SME

Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov

Tak túto vetu ste určite už počuli alebo ste ju dokonca sami použili.

"Po štyridsiatke to už nie je to, čo to bývalo ...". Tak túto vetu ste určite už počuli alebo ste ju dokonca sami použili. Hoci ide o krásny vek, kedy človeka stále možno považovať za mladého, dá sa pomerne rýchlo všimnúť, že zdravie už neslúži tak ako predtým, a to obzvlášť zrak. Prečo je to tak?

Chcete si prečítať knihu či jedálny lístok, no aby ste na ne dovideli, ruky podvedome naťahujete čoraz ďalej od seba. A jedného dňa zistíte, že máte „krátke ruky“. Ak sa vám to už stalo, tak vitajte vo svete presbyopie.

Laicky povedané, presbyopia je očná choroba, ktorá sa týka každého po dosiahnutí veku 40 až 45 rokov. S pribúdajúcimi rokmi šošovka v oku prirodzene stráca svoju pružnosť, a preto na blízko vidíme čoraz horšie a horšie, až sa nám začnú blízke objekty naozaj rozmazávať. Ďalšími príznakmi môžu byť aj závraty, bolesti hlavy, zvýšená únava pri čítaní alebo iných aktivitách, pri ktorých sa treba sústrediť na predmety z krátkej vzdialenosti.

Mnoho ľudí po štyridsiatke si myslí, že sa to dá skorigovať rôznymi očnými cvičeniami. Nuž, nemáme pre vás dobrú správu: Nefunguje to. Túto záležitosť by ste však rozhodne nemali odkladať a radšej by ste mali nabrať smer očná ambulancia. Očný lekár vám pomôže vybrať vhodné riešenie z nasledujúcich možností.

1. Okuliare na čítanie

V závislosti od vašej poruchy zraku lekár možno skonštatuje, že potrebujete okuliare len vtedy, keď čítate. Aj preto veľa ľudí volá takýto druh okuliarov ako „okuliare na čítanie“. Zlepšia vašu schopnosť videnia v zornom poli do diaľky približne pol metra. Táto vzdialenosť je ideálna pri čítaní kníh, novín, pri drobných a ručných prácach.

Oftalmológ však môže zistiť, že máte problém s pozorovaním predmetov na viacero vzdialeností. V takom prípade sú pre vás najlepšou možnosťou multifokálne okuliare, čiže „jedny na všetko“. Nasadíte si ich ráno a zložíte až večer. Bude to chcieť však trochu času, aby ste si na ne zvykli.

2. Očné šošovky

Niektorým ľuďom po štyridsiatke sa však nosenie okuliarov spája so starobou alebo si na ich nosenie nevedia privyknúť. Ak patríte do tejto skupiny aj vy, zvážiť by ste mali kontaktné šošovky.

Na trhu sú dostupné bifokálne alebo multifokálne šošovky. Bifokálne slúžia na dve vzdialenosti – do blízka a do diaľky zároveň. Väčšina odborníkov sa však v poslednej dobe prikláňa skôr na stranu multifokálnych šošoviek, ktoré fungujú na rovnakom princípe ako multifokálne okuliare. Vidíte s nimi totiž na všetky vzdialenosti.

3. Operácia PRELEX

Ak sa rozhodnete zbaviť tohto očného obmedzenia trvalo, očná mikrochirurgia dnes ponúka rýchlu a bezpečnú operáciu oka, pri ktorej chirurg odstráni presbyiopiu. Pri zákroku vymení vašu pôvodnú šošovku za umelú multifokálnu, ktorá natrvalo zostane implantovaná vo vašom oku a bude vám kontinuálne zlepšovať. Pacienti označujú život po operácii PRELEX za oveľa pohodlnejší, pretože si nemusia kupovať a nasadzovať šošovky či okuliare.

V každom prípade, je len na vás, ktorý variant si zvolíte. Dôležité je len to, aby ste problémy so zrakom nepodceňovali. Potreba okuliarov na čítanie sa po štyridsiatom roku života týka totiž úplne každého. Návštevu očnej ambulancie netreba „prežívať“, nezabúdajte, že vek je len číslo a dôležité je najmä to, ako sa cítite.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 143
  2. Každý piaty zomrie 8 822
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 514
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 794
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 730
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 932
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 9 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 9 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 9 h
SkryťZatvoriť reklamu