SME

8 vecí, ktoré môžu ohroziť úspešné podnikanie

Dobrý biznis plán nestačí.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Christian Dubovan, Unsplash)

V podnikaní sú chvíle, kedy si myslíte, že sa vám darí. Všetko napreduje, plníte, čo ste si predsavzali. Zákazníci pribúdajú a zrazu príde nemilé prekvapenie. Mnoho živnostníkov sa zobudilo do dňa, kedy si mysleli, že bude všetko v poriadku. Stačila však chvíľa a ich podnikanie viselo na vlásku.

Spolu s odborníkmi sme preto vytipovali niekoľko ohrození biznisu, ktorým sa treba vyvarovať a ak to nejde, aspoň sa na ne preventívne pripraviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Nekvalitný účtovník

Možno máte super nápad, vynikajúcu službu aj prosperujúci biznis. No na pozadí každého podnikania stojí šedá eminencia v podobe dobrého účtovníka. Ak zlyhá, ľahko dokáže na kolená padnúť celá spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

„Na základe našich skúseností platí, že ekonomika stojí za všetkým. Aj za úspechom, prípadne neúspechom firmy. Podnikatelia v začiatočných fázach podnikania často podceňujú účtovníctvo a jeho nedostatky si obhajujú nutným zlom v podobe záväzku voči daňovému úradu,“ hovorí Lukáš Ivan, partner spoločnosti Fontionnel&Co s.r.o.

„Účtovníctvo nám má v prvom rade dávať verný a pravdivý obraz o našej finančnej situácii. Má mať okrem administratívnej časti aj edukatívnu úlohu vo vzťahu k majiteľovi,“ dodáva Ivan.

Počúvajte preto účtovníka a majte s ním pravidelné porady. Ak máte pocit, že niečo zahmlieva alebo nemá prehľad, zvýšte obozretnosť. Ak na tejto pozícii nie je odborník s potrebnými kvalitami, môže jedného dňa prísť nepríjemné prekvapenie v podobe daňových pokút, problémov so zákonom či finančnej krízy spoločnosti. A to napriek tomu, že ste mali pocit, že sa vám darí.

SkryťVypnúť reklamu

2. Rázna zmena legislatívy

Podniky svoje aktivity plánujú na roky dopredu a na toto obdobie rozpočítavajú náklady aj očakávajú výnosy. Akékoľvek dobré plány aj smerovanie však môže ohroziť zmena legislatívneho prostredia. Ak teda máte vytýčenú cestu, no niečo vám ju skríži, môžete nepekne naraziť.

„Za hlavnú hrozbu považujem nestále legislatívne prostredie,“ hovorí Pavel Škriniar z Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave.

„Spoločnosti, samozrejme, počítajú s rizikami, ktoré prináša trhové prostredie. Situáciu im však sťažuje, že sa nemôžu spoľahnúť na stálosť zákonov týkajúcich sa ich podnikania. Meniaca sa legislatíva má zväčša negatívny dosah na výšku ich nákladov, čo ovplyvňuje ich plánované hospodárenie a predlžuje tým návratnosť investícií,“ pokračuje Škriniar.

SkryťVypnúť reklamu

Proti legislatívnym zmenám sa dá brániť ťažko, no je potrebné sledovať aj politické tendencie a počítať s alternatívami závažných zmien. Je totiž krátkozraké očakávať, že aktuálne podnikateľské a ekonomické prostredie bude rovnaké aj o desať rokov.

3. Krádež vlastnými zamestnancami

Hoci sa na legislatívne a ekonomické zmeny nedá výrazne pripraviť, veľkou krízou môže byť pre podnikateľa aj krádež v jeho vlastnom revíri. Na niečo také by mal myslieť dopredu. Pretože podľa údajov poisťovní je jedným z veľkých problémov podnikateľov práve krádež väčšieho rozsahu.

„V každej firme môžeme nájsť vybavenie alebo tovar v hodnote stoviek či tisícok eur. Čím hodnotnejší majetok vlastníte, tým je atraktívnejší pre oči zlodejov. Zabezpečenie firmy prostredníctvom alarmu nie je vždy stopercentné, ako by sa mohlo zdať, preto je rozumné majetok firmy poistiť pre prípad krádeže a vandalizmu,“ radí Silvia Nosková Illášová z poisťovne KOOPERATIVA, ktorá v roku 2017 riešila viac ako 700 krádeží veľkého rozsahu u podnikateľov. Poistné plnenie ich často zachránilo od krachu.

SkryťVypnúť reklamu

4. Podcenenie zodpovednosti za škodu

Prípadov môže byť množstvo. Chrániť majetok je jedna vec, ale ochrániť firmu, jej reputáciu a celkový chod je rovnako dôležitá úloha.

Platí to aj pre malých živnostníkov, ak sa stanú situácie, ktoré nemožno predvídať. Napríklad elektrikár zodpovedá za kvalitu svojej práce aj použitých materiálov. Ak spraví chybu pri elektroinštalácii a následne vznikne požiar, spôsobí klientovi škodu.

Pri samotnom podnikaní je preto dôležité brať do úvahy aj zlyhanie ľudského faktora. Ak poskytujete služby, pri ktorých existuje šanca, že svojmu klientovi spôsobíte škodu, mali by ste využiť napríklad možnosť poistenia zodpovednosti za škodu alebo poistenia škôd spôsobených prevádzkovou činnosťou.

Pre niektoré profesie ako ekonomickí či právni poradcovia, veterinári alebo prevádzkovatelia prepravy tovaru je takéto poistenie povinné.

SkryťVypnúť reklamu

Chyby a následné právne spory môžu vyčerpať zdroje potrebné na podnikanie a tým ohroziť celú firmu.

5. Nedostatočná priebežná kontrola záväzkov

Podnikateľ by mal byť v prvom rade vizionár, ale ako hovorí Ivan, mal by pravidelne sledovať vybrané ukazovatele spoločnosti, vyhodnocovať a riadiť sa nimi.

„Našim klientom odporúčame v tom najliberálnejšom prípade minimálne mesačný reporting záväzkov, pokladne, banky, prípadne skladu. Veľmi dôležité je mať priebežný prehľad o hospodárskom výsledku či daniach. Každému sú totiž dobre známe úsmevné prípady, keď sa podnikateľ dozvie daň na zaplatenie takpovediac 'o 5 minút 12', respektíve deň pred podaním daňového priznania.“

V takom prípade sa veľmi rýchlo môže stať, že sa aj firma so skvelými víziami potopí na neschopnosti platiť vlastné záväzky.

SkryťVypnúť reklamu

Štatistika v roku 2017

6. Neplánované prerušenie prevádzky

„Menší podnikatelia si neuvedomujú výšku možných finančných strát v prípade neplánovaného prerušenia prevádzky,“ hovorí Nosková Illášová.

Čiastočným alebo úplným zastavením prevádzky je znížená produkcia, čo môže viesť k stratám vyšším ako pri vecnej škode. Vykryť takéto straty pomôže aj správne zvolené poistenie.

Prerušenie prevádzky môže byť spôsobené napríklad aj zlyhaním techniky. Navyše stroje a zariadenia sú pre malých i veľkých podnikateľov jedna z najväčších investícií.

„Ich závažné poškodenie alebo zničenie by v niektorých prípadoch mohlo znamenať úplný koniec podnikania,“ vysvetľuje Nosková Illášová a preto tvrdí, že rovnako dôležité ako pravidelný servis a starostlivosť môže byť ich poistenie. Veď v roku 2017 vyplatili poistné krytie podnikateľom za poškodenie strojov v sume viac ako päť miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

7. Slabá kontrola pohľadávok

Podľa celoeurópskeho prieskumu European Payment Practices 2017 je hlavným dôvodom, prečo firmy meškajú s vyplácaním faktúr alebo ich neuhradia, meškanie platieb od zákazníkov a obchodných partnerov. Môžete teda poskytovať najlepšie služby a tovary, ale ak si neustrážite pohľadávky, môže vaše podnikanie skolabovať práve z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti.

„Stávajú sa situácie, že firmy nemajú prehľad o svojich peniazoch vonku, teda pohľadávkach. Podnikateľ taktiež častokrát nemá pojem o výške a pomere svojho úverového zaťaženia. Takéto situácie môžu mať fatálne následky. Téza o tom, že podnikateľ sa má naplno starať iba o svoj biznis a zabúdať na čísla, je mýtus,“ varuje Ivan.

8. Živelná katastrofa

Dokáže zamávať aj rozbehnutým biznisom. Požiar, voda, krupobitie, veterná smršť. Počasie nemá vo svojej moci ani ten najlepší manažér. Hovorkyňa poisťovne KOOPERATIVA Nosková Illášová zo skúseností hovorí, že najväčšie vrásky robia podnikateľom škody na majetku spôsobené médiami unikajúcimi z vodovodných, klimatizačných a hasiacich zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

„Množstvo škôd evidujeme aj kvôli požiaru, výbuchu a priamemu úderu blesku. Mnoho podnikateľov bolo nútených skončiť s biznisom, keď zaúradoval požiar spôsobený elektrickým skratom. K najčastejším škodám spôsobeným napríklad víchricou sa radí poškodenie strechy, fasády alebo okien, čo vôbec nie je lacné opraviť. Pritom všetky tieto riziká je možné kryť poistením v rámci združeného živlu,“ dodáva Nosková Illášová.

Tento článok vám prináša Kooperativa.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Kooperativu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 659
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 573
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 148
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 630
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 184
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 119
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 745
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 148
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 630
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 184
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 119
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 745
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu