SME

Netrestajme tých, čo mestu šetria čas a peniaze

V Prešove silnejú snahy legalizovať predzáhradky v okolí bytových domov.

Prešovské sídliská sú dnes krajšie kvôli ľuďom, ktorým nie je jedno ako vyzerá verejný priestor. Keďže samospráva nedokáže zabezpečiť príjemné prostredie verejných priestranstiev v okolí bytových domoch podľa predstáv ich obyvateľov, tak sa na to ľudia podujímajú sami. Vo svojom voľnom čase, na vlastné náklady a svojim úsilím pretvárajú okolia vchodov na sídliskách na dôstojný vstup do ich obydlí - na takzvané predzáhradky.

Predzáhradky sú nelegálne

Prešovská miestna samospráva takúto záhradnícku činnosť na mestskom majetku hodnotí ako protiprávnu. Mesto Prešov má v platnosti Všeobecne záväzné nariadenie č. 5/2010 o tvorbe, ochrane a údržbe zelene a jej súčastí na území mesta Prešov. V ňom sa vyslovene takáto činnosť zakazuje pod hrozbou pokuty:“na plochách zelene, ktorá je vo vlastníctve mesta Prešov, je zakázané najmä: svojvoľne vysádzať a presádzať stromy, kry a ostatný rastlinný materiál. Výnimku povoľuje správca zelene na základe stanoviska Mestského úradu v Prešove, odboru hlavného architekta mesta”.

Ostatný rastlinný materiál znamená aj kvety a bylinky. Bez povolenia mesta a bez kladného stanoviska Odboru hlavného architekta mesta Prešov teda nie je oficiálne dovolené ostrihať krík, vysadiť kvety, o stromoch ani nehovoriac. Samozrejme hovoríme o verejnom priestranstve, ktoré je vo vlastníctve mesta Prešov. Ide teda takmer o všetky okolia bytových domov v Prešove a ich predzáhradky.

“Často sú to naozaj unikátne záhradnícke diela: skalky, rastlinky, kvety, kríky v harmonickej symbióze, akoby od záhradného architekta. Je v nich vidieť srdce i dušu autora, ktorý nielenže má estetické cítenie, ale i pozitívny vzťah k prírode a k svojmu mestu. Práve toto je evidentný dôkaz, že medzi nami sú ľudia, ktorí milujú svoje mesto, a chcú a aj dokážu pre neho niečo urobiť. Takýchto ľudí je potrebné podporiť a nie trestať.”, hovorí prešovský mestský poslanec Martin Ďurišin.

“Pokutovať ľudí, ktorí sa snažia skrášľovať to, na čo mesto nestačí, je nezmysel, ktorý chceme napraviť", tvrdí František Oľha, ktorý kandiduje na primátora mesta Prešov.

Navrhujú riešenie

F. Oľha a M. Ďurišin sú presvedčení, že súčasná mestská právna úprava si vyžaduje zmenu. Pre novelizáciu mestského nariadenia vidia niekoľko dôvodov. Angažovaní obyvatelia nielenže významne prispievajú k skrášleniu verejného priestranstva, ale mestu Prešov významne šetria finančné prostriedky.

“Predstavte si upravený záhon pred vchodom bytového domu plný kvetín. Takto dnes vyzerá nejeden priestor pred vchodom do bytovky. Ľudia vynaložili svoju prácu, čas i nemalé finančné prostriedky do úpravy svojho okolia. Takýto priestor si teda prirodzene našiel svojho správcu, ktorý sa o neho stará. Niekedy ide o jednotlivca, inokedy o celé spoločenstvo obyvateľov bytovky. Tak či onak mestu Prešov „de facto“ odpadá povinnosť spravovať a starať sa o takýto pozemok", tvrdí poslanec MsZ Martin Ďurišin a dopĺňa: "Navyše, ak by sa opravilo VZN a existoval by pasport verejnej zelene, dokázalo by mesto ušetriť. Napr. priestor o výmere 150 metrov štvorcových stojí mesto ročne okolo 70 eur iba v nákladoch za kosenie. Ak by sme aspoň časť týchto prostriedkov v materiálnej forme - sadeničky, záhradnícky substrát a podobne - vedeli poskytnúť obyvateľom bytových domov - miestnym správcom zelene, naše sídliská by boli ešte krajšie a mesto by zároveň ušetrilo.”

František Oľha k tomu dodáva:“Prešovu dlhodobo chýba koncepčný dokument tvorby verejných priestranstiev, ktorý by jasne definoval, ako by tieto verejné plochy mali vyzerať. Takýto dizajn manuál aktuálne mesto pripravuje. Ale obrovskou chybou je, že radnica dnes úplne presne nevie koľko metrov štvorcových plochy má udržiavať, pretože dodnes nemá spracovaný pasport verejnej zelene. Pritom na jeho vytvorenie boli v rozpočte schválené finančné prostriedky už pred niekoľkými rokmi a poslanci viacnásobne na takýto krok mesto vyzvali.”

Zmena VZN je nevyhnutná

František Oľha a Martin Ďurišin chcú iniciovať zmenu miestnej právnej normy tak, aby netrestala, ale vyzývala k spolupráci. Navrhujú vytvorenie inštitútu“lokálneho správcu verejnej zelene”, ktorým by mohli byť konkrétne osoby, alebo i celé spoločenstvá vlastníkov bytov. Títo lokálni správcovia by dostali do bezplatnej správy vyčlenenú plochu pred svojim bytovým domom, o ktorú by sa starali. Mohli by si vybrať, o aký typ predzáhradky by mali záujem, na čo by im slúžil katalóg vopred schválených typových projektov, odobrených hlavným architektom mesta Prešov.

“Obyvatelia by si vyberali z množstva nenáročných, predschválených projektov z Odboru hlavného architekta. Odpadla by im tak komplikovaná tortúra behania po úradoch a vybavovania stanovísk a povolení. Chceme mesto otvoriť aktívnym ľuďom, nie im brániť v ich aktivite prispieť k skrášleniu mesta na sídliskách,” argumentuje M. Ďurišin.

Pre úspech ich snaženia však bude potrebné novelizovať súčasné znenie Všeobecne záväzného nariadenia mesta Prešov č. 5/2010 o tvorbe, ochrane a údržbe zelene a jej súčastí na území mesta Prešov. O prípadnej novele budú už rozhodovať novozvolení poslanci prešovského mestského zastupiteľstva.

Objednávateľ: Ing. František Oľha, Severná 2, 080 01 Prešov

Dodávateľ: Petit Press, a.s., divizia východ, o.z, Letná 47, 040 01 Košice IČO: 35790253

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 117
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 473
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 690
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 005
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 7 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 7 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 7 h
SkryťZatvoriť reklamu