vo veľkej miere uberá na chuti do života, cítia sa zbytoční, na okraji záujmu blízkych aj okolia. Ak však budú mať dostatok príležitostí zájsť si medzi rovesníkov, porozprávať sa, hýbať sa, niečo tvoriť - budú spokojní, v dobrej mentálnej aj fyzickej kondícii. Napríklad denné centrá pre seniorov, komunitné strediská, riadené podujatia pre nich – to je len niekoľko možností, kde nájdu svoju realizáciu ako seniori, tak i profesionálni sociálni pracovníci.

Takisto vidím obrovský potenciál v opatrovateľskej službe v domácom prostredí pre seniorov či v posilnení domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Je preukázané dlhodobými výskumami v tejto sfére, že keď je zabezpečená kvalitná opatrovateľská alebo ošetrovateľská starostlivosť v domácom prostredí, tak to má pozitívny dopad na fyzické, psychické zdravie človeka, ako aj celkovú pokojnú atmosféru v rodine (mám na mysli starostlivosť detí o svojich rodičov, ktorí odmietajú nedôstojné zaobchádzanie s ich rodičmi či blízkymi príbuznými v nemocniciach, resp.rôznych typoch zariadení…). Toto je moja predstava o spokojných Košiciach. A stojí na reálnych základoch.


Ako pomôžeme aktívnym rodinám, ktoré žijú v Košiciach, pracujú tu aj vychovávajú deti?

Priestor pre oddych je rovnako dôležitý ako priestor pre prácu, bývanie, vzdelávanie. Ako veľkú príležitosť pre rozšírenie miest na aktívny oddych vidím revitalizáciu už existujúcich, no schátraných alebo zanedbaných športovísk, najčastejšie pri školách a na sídliskách. Ak ich máme pod oknami, poďme sa o ne spolu s podporou mesta, mestskej časti postarať. Ak sa komunita zomkne, zaktivizuje a zoberie si túto úlohu “za svoju”, nemôže sa stať nič lepšie. Samozrejme magistrát sa nesmie iba prizerať. Takisto vidím možnosť aj vo využívaní školských ihrísk pre verejnosť, atraktívne je budovanie posilňovní pod holým nebom. Kľúčové je prepojenie mestských centier voľného času so záujmovými a športovými krúžkami na ZŠ, ktoré môže zafinancovať mesto, čím sa odbremení rodinný rozpočet. Developeri? Prečo by súčasťou projektu, okrem parkovania a prístupových komunikácií, nemal byť aj priestor pre oddych? Že to bude na úkor “predajnej” plochy? Dnes už kvalita života neznamená iba komfortné parkovanie a občianska vybavenosť.

Spokojní sme vtedy, keď sa cítime bezpečne. Doma, v uliciach, pri športe …

Pocit bezpečia nemožno nikomu vsugerovať. Buď ho má alebo nie. Vzniká z reálneho prežitku. V meste, na sídlisku, v MHD, v obchode …. Nevyhnutné sú pravidelné mestské hliadky a ich spolupráca so štátnou políciou na projektoch, zameraných na rôzne vekové skupiny. Aj doma nám hrozí nebezpečenstvo, najmä v podobe rôznych “podomových obchodníkov” s ľudskou naivitou a dôverčivosťou. Koľko nielen seniorov na to doplatilo? Potrebná jepravidelná informovanosť, najmä starších a osamelých ľudí o kriminogénnych faktoroch, zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám. Bezproblémov by mesto vytvorilo kontaktnébody, miesta, kde by ľudia našli právnu pomoc, psychologické poradenstvo. Ak by sa ktokoľvek cítil ohrozený alebo potreboval pomoc, mal by ju mať na dosah, aj keď si napríklad zabudne mobilný telefón …

Bezdomovci – mesto ešte zatiaľ nenašlo dlhodobé riešenie ako riešiť problém bezdomovcov, žobrania v uliciach a v centre mesta. Budem dbať na to, aby sa dobudovali nízkoprahové centrá, nocľahárne a útulky pre bezdomovcov tak, aby sme ich dokázali centralizovať, evidovať a mať pod kontrolou. To si však vyžaduje precíznu prípravu, 100% realizáciu a maximálnu súčinnosť mesta a polície.

Zadávateľ: doc. PhDr. Alena Bašistová, PhD., Kuzmányho 21, 040 01 Košice

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 253
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 071
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 831
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 787
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vydajte do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vyryté do kameňa.


INZERCIA 2 h

Elektronický predpis liekov predstavuje významný krok v oblasti digitalizácie zdravotníctva.


INZERCIA 2 h

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 12 h
SkryťZatvoriť reklamu