SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Rehabilitačná lekárka radí: Ako si uľaviť od bolesti chrbta?

Pri liečbe bolesti chrbta skratky neexistujú. Nervy sa hoja „rýchlosťou“ len 1 mm za deň.

Je veľmi pravdepodobné, že bolesť chrbta ste už zažili na vlastnej koži. A ak nie, je ešte pravdepodobnejšie, že ju ešte niekedy okúsite. Experti tvrdia, že až 80 percent populácie malo, má alebo bude mať vlastnú skúsenosť s bolesťou chrbta niekedy počas svojho života. Bolesť nosnej časti nášho tela je pritom najčastejšou príčinou, prečo ľudia nechodia do práce či sa napokon stávajú invalidmi. Dá sa bolesť chrbta vôbec liečiť?

Nejde o jeden zlý pohyb

Častokrát bolesť chrbta pripisujeme jednému prudkému pohybu, kedy nás ľudovo povedané „sekne“. Pravdou však je, že bolesť chrbta je výsledkom a odrazom toho, ako každý jeden deň zanedbávame starostlivosť o náš základný stavebný kameň – našu chrbticu. Potom je spúšťačom práve jeden prudší pohyb, ale môže ním byť dokonca aj stres či bežná chrípka. Pod dlhodobým zanedbávaním chrbtice rozumieme nedostatok pohybu, ktorý má za následok postupné ochabovanie svalov s podpornou funkciou. Následne dochádza k nerovnováhe, ktorá môže vyústiť až do „vysunutej platničky“, neprirodzený tlak na nervy a ich následné poškodenie.

1 milimeter za deň

Dobrou správou je, že bolesť chrbta sa dá liečiť, nielen potláčať. Najlepším liekom je samozrejme prevencia, no v prípade, že nás už chrbát bolí, musíme nasadiť oveľa silnejšie zbrane. Na akútnu bolesť chrbta je krátkodobým riešením liek proti bolesti, ktorý však problém len odkladá a nerieši. Odpoveďou sú vysoké dávky trojkombinácie vitamínov B1, B6 a B12, ktoré prispievajú k postupnej regenerácii poškodených nervov, čím pomáhajú riešiť samotnú príčinu bolesti chrbta. Majte však na mysli, že regenerácia poškodených nervov je beh na dlhé trate. Nervy majú schopnosť sa hojiť „rýchlosťou“ približne 1 milimeter za deň, čo môže v prípade dlhších poškodených nervov pokojne znamenať aj viacmesačnú regeneráciu. V užívaní trojkombinácie béčiek v podobe lieku preto zotrvajte aspoň 1-3 mesiace. Pri liečbe bolesti chrbta skratky, žiaľ, neexistujú.

Ako si uľaviť od bolesti

Čo robiť, keď už chrbát v dôsledku dlhodobého zanedbávania naozaj bolí a akútna bolesť nás doháňa doslova k šialenstvu? „Ak máte bolesť chrbta, ktorá je výrazná, obmedzuje vás v pohybe, ako prvé skúste nájsť polohu, ktorá vám od nej uľaví. Najviac pomáha, ak si ľahnete na chrbát a ohnuté nohy vyložíte napríklad na sedadlo stoličky. Táto poloha zaťažuje dolnú časť chrbtice najmenej. Nohy však vykladajte na stoličku jednu po druhej,“ radí rehabilitačná lekárka z Bratislavy, MUDr. Eva Dúbravová.

„Ak sa chcete zbaviť alebo predísť bolesti chrbta, je nesmierne dôležité, aby ste aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy - vykonávali správne a s čo najmenším dopadom na váš chrbát,“ hovorí MUDr. Dúbravová. Pod bežnými dennými činnosťami by sme pri tom mali rozumieť všetko - celkom obyčajné upratovanie, starostlivosť o rodinu, domácich miláčikov či záhradku, ale aj sedenie za počítačom, sadanie na stoličku alebo vstávanie z nej.

Viac informácií o bolesti chrbta, jej liečbe a prevencii hľadajte na https://www.milgamma.sk/liecba-opakovanej-bolesti-chrbta.html.

Milgamma® N cps je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte príbalovú informáciu. O použití sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu