SME

Geológ: recykláciu umelého kopca v Slnečniciach sledujeme denne

Recykláciu umelého kopca v Petržalke sledujú odborníci i štátne orgány. Kontroly prekročenie limitov škodlivých látok nepotvrdili.

Slnečnice v Bratislave. ZDROJ FOTO: CRESCO GROUPSlnečnice v Bratislave. ZDROJ FOTO: CRESCO GROUP

Takmer 10-tisíc bytov pribudne do konca roka 2030 v novej štvrti Slnečnice v bratislavskej Petržalke. Developerská spoločnosť CRESCO GROUP, ktorá stavia štvrť už od roku 2010, zahrnula do projektu aj rozsiahle verejné priestory. V štvrti postupne pribúdajú detské ihriská, zelené plochy, športoviská a občianska vybavenosť v podobe obchodov, služieb, jasličiek a materskej školy. V budúcnosti pribudnú zelené parky s výmerou 43-tisíc m2, ako aj základná či stredná škola.

Súčasťou výstavby novej štvrte bola podmienka mesta, aby developer na vlastné náklady odstránil aj historickú záťaž – umelý kopec. Val so stavebným odpadom vznikol ešte v 70. rokoch pri výstavbe panelového sídliska Petržalka.

„Na odstránenie takejto masy s objemom až 800-tisíc m3 sme potrebovali najprv pripraviť projekt na potrebné povolenia od stavebného úradu a orgánov rezortu životného prostredia. Vydaniu povolenia na recykláciu kopca predchádzal podrobný hydrogeologický prieskum životného prostredia. Geologická analýza sa týkala nielen obsahu kopca, ale aj merania podzemných vôd. Celý proces prípravy recyklácie kopca trval štyri roky,“hovorí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ spoločnosti CRESCO GROUP na Slovensku.

Realizačné práce vykonáva odborne spôsobilá firma disponujúca všetkými potrebnými povoleniami a certifikáciami v súlade s projektovou dokumentáciou. Celý proces recyklácie umelého kopca je taktiež monitorovaný nezávislým, odborne spôsobilým geologickým dohľadom, ktorý pravidelne chodí na stavbu a priebežne odoberá a vyhodnocuje vzorky zeminy i podzemnej vody.

Podľa všetkých vykonaných prieskumov a dostupných zdrojov je val tvorený cca zo 70 % zeminou a zvyšok je zväčša stavebná sutina. V minulosti bolo v území vykonaných viacero prieskumných prác, ktoré nepotvrdili znečistenie horninového prostredia v umelom kopci. Tím odborníkov vedený geológom RNDr. Jánom Antalom, ktorý patrí ku skúseným odborníkom vo svojom odbore na Slovensku, vytvoril na účely geologickej analýzy systém vrtov v rôznych úrovniach. "V prípade projektov, ako je napríklad recyklácia umelého kopca v Petržalke, je nevyhnutné na začiatku vykonať prieskum, ktorý mapuje charakter horninového prostredia a podzemných vôd,“ vysvetľuje Ján Antal, konateľ spoločnosti HYDRANT s.r.o., ktorá prieskumy vykonala.

Dodáva, že v rámci posledného prieskumu bol vybudovaný monitorovací systém kvality podzemných vôd, ktorý tvoria štyri vrty do hĺbky 10 metrov po obvode kopca. Odkopaných bolo aj päť mapovacích šácht do štyroch metrov. „Na základe chemických analýz zeminy a podzemnej vody v akreditovanom laboratóriu sa v kopci nenašlo žiadne znečistenie ani prekročenie limitov. Analyzované bolo celé spektrum chemických ukazovateľov potrebných na dokumentovanie aktuálneho stavu kvality horninového prostredia a podzemných vôd,“ zdôrazňuje Ján Antal. Pomocou monitorovacieho systému a odborného geologického dohľadu je možné kedykoľvek overiť aktuálne hodnoty a neustále kontrolovať bezpečný priebeh recyklácie kopca.

Podľa neho je väčšina materiálu z kopca po separácii a zhodnotení vhodná na opätovné použitie na stavbách. Vďaka tomu sa nemusí umelo ťažiť pôda a zasahovať do jestvujúceho ekosystému. Odbornými postupmi developer zhodnotí 95 až 98 percent objemu kopca odhadovaného na 800-tisíc m3, ktorý sa zväčša využije na budovanie diaľničného obchvatu Bratislavy.

Priebeh recyklácie umelého kopca je tiež kontrolovaný Slovenskou inšpekciou životného prostredia, ktorá na mieste vykonala opakované kontroly a niekoľko meraní.Podľa aktuálnych výsledkov kontrol Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre medializované informácie o päťdesiatnásobnom prekročení limitov azbestových vlákien v ovzduší sa nepotvrdili, rovnako sa nepotvrdila prítomnosť azbestových vlákien v prípade odobratej vzorky zeminy.„Sme veľmi radi, že kopec pravidelne okrem geológov monitorujú aj inšpektori z rezortu životného prostredia. Tak je zaručená dvojitá kontrola bezpečného priebehu recyklácie kopca. Všetky potrebné merania, ktoré zákon od nás vyžadoval pre začatie recyklačných prác, sme vykonali. Ak nám orgány štátnej správy predpíšu urobiť ďalšie merania, sme pripravení ich kedykoľvek vykonať,“ dodáva Ján Krnáč.

Developer o postupe recyklácie kopca informuje aj obyvateľov štvrte. Umožnil im napríklad nahliadnuť do výsledkov geologickej analýzy, ktorá bola kľúčová pre schválenie recyklácie umelého kopca, a taktiež pripravuje koncepčné riešenie zníženia prašnosti počas prác.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 097
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 664
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 570
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 3 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 3 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 3 h
SkryťZatvoriť reklamu