INZERCIA

Prognózy pre slovenský realitný trh v roku 2019

Prvé predpovede, ako sa vyvinie dianie na realitnom trhu v roku 2019.

Prvé predpovede, ako sa vyvinie dianie na realitnom trhu v roku 2019. Podľa analytikov je predpoklad, že aj tento rok prinesie niekoľko zásadných a zaujímavých udalostí, ktoré ovplyvnia dianie na našom realitnom trhu. Uvádzame niektoré z nich, ktoré by sa v prípade splnenia prognóz postarali o podstatný rozruch na realitnom trhu pre najbližších 12 mesiacov. Počas roka sa ukáže, či išlo o nereálne predpovede alebo sa prognózy naozaj naplnia.

1. Ponuka sa vyrovná dopytu. Trend zvýšeného dopytu po kúpe bytov v porovnané s ponukou by sa mohol v priebehu tohto roka zmeniť. Počty bytov vo výstavbe dosahovali rekordné čísla v druhej polovici uplynulého roka. To by malo za následok urýchlenie nárastu ponuky.

2. Zvoľnenie dopytu po hypotékach. V tomto roku bude nepravdepodobné dosiahnuť viac ako miliardový objem poskytnutých mesačných hypoték. Výsledkom júlových zmien a znižujúcim sa dopytom po úveroch má byť pokles dopytu o niekoľko percent ročne.

3. Priemerná cena bytov sa pohybuje na hranici 2000eur. V priebehu minulého roka sa cena bytov podľa realitných kancelárií pohybovala okolo 1700 – 1800 eur. Predpokladá sa, že priemerná cena bytov sa zvýši o desiatky eur do konca decembra tohto roka a prekročí túto hranicu.

4. Slabšie obdobie retailového trhu. Na slovenskom realitnom trhu sme v roku 2018 nezaznamenali výrazne posuny. Je v pláne otvorenie menších retailových parkov v niekoľkých mestách a modernizácia niekoľkých väčších obchodných centier. Za zmienku stoja obchodné transakcie, ktorých hodnota atakuje vysoký objem realitných investícií z roku 2018

5. Pokles neobsadených bratislavských kancelárií. Neobsadenosť kancelárií za minulý rok predstavuje 5% a mohla by sa týmto rokom zmeniť. Dopyt po kancelárskych priestoroch v Bratislave podporuje zvyšovanie tržieb vo firmách, ekonomické časy a takisto prílev kvalifikovaných ľudí.

6. Obavy ohľadom vypuknutia realitnej bubliny sú zažehnané. Realitnú bublinu by údajne mohla podnietiť kombinácia vysokého dopytu po hypotékach a zdražovanie bývania. Prasknutie realitnej bubliny však nehrozí v dôsledku postupného spomaľovania u oboch ukazovateľov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Konferencia - EU support for research

sa uskutočnila 19.2.2019 vo Vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave.

Tlačové správy

Slovensko má zasiahnuť robotizácia

V čom budú technológie na druhom mieste aj o 150 rokov?

Tlačové správy

Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?

Dnešní mladí investori, ktorí si chcú začať sporiť, majú nesmierne veľa investičných možností.

Tlačové správy

Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť

Niekedy jednoducho nepomôže pravidelný prísun vitamínov ani iná prevencia.