SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Zuzana Žirková: Šport v meste je v polčase rozpadu

„Podporujem AlenuBašistovú, pretože som presvedčená, že svojimi skúsenosťami a vedomosťami, výrazne pomôže športu v Košiciach.“

Zuzana Žirková:

Šport v meste je v polčase rozpadu. Verím, že to môžeme ešte otočiť

„Podporujem AlenuBašistovú, pretože som presvedčená, že svojimi skúsenosťami, vedomosťami, schopnosťou spájať ľudí i názory a ťahom na bránu výrazne pomôže športu v Košiciach, aby sa opäť dostal tam kam patrí. Na vrchol.“

Dve ženy, obe jednotky. Alena Bašistová predstavuje prvú voľbu na post primátora pre Košice. Zuzana Žirková je absolútnou slovenskou jednotkou v ženskom basketbale, stelesnením talentu, poctivej driny a úspechu v jednom. Obe spojilo presvedčenie, že amatérsky i profesionálny šport v meste potrebuje rozhodného a neúplatného trénera s kvalitným tímom, ktorý bude na ozdravení športu systematicky pracovať, prinášať dlhodobé a efektívne riešenia. A to nielen v basketbale, hokeji či vo futbale.

Na každý vrchol vedú schody

„Neraz som bola pri rozhovoroch so zástupcami košických klubov, kde ma podrobne oboznámili so stavom, ktorý nateraz možno nazvať hlbokou kómou. Šport v meste je chorý, od základu. Ak hovoríme o postavení športu v Košiciach na nohy, musíme riešiť minimálne tri základné piliere. Prvým z nich je jeho návrat do základných škôl formou súťaží. Povinne. Cieľom bude vytvoriť kvalitné podhubie pre ďalší stupeň – mládežnícky šport. Bez naštartovania športu na základkách, nie je totiž šancu robiť ho na stredných školách či univerzitách, pretože nemáme dostatočnú základňu. Už v juniorskom veku je detí tak málo, že vytvárať z nich nejaké väčšie skupiny sa darí už iba športovým klubom. Tie si talenty zbierajú od prípravok a chránia si ich,“ konštatuje Bašistová, pritom dodáva, že spolu s odborníkmi má pripravenú komplexnú stratégiu návratu športu na základné školy.


Zuzana Žirková, po nedávnom ukončení kariéry profesionálnej hráčky, sa stará o výchovu „mladých anjelov“. „Mládežnícky šport, tentoraz základňa toho seniorského už potrebuje výraznejšiu podporu v podobe odborníkov. Tu je nutná ich jasná identifikácia. Zákon musí presne definovať trénerov, resp. pracovníkov v športe, na odmeňovanie ktorých by sa z daňového hľadiska a odvodového zaťaženia malo nazerať úplne inak. “ vysvetľuje Z. Žirková, pričom dodáva, že práve v sociálnej oblasti, kde patrí aj odvodová politika, sú skúsenosti a odbornosť Aleny Bašistovej značným prínosom.


Podľa A. Bašistovej, v novom zákone o športe je podchytená i téma o športových poukazoch, ktoré majú pomôcť, aby sa deti viac aktívne hýbali. V zásade túto formu stimulu vníma pozitívne, no je treba rozlišovať, akej skupine nateraz navrhovaná paušálna čiastka na jedno dieťa a rok pomôže. Či tej, ktorá podporuje šport množstvom vlastných peňazí, aby „to nejak fungovalo“, alebo tej skupine, čo z poukážky je schopná vyžiť, a teda na reálnu pomoc dieťaťu pri športovaní ostane len mizivá čiastka. „Ďalšou veľkou témou je dôsledná evidencia klubov v informačnom systéme, ktorá súvisí s prijímaním pomoci od štátu. Tú by mali dostať tie kluby, ktoré splnia zákonom o športe predpísané náležitosti – teda tí čo reálne šport robia, vychovávajú hráčov, nie špekulujú či profitujú z neho na úkor kvality,“ uzatvára tému kandidátka na primátorku.


Šport nie je len o limitoch


Hýbať sa dá aj bez vrcholových ambícií. Priestor pre oddych je rovnako dôležitý ako priestor pre prácu, bývanie, vzdelávanie. „Ako veľkú príležitosť pre rozšírenie miest na aktívny oddych vidím revitalizáciu už existujúcich, no chátrajúcich alebo zanedbaných športovísk, najčastejšie pri školách a na sídliskách. Ak ich máme pod oknami, poďme sa o ne spolu s podporou mesta, mestskej časti postarať. Ak sa komunita zomkne, zaktivizuje a zoberie si túto úlohu “za svoju”, nemôže sa stať nič lepšie. Samozrejme magistrát sa nesmie iba prizerať,“ hovorí Bašistová. Takisto vidí možnosť aj vo využívaní školských ihrísk pre verejnosť, atraktívne je budovanie posilňovní pod holým nebom. Kľúčové je prepojenie mestských centier voľného času so záujmovými a športovými krúžkami na základných školách, ktoré môže zafinancovať mesto, čím sa odbremení rodinný rozpočet.


Cyklotrasy sú samostatnou kapitolou. Spájajú v sebe pohyb prospešný pre zdravie i pohyb, ktorý nás dopraví z miesta A do miesta B. „ V procese sú viaceré projekty, ktoré je treba úspešne dotiahnuť do konca. Napríklad cyklodopravná trasa pozdĺž rieky Hornád „Cyklotrasa Košice Eurovelo 11, časť B2-ústie Myslavského potoka do Hornádu“. Tento nový úsek prepojí dve existujúce cyklistické komunikácie v mestských častiach Nad Jazerom a Krásna. Budem podporovať každý nový projekt, ktorý okrem relaxu pomôže ľuďom dostať sa bezpečne a komfortne na bicykli do práce alebo za inými povinnosťami.“

Na záver otázka: A čo developeri? Prečo by súčasťou projektu, okrem parkovania a prístupových komunikácií, nemal byť aj priestor pre oddych? Že to bude na úkor “predajnej” plochy?

Dnes už kvalita života neznamená iba komfortné parkovanie a občiansku vybavenosť.Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Povedie aj cez tunel, skráti cestu o takmer dvadsať minút.


33m

Chceli by sme mať slušné úspory, ale chýba nám väčší záujem o riešenia pre zhodnotenie vlastných peňazí.


4 h

Sladké plody brusnice si okrem lahodného koláča spájame i s liečbou ochorení vylučovacej sústavy. Právom.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu