SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Prednáška nositeľa Pulitzerovej ceny o Číne už tento týždeň

O pár dní privítame na Slovensku nositeľa Pulitzerovej ceny Iana Johnsona.

Študenti a odborná verejnosť sa budú môcť osobne stretnúť s Ianom na akademickej pôde v Košiciach a Bratislave. O účasť na prednáške bol záujem tak vysoký, že kapacita sály sa naplnila v priebehu prvých dní registrácie. Prednášku môžete sledovať aj online na stránke: www.nadaciatatrabanky.sk/johnson

O Číne ako ju nepoznáte

Čína je momentálne druhou najsilnejšou ekonomikou sveta a významným hráčom v medzinárodnom priestore. No aké myšlienky, viera a hodnoty stoja za jej zrodom a vzostupom? Aké sú idey a nádeje jej obyvateľov? Nositeľ Pulitzerovej ceny Ian Johnson do Číny cestuje už 35 rokov, a počas 20 rokov tam dokonca aj isté obdobie žil. Vďaka tomu lepšie chápe rozsiahle zmeny, ktorými najľudnatejší štát sveta prešiel na ceste od chudobnej krajiny k svetovej veľmoci.

Venovať sa bude otázkam ako:

  • Aká bola Čína, keď do nej prišiel Ian Johnson v roku 1984?
  • Ako sa zmenila, keď sa v roku 1994 vrátil a ako sa vyvíjala počas nasledujúcich siedmich rokov, keď v krajine žil?
  • Ako sa zmenila, keď sa vrátil po sedemročnej neprítomnosti, aby v roku 2008 písal o olympiáde?
  • Je Čína iba „továrňou sveta“ alebo dokáže ponúknuť viac? Aké hodnoty zjednocujú jej spoločnosť? Prečo ľudia cítili duchovnú krízu a to, že spoločnosť musí ponúknuť aj viac než len ekonomiku?
  • Koľko ľudí inklinuje k náboženstvu a viere, aby zaplnili toto duchovné prázdno?
  • Čína sa nám javí ako komunistická krajina, ale v skutočnosti zažíva obrovský návrat k náboženstvám. Vláda si to všimla a aktívne podporuje niektoré vyznania, ako napríklad budhizmus a pôvodné náboženstvo Číny taoizmus. Čo to znamená byť Číňanom?

Kto je Ian Johnson

Nositeľ Pulitzerovej ceny a spisovateľ, ktorý sa zameriava na spoločnosť, náboženstvo a dejiny, strávil takmer 20 rokov v Číne ako študent a neskôr ako korešpondent pre noviny Baltimore Sun a Wall Street Journal. Venoval sa makroekonomike, vstupu Číny do Svetovej obchodnej organizácie a sociálnym otázkam. Johnson sa do Číny vrátil v roku 2009. Momentálne píše pre viacero periodík, napríklad New York Times, New York Review of Books a iné. Okrem toho učí a vedie postgraduálny program v Pekinskom centre, pričom pôsobí aj ako poradca niekoľkých akademických časopisov a expertných skupín. Johnson tiež pracoval v Nemecku ako novinár na voľnej nohe a prispieval do niekoľkých periodík. Neskôr písal pre Wall Street Journal ako šéf nemeckej redakcie a hlavný redaktor, pričom sa zameriaval na makroekonomické témy v Európe a islamský terorizmus. Na Pulitzerovu cenu bol nominovaný dvakrát. Získal ju v roku 2001 za reportáže z Číny. Dostal tiež dve ceny Zámorského tlačového klubu (Overseas Press Club), jednu cenu Spoločnosti profesionálnych novinárov a Shorensteinovu novinársku cenu Stanfordskej univerzity za články o Ázii v roku 2017. Vydal tri knihy: Divoká tráva, Mešita v Mníchove a Duše Číny: Návrat náboženstva po Maovi, ktorá opisuje náboženskú obnovu Číny a jej dôsledky pre politiku a spoločnosť. Niekoľkými kapitolami prispel do diel, ako sú Moja prvá cesta do Číny, Čínske znaky a Oxfordské ilustrované dejiny modernej Číny.

Prednášku prináša Nadácia Tatra banky

Prednáška Iana Johnsona je súčasťou program Osobnosti osobne od Nadácie Tatra banky. V rámci neho sa doposiaľ podarilo na Slovensku privítať siedmich nositeľov Pulitzerovej ceny - Joshua M. Friedmana, Tima Weinera, Abigail Goldman, Walta Bogdanicha, Jamesa B. Steela, Deborah Nelson, Marthu Mendoza; siedmich nositeľov Nobelovej ceny za ekonómiu a ďalšie desiatky svetových vedeckých osobností.

Nadácia Tatra banky je prestížna filantropická inštitúcia, ktorá prostredníctvom programov a grantov prináša inšpiratívne stretnutia s výnimočnými ľuďmi, podporuje najlepších študentov a vytvára atraktívne príležitosti na zvyšovanie kvality vzdelania. Hlavnou ambíciou Nadácie Tatra banky je poskytovať priestor najlepším, aby sa mohli dostať ešte ďalej. Aktivity nadácie sa okrem vzdelávania sústreďujú aj na oblasť podpory umenia a dizajnu.

Prednášky spojené s diskusiou sa budú konať:

  • 3. decembra 2018 (pondelok) o 10.00 hod. v Historickej aule Univerzity P. J. Šafárika, Šrobárova 2 v Košiciach
  • 5. decembra 2018 (streda) o 16.00 hod. v Aule Univerzity Komenského, Šafárikovo námestie 6 v Bratislave

Živý prenos z bratislavskej prednášky je možné sledovať na:

www.nadaciatatrabanky.sk/johnson

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Povedie aj cez tunel, skráti cestu o takmer dvadsať minút.


2 h

Chceli by sme mať slušné úspory, ale chýba nám väčší záujem o riešenia pre zhodnotenie vlastných peňazí.


5 h

Sladké plody brusnice si okrem lahodného koláča spájame i s liečbou ochorení vylučovacej sústavy. Právom.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu