SME
Pondelok, 22. apríl , 2019
INZERCIA

Prognózy pre slovenský realitný trh v roku 2019

Prvé predpovede, ako sa vyvinie dianie na realitnom trhu v roku 2019.

Prvé predpovede, ako sa vyvinie dianie na realitnom trhu v roku 2019. Podľa analytikov je predpoklad, že aj tento rok prinesie niekoľko zásadných a zaujímavých udalostí, ktoré ovplyvnia dianie na našom realitnom trhu. Uvádzame niektoré z nich, ktoré by sa v prípade splnenia prognóz postarali o podstatný rozruch na realitnom trhu pre najbližších 12 mesiacov. Počas roka sa ukáže, či išlo o nereálne predpovede alebo sa prognózy naozaj naplnia.

1. Ponuka sa vyrovná dopytu. Trend zvýšeného dopytu po kúpe bytov v porovnané s ponukou by sa mohol v priebehu tohto roka zmeniť. Počty bytov vo výstavbe dosahovali rekordné čísla v druhej polovici uplynulého roka. To by malo za následok urýchlenie nárastu ponuky.

2. Zvoľnenie dopytu po hypotékach. V tomto roku bude nepravdepodobné dosiahnuť viac ako miliardový objem poskytnutých mesačných hypoték. Výsledkom júlových zmien a znižujúcim sa dopytom po úveroch má byť pokles dopytu o niekoľko percent ročne.

3. Priemerná cena bytov sa pohybuje na hranici 2000eur. V priebehu minulého roka sa cena bytov podľa realitných kancelárií pohybovala okolo 1700 – 1800 eur. Predpokladá sa, že priemerná cena bytov sa zvýši o desiatky eur do konca decembra tohto roka a prekročí túto hranicu.

4. Slabšie obdobie retailového trhu. Na slovenskom realitnom trhu sme v roku 2018 nezaznamenali výrazne posuny. Je v pláne otvorenie menších retailových parkov v niekoľkých mestách a modernizácia niekoľkých väčších obchodných centier. Za zmienku stoja obchodné transakcie, ktorých hodnota atakuje vysoký objem realitných investícií z roku 2018

5. Pokles neobsadených bratislavských kancelárií. Neobsadenosť kancelárií za minulý rok predstavuje 5% a mohla by sa týmto rokom zmeniť. Dopyt po kancelárskych priestoroch v Bratislave podporuje zvyšovanie tržieb vo firmách, ekonomické časy a takisto prílev kvalifikovaných ľudí.

6. Obavy ohľadom vypuknutia realitnej bubliny sú zažehnané. Realitnú bublinu by údajne mohla podnietiť kombinácia vysokého dopytu po hypotékach a zdražovanie bývania. Prasknutie realitnej bubliny však nehrozí v dôsledku postupného spomaľovania u oboch ukazovateľov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Women in business

Social & business event about all women in business, female professionals and entrepreneurs.

Tlačové správy

TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019

Rozmanité Grécko a jeho ostrovy budú aj tento rok obľúbený cieľ dovolenkárov.

Tlačové správy

Bim Challenge 2019

4. Majstrovstvá Slovenska v rýchlosti projektovania

Tlačové správy

Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov

Čerpacie stanice OMV budú v plnej prevádzke aj počas dní, keď v bežných obchodoch nenakúpite.