SME

Hidradenitída - kožná choroba, o ktorej sa nehovorí

Chronické zápalové ochorenie kože je laickej verejnosti stále pomerne neznáme.

Pri ochorení zvanom hidradenitída sa v oblasti pŕs, podpazušia, slabín, vnútornej strany stehien a zadku tvoria bolestivé zápaly. Odhaduje sa, že vo svete trpí týmto ochorením necelé 1 % dospelej populácie. Postihnutých môže byť ale oveľa viac. Pretože sa choroba prejavuje na chúlostivých miestach, ľudia sa o nej hanbia hovoriť a nenavštívia lekára. Na život pacienta má pritom hidradenitída pre svoje nepríjemné prejavy oveľa väčší vplyv, ako napríklad psoriáza či atopický ekzém.

Hidradenitída postihuje 2 až 5-krát častejšie ženy, najmä v mladom veku – choroba najčastejšie prepukne po puberte, zhruba vo veku okolo 21 rokov. Dochádza pri nej k upchávaniu a praskaniu vlasových folikúl, do ktorých ústia potné žľazy. Následkom je bolestivý zápal, fistuly, hnisavé vačky so zapáchajúcim sekrétom a jazvy. Ochorenie však nie je nákazlivé.

Existujú záznamy, kde až 9 % pacientov s hidradenitídou bolo ťažkými fajčiarmi, čo naznačuje, že tabak je možným spúšťačom ochorenia. Rovnako obezita môže hrať významnú úlohu, najmä čo sa týka zhoršovania prejavov ochorenia. U tretiny pacientov za ochorením stoja gény. Len 19 % prípadov je diagnostikovaných správne, lekári si chorobu často mýlia s infekciou. Niekedy trvá aj celé roky, kým zistia, že ide o hidradenitídu. Tá sa medzitým dostane do vyšších štádií a stav sa zhoršuje.

Boj o život

Hidradenitídu dobre pozná aj pacient Pavol. Prvýkrát sa uňho prejavila ako drobné potničky v roku 2011.„Vtedy som hrával hokej a symptómy ma príliš neznepokojovali. Pripisoval som ich športovému nasadeniu,“ vysvetľuje. Postupne sa začali objavovať aj podkožné vredy, no Pavlov stav bol stabilný. To sa zmenilo vo februári 2014. „Situácia sa zhoršila až do takej miery, že som skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti. Lekári mi vtedy povedali, že som prišiel v poslednej možnej chvíli. Keby sa ochorenie ďalej šírilo, napadlo by moje vnútorné orgány,“ opisuje Pavol.

Po mesiaci sa lekárom podarilo Pavla postaviť na nohy, no jeho boj sa ešte neskončil. Čakala ho náročná domáca liečba.„Bol som úplne mimo. A nemyslím tým len pracovne. Stal sa zo mňa nepoužiteľný človek. Nemohol som robiť nič, dokonca ani jesť,“ opisuje.

Po troch mesiacoch sa Pavol cítil lepšie a vrátil sa do bežného života. Prejavy ochorenia však stále pociťoval, a to nie len po zdravotnej stránke. Hnisavé vredy s nepríjemným zápachom totiž nie sú len bolestivé, spôsobujú obmedzenia v osobnom a často aj v profesionálnom živote.„Nikdy sa mi nestalo, že by mi ľudia do očí povedali niečo nepríjemné alebo by ma odniekiaľ vyhodili, ale obzerali si ma. To som cítil. Aj keď som sa ochorenie snažil skrývať, skrátka som vyzeral inak a okolie si to, prirodzene, všimlo,“ priznáva pacient. Podľa p rof. MUDr. Juraja Péča CSc., prednostu Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine , by sa ľudia s hidradenitídou nemali hanbiť vyhľadať psychológa:„U pacientov s hidradenitídou odporúčame popri medicínskej liečbe aj psychologickú podporu. Vyrovnať sa s obmedzeniami, ktoré ochorenie prináša, je pre mnohých priveľkou záťažou.“

Pomohla až operácia a injekcie

Ani po ukončení domácej liečby nevydržalo Pavlovo zdravie príliš dlho. O dva mesiace sa jeho stav opäť zhoršil. „Išiel som okamžite na dermatovenerológiu, kde sa liečia kožné ochorenia. Odtiaľ ma ani nepustili domov. Rovno ma hospitalizovali,“ hovorí Pavol.

Hidradenitída sa lieči v zásade dvoma formami: liekmi a chirurgickým zákrokom. Pavol tentoraz podstúpil obe. Lekári museli najprv operačne odstrániť ložiská zápalov, potom prešli na biologickú liečbu.„Chirurgická liečba, ktorá sa odporúča najmä pri ťažších formách hidradenitídy, je účinnejšia v kombinácii s biologickou liečbou. Rany sa lepšie hoja a návrat ochorenia je menej pravdepodobný,“ vysvetľuje MUDr. Marek Adámik, PhD., chirurg z Chirurgickej kliniky a transplantačného centra Univerzitnej nemocnice v Martine.

Po operácii Pavol dostával pravidelné injekcie, zo začiatku mu pichli rovno štyri naraz. „Pamätám si, že som mal vtedy bolesti. Na druhý deň ráno mi bolo omnoho lepšie. Hidradenitída takmer úplne zmizla,“ vysvetľuje. Teraz si už Pavol pichá iba štyri injekcie mesačne, jednu každý týždeň. Jeho život sa neporovnateľne zmenil. Začal znovu naplno žiť a opäť robiť to, čo počas choroby nemohol. Vrátil sa tiež ku svojej práci vedúceho pracovníka.

Mlčať je veľkou chybou

Pavlovi blízki o hidradenitíde nikdy nepočuli, a pred diagnostikovaním ju nepoznal ani on sám. Bolestivé ochorenie, o ktorom sa takmer nehovorí, je totiž stále tabu. Mlčať je ale veľkou chybou.„Napriek tomu, že ide o nepríjemnú tému, predpokladom k úspešnej liečbe je práve komunikácia medzi pacientom a lekárom. Iba tak mu dokážeme pomôcť,“ dodáva prof. Péč.

Pacientom, ktorí už neveria, že sa vyliečia, Pavol radí: „Nestrácajte nádej. Všetko je to v hlave. Treba bojovať, bojovať a bojovať,“ hovorí a zdôrazňuje, že človek by s chorobou nemal zápasiť sám. „Vždy je dobré mať pri sebe niekoho, kto rozumie, čo sa s vami deje,“ uzatvára Pavol.

V prípade, že máte niektorý z príznakov, ktorý môže súvisieť s týmto ochorením, vyplňte si krátky dotazník na www.hsonline.sk/vyznam-stanovenia-diagnozy/dotaznik.html . Ak vám výsledok napovie, že vaše príznaky môžu súvisieť s hidradenitídou, obráťte sa na niektoré zo špecializovaných pracovísk alebo navštívte svojho kožného lekára.

Zoznam špecializovaných pracovísk na liečbu hidradenitídy:

Banská Bystrica – Dermatovenerologická klinika SZU, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta, Nám. L. Svobodu 1

Bratislava - Dermatovenerologická klinika LF UK, UN Bratislava, Nemocnica Staré mesto, Mickiewiczova 13

Bratislava - Dermatovenerologická klinika UNB a SZU, UN Bratislava, Ružinovská 6

Košice - Dermatovenerologická klinika, Univerzitná nemocnica L. Pasteura, Trieda SNP

Martin - Dermatovenerologická klinika, Univerzitná nemocnica Martin, Kollárova 2

Nitra - Dermatovenerologická ambulancia, Fakultná nemocnica Nitra, Špitálska 6

Nové Zámky – Dermatovenerologické oddelenie, Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky, Slovenská 1

Prešov - Dermatovenerologické oddelenie, Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana, J. Hollého 14

Trenčín – Dermatovenerologická ambulancia, Fakultná nemocnica Trenčín, Legionárska 28

Viac informácií o ochorení nájdete na www.hsonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu