SME

Diplomacia v praxi – unikát, ktorý funguje dodnes

BRATISLAVA 12. december 2018 – V roku 2004 sa na Ekonomickej univerzite v Bratislave začal vyučovať predmet Diplomacia v praxi.

Diplomacia v praxi – unikát, ktorý funguje dodnes Diplomacia v praxi – unikát, ktorý funguje dodnes (Zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave)

BRATISLAVA 12. december 2018 – V roku 2004 sa na Ekonomickej univerzite v Bratislave začal vyučovať predmet Diplomacia v praxi. Mal zvýšiť povedomie vysokoškolských študentov najmä o vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie a rozšíriť ich vedomosti v oblasti medzinárodných ekonomických a politických vzťahov. Unikátny akademický projekt si rýchlo získal mnohých poslucháčov.

Kurz získal univerzitnú akreditáciu ešte v roku 2003 a do rozvrhu bol zaradený po prvýkrát od letného semestra 2003/2004. Hlavné dôvody vzniku celouniverzitného predmetu súviseli, podľa prorektora pre medzinárodné vzťahy Borisa Mattoša, predovšetkým so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie a snahou informovať študentov o projekte európskej integrácie: „Predmet sa takisto počas celej svojej existencie snaží poskytnúť študentom všeobecné vedomostí o medzinárodných ekonomických a politických vzťahoch. Poslucháči majú na prednáškach jedinečnú možnosť získať aktuálne informácie a poznatky o fungovaní zahraničnej politiky, ekonomiky a diplomatickej praxe.“

Zaujímavosťou predmetu je, že je určený aj pre študentov, ktorí sa rozhodli prísť študovať na Ekonomickú univerzitu do Bratislavy zo zahraničia prostredníctvom programu Erasmus+. Nielen tí zahraniční, ale aj slovenskí študenti si najviac na predmete pochvaľujú jeho pestrosť.
Pierre Brousse prišiel na Slovensko študovať z francúzskej univerzity v meste Bordeaux. Predmet si vybral, pretože si chcel zlepšiť svoje vedomosti o diplomacii a bolo pre neho veľmi zaujímavé počas prednášok sledovať, ako sa správajú rôzni diplomati a veľvyslanci z krajín po celom svete. Jeho spolužiak, Emile de Block, študuje na belgickej Ghent University. Už pred výberom predmetu mal isté poznatky z oblasti diplomacie, no viac sa chcel dozvedieť aj o štátoch mimo Európskej únie. Podľa neho je štúdium diplomacie veľmi dôležité. Tvrdí, že žijeme vo svete, v ktorom máme mnoho globálnych problémov a tie by sme mali spoločne riešiť. Dodáva, že Diplomacia v praxi bol pre neho jeden z najzaujímavejších predmetov: „Najviac ma zaujali debaty s rôznymi diplomatmi. Veľmi ma to prekvapilo, pretože na univerzite, z ktorej som prišiel, je to viac o knihách a na tomto predmete sme veľa komunikovali a rozprávali sa. Dostal som takisto príležitosť pýtať sa mnohých veľvyslancov a diplomatov akékoľvek otázky.“

Nosnou témou zimného semestra bola ekonomická diplomacia štátov Ázie a Tichomoria a s prednáškou vystúpili napríklad Jun SHIMMI, veľvyslanec Japonska, Nicole ROBERTON, veľvyslankyňa Nového Zélandu, Lin LIN, veľvyslanec Číny, či Bolbongse VANGPHAEN, Chargé d´Affaires a ministerský radca veľvyslanectva Thajského kráľovstva.

Od akademického roku 2010/2011 je predmet vyučovaný dvojsemestrálne. Téma sa každý semester mení. Prednášky sú vedené v anglickom jazyku a študenti pracujú v zmiešaných tímoch zložených zo slovenských a zahraničných poslucháčov. Na to, aby bola práca počas kurzov čo najefektívnejšia, si študenti vyberú jedného tím lídra, ktorý je zodpovedný za všetky odovzdané a záverečné úlohy.

Kurz Diplomacia v praxi je dôkazom toho, že Ekonomická univerzita v Bratislave sa počas celej svojej histórie snažila prispôsobiť trendom a aktuálnym spoločenským potrebám. Študentka štvrtého ročníka hospodárskej diplomacie na Fakulte medzinárodných vzťahov EU v Bratislave, Simona Strýčeková, dodáva, že to, ako prezentujeme našu krajinu je veľmi dôležité aj na medzinárodnej pôde: „Myslím si, že keď študent ukončí štúdium na našej univerzite, mal by vedieť komunikovať na úrovni, ktorá sa od neho vyžaduje. Pretože, tak ako on prezentuje sám seba na medzinárodnej pôde, tak prezentuje našu krajinu.“

Za takmer 15 rokov existencie predmetu prednášalo na Diplomacii v praxi viac ako 250 veľvyslancov a zástupcov diplomatického zboru pre viac ako 1.100 študentov Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Viac informácií

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 829
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 084
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 979
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 655
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 539
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 151
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 019
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vydajte do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vyryté do kameňa.


INZERCIA 17 h

Elektronický predpis liekov predstavuje významný krok v oblasti digitalizácie zdravotníctva.


INZERCIA 17 h

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 28. mar
SkryťZatvoriť reklamu