SME
Štvrtok, 23. máj , 2019
INZERCIA

Vypestujte si chutné a voňavé bylinky

Ako na bylinky do bytov? Ako sa o ne správne postarať?

Bylinky sú vítané v každej kuchyni, najlepšie sú čerstvé, často sa používajú ako príloha ku jedlám -bazalka, pažitka; a na dochutenie - tymián, majoránka, medovka. Do chladených letných nápojov sa pridáva mäta, medovka alebo levanduľa.

Čerstvé bylinky dokážu prevoňať priestor a dodávajú jedlu nezameniteľnú chuť. Sú stále populárnejšie a bez veľkej námahy vypestujete doma. Bylinkám sa výborne darí aj v malých priestoroch, či už na parapete v byte, na balkóne v menších kvetináčoch aj na terase. Môžeme si ich vypestovať so semena, alebo kúpiť sadeničky.

Pestovanie byliniek zo semena prináša veľa výhod. Doma vysadené bylinky sú lacnejšie ako bylinky kúpené v obchode.

Ak začínate s pestovaním byliniek zo semena, zaobstarajte si kvalitné kvetináče. Ideálne sú klasické hlinené, s malým otvorom na dne. Vďaka ním môžu bylinky regulovať vlhkosť pôdy. Nezabudnite samozrejme ani na misky pod kvetináče. Na dno kvetináča nasypte asi dva centimetre hrubú vrstvu štrku. Na neho pridajte obyčajný záhradný substrát zmiešaný s pieskom v pomere 3 : 1. Semienka vysejte do hĺbky 0,5 až 1 cm. Kým semienka vyklíčia, prekryte povrch kvetináča obyčajným mikroténovým vrecúškom, pre vytvorenie optimálnej vlhkosti.

Kúpili ste už vypestované bylinky zo záhradníctva? Nezabudnite ich doma presadiť z plastových kontajnerov do primerane veľkých kvetináčov s otvorom na dne. Po výsadbe dbajte na dostatok vlahy, aby sa nové bylinky dobre ujali na novom mieste. Pozornosť venujte aj umiestneniu kvetináčov vzhľadom na množstvo slnečného žiarenia. Bylinky sú citlivé na celodenné priame svetlo. Ideálna je pre nich východná strana a polotieň. Pokiaľ nehľadáte klasické kvetináče, k dispozícii sú aj tzv. truhlíky, ktoré plnia funkciu kvetináčov, ale sú určené aj pre veľké rastliny a dajú sa určiť na rôzne miesta a môžu byť aj vyvýšené.

Počas chladných mesiacov bylinky pestujte doma, na terasu alebo balkón ich dajte až po troch zmrznutých mužoch, teda v polovici mája. Niektoré bylinky môžete pestovať spolu, iné potrebujú vlastný priestor. Keď bylinky pestujete spolu, musíte vybrať tie, čo potrebujú rovnaké životné podmienky. Ako ktorá bylinka potrebuje zalievať, najlepšie spoznáte podľa typu listov − bylinky s veľkými plochými listami, ako bazalka alebo mäta, potrebujú veľa vody, naopak, bylinky s menšími a menej šťavnatými listami (napríklad rozmarín) toľko vlahy nepotrebujú.

O bylinky sa staráme počas celého roka. Ak ich pestujeme ako trvalky, je dobré ich po zime skrátiť o niekoľko centimetrov. Bylinkám pestovaným pre vňať a listy pravidelne odstraňujeme kvety, aby sa aromatické látky neskôr nepresúvali do semien.

Najobľúbenejšie bylinky na domáce pestovanie:

Mäta
Mätu pestujte v samostatnom kvetináči, pretože sa veľmi rozrastá a pre ostatné bylinky nenechá priestor. Vyhovujú jej rašelinové substráty a tieň. Neznáša priame slnko a sucho, je potrebné ju často zalievať. Mätu najčastejšie používame do nápojov, čajov, smoothie a koktejlov.

Bazalka
Bazalka obľubuje polotieň, nemá rada priame slnko. Najviac sa jej bude dariť v samo-zavlažovacích kvetináčoch a v prihnojenom substráte. Svoje miesto má v talianskej kuchyni, v cestovinách, peste alebo šalátoch.

Medovka
Vyhovuje jej slnečné a vlhké prostredie. Najlepšie je ju pestovať v hlbokých, kyprých pôdach bohatých na živiny. Obľubuje pôdu piesočnato hlinitú. Najčastejšie sa používa na prípravu čajov. Pre jej príjemnú citrusovú vôňu a chuť sa hodí do dezertov a smoothie.

Rozmarín
Najlepšie je rozmarín pestovať v piesčitej pôde a pravidelne ho strihať, aby nezdrevnatel. Nevyžaduje si žiadne hnojenie. Rozmarín je trváca bylinka s aromatickou chuťou. Pridáva sa v malých množstvách do polievok, šalátov, pečeného mäsa a rýb.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!

Duální značková autokamerka Mio MiVue C380 se zadní kamerkou v nezávislém testu youtubera DIY G.! Jak hodnotí natáčení a funkce?

Autokamera Mio MiVue C380Dual v testu DIY youtubera!
Tlačové správy

Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?

Vodičov prijímajúcich smrteľný hovor pribúda.