SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Mestská polícia má viac slúžiť záujmom občanov

Úlohou mestskej polície nemá byť kontrolovať parkovné v prospech súkromnej firmy, ale dohliadať na bezpečnosť v meste.

Každý, kto sa prejde Hlavnou ulicou v Košiciach natrafí na deti či dospelých asociálov, ktorí žobrú a vnucujú sa do pozornosti okoloidúcich. Neraz sa stane, že ak sa im nepodarí vymámiť od ľudí peniaze, ešte im vynadajú, prípadne ich opľujú. A to je centrum mesta, historická časť, ktorou okrem Košičanov prechádzajú aj všetci turisti. Ako sa potom majú Košičania cítiť bezpečne v iných lokalitách mesta?

Polícia do ulíc

„Mestská polícia sa v súčasnosti sústredí na kontrolu parkovania, kontrolujú, či platíme parkovné súkromnej firme. Nie je to správne, mestská polícia patrí do ulíc a problémových lokalít. Namiesto kontrolovania parkovania v centre navrhujeme presunúť mestských policajtov na sídliská a kritické miesta z pohľadu bezpečnosti. Navrhujeme zaviesť ajpravidelné hliadky mestskej polície v šedých zónach sídlisk,“ vysvetľuje kandidát na primátora Viliam Novotný. Ako ďalej dodáva, hliadkovať by mali aj na kritických linkách MHD, aby odbremenili vodičov od nutnosti zasahovať v prípade nástupu neprispôsobivých občanov. Pozornosti polície by nemali uniknúť ani lokality, ulice, kde v nočných hodinách postávajú prostitútky. „Nedávno som videl na Facebooku plagátik odfotený v blízkosti centra Košíc, na ktorom bola ponúknutá odmena prostitútkam, postávajúcim na danej ulici za to, že sa presunú niekde inde. Ľudia sa sami snažia riešiť problém, ktorý nerieši mesto. Verím tomu, že pravidelné hliadky mestskej polície v spolupráci so štátnou políciou vedia vyriešiť aj tento problém,“ hovorí Viliam Novotný.

Vytipovanie problémových lokalít a liniek MHD by malo prebiehať s pomocou samotných Košičanov. Viliam Novotný a jeho tím kandidátov na poslancov navrhujú zaviesť v meste takzvané pocitové mapy, čo budú aplikácie v mobiloch, cez ktoré budú môcť Košičania označiť v meste lokality, kde sa necítia bezpečne, kde je neporiadok. Zároveň budú môcť cez aplikáciu hodnotiť linky MHD. Mesto tak získa cenný názor svojich obyvateľov, ktorý prispeje k vyhodnocovaniu vysielania hliadok mestskej polície do ulíc. „Za účelom zlepšenia monitorovania rizikových miest navrhujeme aj rozšírenie a modernizáciu kamerových systémov. Pri rozhodovaní o ich umiestnení budeme brať opäť do úvahy aj reakcie obyvateľov mesta prostredníctvom pocitovej mapy,“ vysvetľuje Viliam Novotný.

Koniec osád

Košice sa postupne stávajú mestom ilegálnych osád, ktorých obyvatelia ohrozujú seba aj svoje okolie. „S tým musíme urobiť rázny koniec. Navrhujeme zaviesť pravidelnú kontrolu hygienických, sociálnych, bezpečnostných a majetkových pomerov v ilegálnych osadách. Verím, že tým znížime počet osád v meste,“ hovorí Viliam Novotný. Samozrejme, kontroly by prebiehali za asistencie mestskej a štátnej polície, sociálnych pracovníkov úradu práce, odborných pracovníkov úradu verejného zdravotníctva a vlastníkov pozemkov.

„S Rómskou komunitou v meste musíme pracovať systematicky, a predovšetkým, riešenia musia vychádzať zo spolupráce priamo s lídrami tejto komunity. Nestačí len povedať, že zrušíme osady. A nestačí ani zabezpečiť nové ubytovanie. Potrebujeme zriadiť sociálne podniky, kde by sa mohli Rómovia zamestnať a získavať pracovné návyky. Deti musia chodiť do školy, rodiny musia mať elektrinu a vodu. Na to všetko si budú môcť zarobiť, mesto im však musí pomôcť,“ dodáva Viliam Novotný.

Ako chce Viliam Novotný zabezpečiť lepšiu bezpečnosť v Košiciach

  • Mestská polícia patrí do ulíc a problémových lokalít

Namiesto kontrolovania parkovania navrhujeme presunúť mestských policajtov na sídliská a kritické miesta.

  • Pravidelné hliadky mestskej polície

Navrhujeme zaviesť hliadky do „šedých zón sídlisk“, kde sa zhromažďujú bezdomovci a asociáli. Hliadky chceme presmerovať aj na kritické linky MHD, aby odbremenili vodičov od nutnosti zasahovať v prípade nástupu neprispôsobivých občanov.

  • Rozšírenie a modernizácia kamerových systémov

Navrhujeme rozšírenie počtu operátorov kamerového systému na zvýšenie šance aktívne zasiahnuť polícii v prípade potreby či prebiehajúceho trestného činu.

  • Riešenie bezpečnosti, hygieny a pobytu v ilegálnych osadách a ich okolí

Za asistencie mestskej a štátnej polície, sociálnych pracovníkov ÚPSVaR, odborných pracovníkov RÚVZ a vlastníkov pozemkov chceme zaviesť kontrolu hygienických, sociálnych, bezpečnostných a majetkových pomerov v ilegálnych osadách s dôrazom na možné riziká pre okolie týchto osád.

  • Pocitové mapy

Pocitové mapy sú aplikáciou v mobilnom telefóne, ktorou budú môcť obyvatelia vytipovať problémové a kritické lokality z hľadiska bezpečnosti, čistoty a ochrany životného prostredia.

Zadávateľ: Viliam Novotný, Fatranská 1/C, 040 11 Košice

Objednávateľ: LEAK s.r.o., Mudroňova 57, 811 03 Bratislava, IČO: 47176725

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 1 h

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 16 h

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


16 h
SkryťZatvoriť reklamu