INZERCIA

Záverečná konferencia projektu RECARE

Projekt RECARE (2013 – 2018) spojil výskumníkov z 27 rôznych organizácií.

Projekt RECARE (2013 – 2018) spojil výskumníkov z 27 rôznych organizácií, na ktorom sa podieľal aj kolektív riešiteľov z Katedry vodného hospodárstva krajiny, Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Riešiteľské kolektívy pochádzali z 24 európskych krajín, čím sa podarilo vytvoriť unikátny multidisciplinárny tím, ktorý sa zaoberal spôsobmi hodnotenia súčasného stavu ohrozenia pôdy a hľadaním inovatívnych riešení na zabránenie ďalšej degradácie pôdy naprieč Európou, a to od Islandu až po Cyprus.

Dňa 27. septembra 2018 sa konala záverečná konferencia v Bruseli, kde boli prezentované hlavné poznatky a riešenia problematiky degradácie pôdy. Jedným z hlavných výsledkov projektu RECARE bolo, že za účasti zainteresovaných strán je možné realizovať praktické riešenia mnohých problémov, ktoré degradujú a poškodzujú pôdu a majú často závažné dopady pre ľudstvo. V rámci konferencie bola aj živá diskusia pozvaných účastníkov, kde hlavnou témou bola nielen vzájomná informovanosť o stave a riešeniach, ale aj budúcnosť využitia a ochrana pôd v Európe.

Záverečnej konferencie sa zúčastnilo 103 ľudí z 21 krajín, pričom sa počas celého dňa konštruktívne diskutovalo a celé publikum zdieľalo svoje myšlienky a skúsenosti. Konferenciu otváral Josiane Masson z DG Environment (Európskej komisie pre životné prostredie), po ktorom nasledovali príspevky; Jabier Ruiz zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), Ana Rocha z európskej organizácie vlastníkov pôdy, Gundula Prokop z rakúskej agentúry pre životné prostredie a Tomasz Stuczynski z Katolíckej univerzity v Lubline, ktorí sa zároveň spolu s ďalšími zainteresovanými stranami zúčastnili diskusie.

Archív z vystúpení je dostupný na uvedenom odkaze:

https://wakelet.com/wake/eb9c31c5-2ea7-4deb-bb12-1a54da01b16f

Diskutované návrhy riešení sa zameriavajú na celý rad praktických postupov, ako je napríklad použitie mulčovania pomocou rastlinných zbytkov z lesného hospodárstva na zabránenie erózie pôdy po lesných požiaroch. Ako technologické riešenia je vhodné aplikovať drenáž, ktorá zabráni strate organických látok v rašelinových pôdach. Ďalšie odporúčané postupy majú riešiť dlhodobé hrozby, ako napríklad znečistenie pôd ťažkými kovmi v Rumunsku a Španielsku, kde bojujú s problémami najviac znečistených lokalít v Európe. Z dlhodobého hľadiska sa pre niektoré lokality predpokladá zmena štruktúry pôdy a pokles úrodnosti, čo má priame následky na živobytie ľudí a na kvalitu životného prostredia. Prostredníctvom výskumu na rozličných experimentálnych pracoviskách po celej Európe, ktoré pracujú s miestnymi komunitami, vypracoval výskumný tím praktické odpovede na riešené pôdne hrozby, ktorým v súčasnosti čelíme.

Dr. Rudi Hessel ako vedecký koordinátor projektu RECARE, uviedol:

"Boli sme naozaj potešení, že sa k nám pridalo toľko ľudí z oblasti politiky, podnikateľskej sféry a mimovládnych organizácií, aby sme mohli hovoriť o našej vede a o dôsledkoch problematiky. Tento deň sa dá charakterizovať ako intenzívna výmena názorov, ktorá skutočne odzrkadľovala prístup celého projektu RECARE. Výskum pokračuje a podnikáme kroky na to, aby sme zabezpečili, že všetky tieto informácie a možné riešenia budú ľuďom k dispozícii”.

Dr. Ana Frelih Larsen, ktorá koordinovala politickú prácu v projekte, konštatovala:

"Zo všetkých príspevkov bolo jasné, že ľudia sú znepokojení stavom pôdy a dôsledkami jej degradácie a aké to bude mať následky pre budúcnosť nás všetkých. Na druhej strane bolo jasné, že existuje množstvo techník na obhospodarovanie a manažment pôdy, len potrebujeme nájsť spôsoby, ako zabezpečiť ich realizáciu."

Jane Mills, ktorá koordinovala publicitu projektu, uviedla:

"Podobne, ako v prípade mnohých udalostí, ktoré dnes ľudia zdieľajú na sociálnych sieťach, aj my sme mali tu možnosť danú udalosť zdokumentovať. Takže ak ste to nestihli, môžete zažiť tento deň prostredníctvom tweet-u, obrázkov alebo videí, ktoré zdieľali ľudia. Nemôžeme tento deň vrátiť, no je k dispozícii archív o tom, čím ľudia prispeli a ako dúfajú, že sa bude v práci pokračovať. "

prof. Ing. Silvia Kohnová, PhD.

V prípade záujmu o rozhovor prosím kontaktujte Jane Mills alebo Matta Reeda: Jane Mills – jmills@glos.ac.uk; Matt Reed – mreed@glos.ac.uk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín
Tlačové správy

Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?

Atos pripravil úspešnú online platformu pre dobrovoľníkov, ktorí sa chcú podieľať na organizácii OH 2020 v Tokiu.

Tlačové správy

Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.

Proxenta vydáva nové emisie, k dispozícii budú o niekoľko dní

Tlačové správy

Štefánka by Pulitzer

Čo spája legendárnu bratislavskú kaviareň s Pulitzerom.