SME
Piatok, 19. apríl , 2019
INZERCIA

Aká by mala byť záhrada pre deti?

Deti sa často dokážu na záhrade poriadne vybúriť. Máme pre vás pár tipov a trikov, ako im radosť znásobiť.

Pokiaľ máte na záhrade starý strom, tak sa ho určite nezbavujte. V lete dokáže svojou korunou poskytnúť potrebný tieň na oddych, ktorý je pre vaše deti úplne ideálny. Príjemný tieň a zároveň chutnú úrodu ovocia zabezpečia ovocné stromy. Naopak mohutné staré stromy so zaujímavými plodmi dokážu na jeseň rozvíjať detskú predstavivosť a šikovnosť pri hraní a tvorení. Všetci poznáme napr. gaštanových panáčikov, alebo krásne detské výtvory zo žaluďov, bukvíc alebo jarabiny.
Ak sú stromy zdravé a pevné, môžete na nich zavesiť hojdačku, sieť alebo dokonca do koruny postaviť malý domček na hranie.

Veľmi pekné sú staré veľké okrasné kríky. Tie môžu deťom slúžiť ako rôzne preliezačky alebo pri hre na schovávanie sa. Ak máte veľkú záhradu, môžete deťom vytvoriť z kríkov dokonca tunel, pod ktorý budú môcť podliezť. Stačí, ak ich vysadíte v dvoch rovnobežných radoch a počas rastu spojíte vrchné časti k sebe, aby vytvorili strechu tunela. Ak sa nebojíte náročnejšieho projektu, môžete pre deti vysadiť dokonca bludisko. Ideálny je na to rýchlo rastúci hrab. Stačí medzi jednotlivými rastlinami vytvoriť asi meter široký pás, cestička sa môže rôzne vlniť a vytvárať rôzne vchody a východy. Rovnako vhodné je na záhradné tunely a preliezačky aj vrbové prútie, ktoré vysádzame asi v 10 cm rozstupoch. Vŕba veľmi rýchlo rastie, a vy ju môžete spolu s deťmi zaplietať do rôznych tvarov a vytvoriť si rôzne tunely. Fantázii sa medze nekladú. Deti sa tak pri hre naučia, ako sa starať o rastliny, ako ich strihať, zapletať, tvarovať a upravovať. K tomu nesmie chýbať záhradné náradie pre deti.

Na záhradke pre deti by samozrejme nemali chýbať drobné kríky so sladkými bobuľovými plodmi, ako maliny, černice, ríbezle, egreše. Okrem toho, že sa naučia spoznávať jednotlivé ovocie, ako vyzerá, ako rastie, ako sa o neho treba starať, môžu si ho kedykoľvek počas dňa a hrania sa na záhrade oberať. Je to skvelá sladká pochúťka plná vitamínov a deti ich milujú. Rovnakej obľube sa tešia jahody, ktoré vyžadujú trochu viac starostlivosti. Deti vám môžu pomôcť s vysádzaním a polievaním, odmenou pre nich budú krásne sladké červené jahôdky. Ak chcete pestovať jahody, nemusíte mať veľkú záhradu, výborne sa im darí aj v závesných kvetináčoch, kde sa k nim nedostanú škodcovia a nebude ich o živiny oberať burina. Je to efektívne riešenie pre menšie záhrady, terasy alebo balkóny.

Deti sa chcú byť na záhrade hlavne aktívne, hrať sa, hojdať sa, preliezať sa, naháňať sa alebo sa hrať na schovávačku. Ak nemáte v záhrade dostatok mohutných stromov, menších drevín a kríkov, ale skôr trávnatý povrch s dostatkom priestoru, deťom určite urobíte veľkú radosť detským záhradným nábytkom - hojdačkou, hojdaciu sieťou, šmykľavkou alebo drevenou preliezačkou, na ktorej sa do sýtosti vyšantia.

Tých najmenších potešíte hračkami a potrebami pre šport pre deti, akými sú prenosné pieskoviská, odrazky na kolesá bicyklov a mnoho iných. Nezabudnite pieskovisko v noci a počas vašej neprítomnosti zakrývať. Mačky totiž zvyknú potrebu vykonávať práve do piesku, a vy tak predídete prenosu parazitov z výkalov.
Malých pomocníkov určite poteší detské náradie, vďaka ktorému vám môžu pomáhať pri každodennej starostlivosti o záhradku. Detské náradie je ľahké, ideálne malé aby padlo do detskej rúčky a plastové, aby sa deti neporanili o ostré hrany. Môžu malou krhličkou polievať kvietky alebo v malom fúriku nosiť burinu na kompost. Deti sa do sýtosti vyšantia budú mať z toho hlavne veľkú radosť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019

Rozmanité Grécko a jeho ostrovy budú aj tento rok obľúbený cieľ dovolenkárov.

Tlačové správy

Bim Challenge 2019

4. Majstrovstvá Slovenska v rýchlosti projektovania

Tlačové správy

Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov

Čerpacie stanice OMV budú v plnej prevádzke aj počas dní, keď v bežných obchodoch nenakúpite.

Tlačové správy

Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur

Miestne samosprávy, školy, cirkvi aj neziskové organizácie majú šancu získať príspevok od 20.000 do 50.000 eur.