SME
reklama

Ako vyzerá bezpečné bývanie pre rodiny s deťmi? Na toto nezabudnite

Rodičia často nevedia, čo dieťa potrebuje.

Narodenie dieťaťa zmení naruby celú domácnosť. Novému členovi rodiny je potrebné prispôsobiť nielen denný a nočný režim, ale aj interiér.

Nie je to však len o detskej izbe. Okrem nej je dôležité pripraviť na príchod potomkov aj obývačku a kuchyňu, ktoré je nutné navrhnúť v dostatočnom predstihu. Mnoho rodičov to však podceňuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnite plánovať dostatočne včas

Zariaďovanie detskej izby môžete odložiť až do chvíle, kým sa stanete mladými rodičmi. Sú však priestory, ktoré je vhodné navrhovať roky pred tým, ako sa objaví pozitívny tehotenský test. Príkladom sú obývačka a kuchyňa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Kuchyňu človek mení iba priemerne 1,7-krát za život,“ hovorí obchodný manažér spoločnosti Oresi kuchyne Stanislav Jurena.

Kuchyňa často ostáva po príchode novorodenca rovnaká, akú používali bezdetné osoby predtým. Môže to znamenať, že je aj plná nástrah. Navyše dieťa sa v interiéri, ktorý bol navrhnutý len pre dospelých, nemusí cítiť vôbec dobre.

Podcenenie zodpovedného prístupu môže znamenať, že bývanie nebude rátať s potrebami malých detí a ľahko môže prísť k zbytočným zraneniam.

„Zo všetkých úrazov tvoria úrazy detí približne 60 percent, z čoho asi 20 percent sa stane v domácnosti,“ hovorí Matej Neumann z poisťovne Union a dodáva, že medzi najčastejšie úrazy patrí privretie prstov do dverí, popáleniny, narazenie do dverí a následné pomliaždeniny a tržné rany a podobne. Častokrát za to môže práve neprispôsobenie okolia potrebám detí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri zariaďovaní je preto vhodné poradiť sa s odborníkom, ktorý zohľadní nielen aktuálne potreby, ale aj prípadné budúce plány.

„Pri výbere kuchyne je dobré nájsť predajcu, ktorý vie odpovedať na potreby mladej rodiny. Preskúma očakávania do budúcnosti, zohľadní možnosti a z praxe navrhne najvýhodnejšie riešenie. Pretože bežný človek často nevie, kde a ako začať. Konzultácia slúži práve na to, aby mal kuchyňu a celkovo bývanie krásne, dizajnové, funkčné aj bezpečné. Aby slúžilo každému členovi rodiny,“ vysvetľuje Jurena.

Bezpečnosť je prvoradá, no nesmie byť prehnaná

Úlohou rodiča je zabezpečiť dieťaťu bezpečie, ale nie sterilné prostredie. Aj drobné poranenia v domácnosti totiž majú svoje pozitíva.

„Kvôli bezpečnosti detí sa odporúčajú určité zmeny, ale netreba to preháňať. Ak sa dieťa len udrie, nič hrozné sa nestane. Ranu ošetríme, dieťa pritúlime a ideme ďalej. Takto budujeme odolnosť dieťaťa, dodávame mu silu a učíme zvládať stresy. Ak budeme deti ľutovať, budeme ich rozmaznávať a prehnane chrániť, vychováme tým dospelých, ktorí nebudú vedieť dostatočne fungovať vo svete,“ upozorňuje psychologička Silvia Érseková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cieľom je teda vytvoriť prostredie, v ktorom dieťa dokáže skúmať, rásť a učiť sa aj na vlastných chybách, ale fatálne sa nezraní. Nikto teda nebude budovať len kruhové nábytky, nezaoblí všetky hrany, aby do nich dieťa nenarazilo, no Jurena upozorňuje, že správnym prístupom sa dá mnohým zraneniam zamedziť.

„K častým úrazom detí dochádza o vyčnievajúce prvky kuchyne. Preto je vhodné na to myslieť pri výbere úchytov alebo napríklad chladničky. Voľne stojaca chladnička môže byť hlbšia, užšia, môže prečnievať do priestoru a je potenciálne nebezpečná. To rieši napríklad vstavaná chladnička, ktorá je schovaná a nenarušuje dizajn, ani nepresahuje do priestoru a robí ho aj bezpečnejším.“

Podobné je to aj v prípade spotrebičov. Dôležité je zabezpečiť, aby ich dieťa na seba nemohlo stiahnuť. Pri rúre na pečenie je vhodné využívať ochranné trojsklo, ktoré dieťa nepopáli. Iba zistí, že predmet je horúci a odtiahne ruku. Ďalšou možnosťou je napríklad inštalovanie zábran, vďaka ktorým sa dieťaťu zamedzí prístup napríklad k sporáku, alebo k možnosti prevrhnúť na seba niečo horúce.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z pohľadu bezpečnosti detí sú dôležité aj materiály. „Mnoho rodičov nerieši a hlavne nevie, že sú výrazné rozdiely v materiáloch. Mali by mať certifikát technickej spôsobilosti a zdravotnej nezávadnosti, a najmä dbať na najnižšiu možnú hladinu formaldehydov, keďže sa uvoľňujú do ovzdušia. Formaldehyd spôsobuje bolesť hlavy, stratu koncentrácie a slabosť. Preto používame výhradne materiály, ktoré majú hodnoty nižšie než stanovené normy a neohrozujú naše zdravie“ upozorňuje Jurena.

Samostatný priestor aj zodpovedný dohľad

Bezpečnosť dieťaťa nemôže ísť na úkor jeho pohody, slobody a budovania pocitu, že má svoje miesto. Aby sa deti cítili súčasťou rodiny, treba ich zapájať do diania v domácnosti.

„Každé dieťa, aj to najmenšie, zvláda malé domáce práce, cíti sa dôležité a užitočné,“ vysvetľuje Érseková a dodáva: „Hlavne malé deti do troch rokov by mali mať v každej miestnosti, v ktorej sa rodič často zdržiava, svoj maličký kútik, kde je dieťa v bezpečí a pod dohľadom. Aj keď rodič varí, pracuje alebo oddychuje.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto je vhodné aj v kuchyni vytvoriť priestor pre dieťa, ktoré tam je a pomáha, alebo sa len hrá. Pri malých deťoch je potrebné zohľadniť aj zrakový kontakt a mať ich vždy na dohľad. A to aj v prípade, že sa voľne pohybujú po priestore.

„Možnosť voľného pohybu je jednou z priorít pre deti od jeden a pol do troch rokov, ktoré už samostatne chodia,“ tvrdí Érseková.

Riešením je prepojenie obývačky s kuchyňou, ktoré je dnes praktické a moderné.

„Otvorenosť kuchyne s obývačkou umožňuje kreativitu a variabilitu. Umožňuje väčší dohľad nad deťmi aj pri ich väčšom pohybe. V uzatvorenej miestnosti je mnoho obmedzení, no pri prepojení s obývačkou je možné využiť viac priestoru. Navyše je možné spraviť obývačku a kuchyňu v jednotnom dizajnovom prepojení, čo pekne ladí,“ hovorí o výhodách otvorených riešení Jurena.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Správne vône, farby a vzťahy

Ako na dospelých, tak aj na deti vplývajú priestory, vône a farby. „Ak sú priestory preplnené, príliš osvetlené a použili sa moc žiarivé farby, členovia rodiny nemajú dostatok súkromia a deti bývajú viac napäté, podráždené, ťažko sa vedia upokojiť, alebo sústrediť,“ hovorí Érseková.

„Odporúča sa vyhýbať príliš farebným a krikľavým priestorom. Preferujú sa pastelové farby alebo biela. Vône treba takisto zvoliť jemné a menej intenzívne. Každé dieťa je však iné a má svoje preferencie, takže sa môže stať, že vami zvolená vôňa mu voňať nebude. Priestory môžete spríjemniť práve prírodnými vôňami citrónu, levandule a podobne,“ pokračuje Érseková.

Preto najmodernejšie kuchyne kladú dôraz na pocit ľahkosti a otvorenosti. Jedným z najmodernejších prvkov sú napríklad kuchynské policové systémy, ktoré tvoria čo najotvorenejšiu kuchyňu. Na ukladanie slúžia spodné skrinky a horná časť je úplne otvorená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Kedysi to boli klasické police a dnes sú novinkou oceľové rámy v rôznych farbách, ktoré sa montujú v rozdielnych výškach a do nich sa vkladajú police. Táto kombinácia zaručuje zaujímavý a dizajnový tvar, pričom kuchyňa ostáva krásne otvorená,“ hovorí Jurena.

S „baby friendly“ zariadením prichádzajú stále intenzívnejšie aj výrobcovia kuchýň. Preto sú moderné pastelové farby, v kombinácii s bielou.

„Napríklad spodné časti sú biele a časť horných je v pastelových farbách. Ide o viackombinačné farebné spektrum. Zaujímavým a veľmi moderným prvkom je aj ružová farba. Na naše trhy ešte výrazne neprenikla, ale v celosvetovom meradle má táto farba dosť vysokú obľubu,“ hovorí Jurena.

Ide o farby a kombinácie, v ktorých aj dieťa bude vnímať teplo domova. Čo je však popri príjemnom a útulnom bývaní to najdôležitejšie pre vytvorenie správnej a zdravej rodinnej pohody?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„V domove šťastných detí by nemali chýbať láskaví a starostliví rodičia, ktorí sa neboja svojich detí, nastavia režim, zavedú pravidlá, poskytnú dieťaťu príležitosti k stimulácii zručností, pravidelne im budú venovať stopercentný, nikým a ničím nerušený čas a budú budovať vzťah založený na vzájomnom rešpekte a úcte,“ uzatvára Érseková.

To znamená, že by sme nemali zanedbať rozhodnutia pri budovaní rodinného hniezda a zohľadňovať potreby tak svojich detí, ako aj svoje vlastné.

Tento článok vám prináša Oresi.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Oresi

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 172
  2. Každý piaty zomrie 8 993
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 332
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 804
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 806
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 223
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 632
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 723
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 673
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 780
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 160
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 385
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 779
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu