SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Deti z Kľušova už vedia zachraňovať životy

Škola získala unikátny prístroj.

Nezisková organizácia Falck a Nadácia Allianz zorganizovali druhý ročník projektu Záchrana som ja, ktorý je zameraný na vzdelávanie žiakov základných škôl v oblasti prvej pomoci, záchrany života, bezpečnosti na cestách a prevencie pred úrazmi.

Vďaka šikovnosti školákov z prvého stupňa ZŠ s MŠ v Kľušove a angažovanosti ich učiteľov v príprave súťažného projektu sa škola zaradila medzi päťdesiatich výhercov. Víťazným projektom sa stala lekárnička ktorá obsahovala osem príbehov, ktoré boli spracované formou básničiek a doplnené ilustráciami.

Žiaci za ňu získali zážitkový kurz prvej pomoci a učitelia certifikovaný kurz prvej pomoci.

„Som nesmierne rada, že vďaka myšlienke šírenia poskytovania prvej pomoci v školách deti prežili úžasný deň plný zážitkov. Žiaci si prakticky vyskúšali ako zistiť, či pacient dýcha, ako privolať zložky záchranného systému a poskytnúť prvú pomoc, vrátane masáže srdca. Zároveň boli poučení, ako sa vyhnúť nebezpečným situáciám a ako sa správať zodpovedne. Verím, že tento silný zážitok im môže pomôcť správne sa zachovať v kritických situáciách, keď ide o to najcennejšie, o zdravie či dokonca o život,“ povedala riaditeľka školy Jana Štalmachová.

Do kurzu prvej pomoci boli zapojené aj deti z MŠ, ktorým program na jednotlivých stanovištiach prispôsobili ich veku. „Najmenšie deti sa najviac tešili z maskota FALCKA, ktorý bol prítomný pri odovzdávaní cien, ale aj pri praktických ukážkach,“ dodala riaditeľka.

Navyše okrem hodnotného vzdelania získala škola aj automatický externý defibrilátor, s ktorým dokáže aj laik zachrániť ľudský život.

„Vďaka AED (automatický externý defibrilátor) sa škola a obec stali bezpečnejším miestom. Prístroj je prístupný nielen pre žiakov a zamestnancov našej školy, ale počas školského vyučovania je k dispozícii všetkým, ktorí budú potrebovať prvú pomoc podať," dodal starosta obce Kľušov Jozef Valko, ktorý defibrilátor prevzal.

Na Slovensku takéto defibrilátory pomaly pribúdajú, no stále je ich málo.

Vďaka projektu sa okrem Kľušova dostali aj do viacerých obcí či oblastí, kam to má záchranka často ďaleko a o živote rozhodujú minúty.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu