SME

Psychológ varuje rodičov: Nesnažte sa byť dokonalými

O rodičovstve čítame na internete veľa. Ako sa z toho nezblázniť, radí psychológ Karol Kleinmann.

Zdroj: ShutterstockZdroj: Shutterstock

Internet je dnes plný tipov a rád ako na rodičovstvo...

Rodičia majú dnes rozhodne viac informácií ako kedysi. V minulosti bolo pri výchove detí vhodné a správne to, čo zažili pri ich vlastnej výchove, prípadne sa inšpirovali blízkymi priateľmi alebo učiteľmi v úzkej komunite. V dnešnej dobe sme zahltení najrôznejšími osvedčenými tipmi a núkajú sa nám desiatky pohľadov a postojov k výchove potomka.

Má vôbec zmysel snažiť sa nimi riadiť alebo nás iba dostávajú pod tlak?

Veľakrát nemá, pretože ide o myšlienky, ktoré pochádzajú z odlišných kultúr a sú takmer nerealizovateľné v našich podmienkach. Vtedy môže mať rodič pocity viny alebo nedostatočnosti, má dojem, že exituje veľa „receptov ako byť dobrým rodičom“, no im to akosi nevychádza.

Myslíte, že by mal rodič nasledovať najnovšie trendy vo výchove alebo sa skôr riadiť osvedčenými skúsenosťami svojich rodičov a starých mám?

Myslím si, že je výhodné čerpať z oboch variantov. Najnovšie trendy umožňujú rodičom byť bližšie k svojim deťom, lepšie ich pochopiť a mať s nimi blízky, autentický vzťah. Naše deti sú tá nová generácia, ktorá je nositeľom progresívnych hodnôt a nápadov, preto je otvorenosť k zmene a schopnosť nachádzať nové spôsoby fungovania veľmi oceňovaná mladými ľuďmi. Skúsenosti ako protipól nových trendov nám umožňujú stáť pevne na zemi a nestrácať ten „sedliacky rozum“, ktorý sa, nakoniec, už toľkokrát osvedčil ako to najlepšie riešenie.

Často počúvame, že dnešný človek zažíva veľa stresu. Týka sa to, samozrejme, aj rodičov, čo ústi do mnohých nepozorností a niekedy aj fatálnych chýb, napríklad, ak rodič nechtiac zabudne dieťa v aute. Dá sa takému niečomu vôbec predchádzať?

Byť rodičom v dnešnej dobe naozaj nie je jednoduché. Na jednej strane existujú tisícky menších či väčších požiadaviek, ktoré musí splniť, a niektoré sú skutočné životne dôležité. Na druhej strane aj jediné zlyhanie z týchto mnohých požiadaviek môže viesť k veľmi zásadným a nezvratným tragédiám. Zabudnuté dieťa v aute je typický príklad tejto situácie. Rodič nezabúda preto, že by dieťa nemal rád alebo by mu bolo ľahostajné, no preto, že mozog je „preplnený“ myšlienkami, starosťami a udalosťami, ktoré môžu vytlačiť aj tak dôležitý fakt ako dieťa v aute. Odpoveď je teda zrejmá – znížiť množstvo podnetov, spomaliť.

Aký typ človeka zabudne na dieťa? Dá sa tu vôbec paušalizovať?

Podľa môjho názoru to nie je o osobnosti človeka ako takej, ale mohlo by ísť o životný štýl, ktorý je charakterizovaný každodenným tlakom na výkon, uponáhľanosťou, vysokou mierou stresu a absenciou alebo nedostatkom kvalitného oddychu. Z dostupných informácií o tomto jave je zrejmé, že sa to môže stať komukoľvek, nie je dokázaný akýkoľvek súvis s národnosťou, profesiou, pohlavím alebo inými charakteristikami. To, čo však týchto ľudí spája, je akési vybočenie z bežnej rutiny v kombinácii so zvýšenými nárokmi na ich osobu od okolia.

Nový Hyundai Santa Fe je prvé auto na svete, ktoré má už zabudované upozornenie pri zabudnutí dieťaťa na zadnom sedadle. Veď dokonalý rodič naozaj neexistuje. Pozrite si video a vyhrajte nové Santa Fe na týždeň na www.nedokonalyrodic.sk .

Načítavam video...


Aj samotná výchova však môže byť veľmi stresujúca, dieťa dáva rodičovi často naozaj zabrať. Existuje nejaká univerzálna rada, ako si zachovať chladnú hlavu aj pri naozaj vypätej situácii?

Áno, zakaždým sa o tú chladnú hlavu vo vypätej situácii pokúšať . Konštruktívne riešenia konfliktov sú charakteristické tým, že sa počká, kým emócie opadnú, a riešenie sa hľadá v racionálnom duchu. Stará dobrá rada – počítaj do 10 a dobre to „predýchaj“ – sa aj dnes ukazuje ako jedna z tých najefektívnejších. Treba si uvedomiť aj to, že dieťa nerobí neplechu preto, že vám chce ublížiť, no jednoducho ešte nedokáže svoje správanie prispôsobiť našim očakávaniam.

Vyvádzanie detí si však rodičia nechávajú pre seba. Na sociálnych sieťach, špeciálne na Instagrame, dnes rodičia uverejňujú dokonalé zábery svojich detí, akoby bol aj ich život dokonalý...

Je to zaujímavý fenomén dnešnej doby. Odjakživa sme sa fotili najmä pri tých pekných momentoch, aj v starých fotoalbumoch sotva nájdeme momenty z obyčajných alebo smutných dní. No pri prezeraní klasických fotografií bolo obvykle prítomných viac ľudí, ktorí dopĺňali informácie o tom, ako daný moment prežívali a celkovo boli tieto informácie komplexnejšie. Sociálne siete sú teda opäť len akousi evolúciou, ktorá sa posunula na internet. Čo sa zmenilo, je dostupnosť týchto fotiek a neporovnateľné množstvo času, ktoré strávime prezeraním týchto záberov. Zároveň je to len úzky výrez reality, ktorý si síce uvedomujeme, no prirodzená tendencia porovnávať sa nás dokáže riadne potrápiť.

Je to teda prirodzený vývoj. Myslíte si však, že je to vývoj správnym smerom?

Či je to v poriadku nebudem hodnotiť, každý to vníma inak a všetci si môžeme položiť otázku, čo prezeranie takýchto fotografií robí s našou kvalitou života. Nedokážeme ovplyvniť, aby užívatelia neuverejňovali svoje dokonalé príspevky, ale vieme ovplyvniť to, čo si púšťame do svojich myslí.

Potreba všetko zdieľať je typickým znakom dnešnej doby. Čo si o tom myslíte? Aký to má psychologický základ?

Každý rodič je mimoriadne pyšný na svoje potomstvo a je prirodzené, že sa ním radi pochvália. Kedysi sa ukazovali fotky detí v peňaženkách a rámikoch na poličke, dnes na to máme internet. Je to prirodzená evolúcia, zmenila sa forma, obsah zostáva rovnaký.
Byť rodičom je istý spoločenský status, pramenia z toho aj potreby zaradiť sa a byť súčasťou väčšieho kolektívu. Má to mnohé, aj praktické, výhody.

Ak aj vy patríte k rodičom, ktorí radi zdieľajú fotografie a videá svojich detí na sociálnych sieťach, podeľte sa aj o tie úsmevné „nedokonalé“ momenty s hashtagom #NedokonalyRodic a vyhrajte na týždeň nový Hyundai Santa Fe, ktorý vie mnohé rodičovské omyly predvídať a riešiť. Viac na www.nedokonalyrodic.sk .

Kto je psychológ Mgr. Karol Kleinmann

Mgr. Karol Kleinmann vyštudoval psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Už od prvého ročníka na univerzite pracoval v psychologickom centre Salvus ako asistent psychodiagnostiky vodičov. Počas siedmich rokov v tejto špecifickej oblasti získal skúsenosti a prehľad v dopravnej psychológii. Po ukončení štúdia sa venoval rozvoju zahraničných vzťahov s expertmi v dopravnej psychológii, najmä v nemecky hovoriacich krajinách.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 143
  2. Každý piaty zomrie 8 822
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 514
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 794
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 730
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 932
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 8 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 8 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu