SME

Konajte čo najskôr. Pri inkontinencii pomáha tento postup

Aj intímne problémy majú riešenia.

Približne tretina žien sa počas života stretne s inkontinenciou. Niekedy ide o prechodný, inokedy o dlhodobý stav.

Nechcený a nekontrolovateľný únik moču narúša kvalitu života a predstavuje problém. Jeho negatívne dopady podporuje nesprávne presvedčenie, že to býva len dočasné a v istom veku je to normálne.

Aj preto lekárka Stela Muránska z gynekologickej ambulancie v Košiciach hovorí, že príznakmi stresovej inkontinencie trpí na Slovensku 310-tisíc žien, ale len každá štvrtá až piata žena vyhľadá pomoc lekára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Namiesto liečby úniku moču riešia situáciu pomocou klasických menštruačných vložiek či intímiek, ktoré nielenže ničomu nepomáhajú, ale môžu spôsobovať aj šírenie zápachu či ďalšie problémy v intímnej oblasti.

Únik moču však nikdy nie je normálny, dá sa liečiť alebo jeho príznaky aspoň eliminovať.

Aké sú spúšťače

Je potrebné, aby žena vyhľadala lekársku pomoc už pri prvých príznakoch. Pretože iba vtedy je možné diagnostikovať problém včas a podať adekvátne riešenie. Často úplne jednoduché.

„Inkontinencia nie je záležitosťou len starších alebo starých ľudí. Postihuje mužov aj ženy v produktívnom, dokonca mladom veku. Ak pacient začne únik moču riešiť, liečba je veľmi účinná,“ vysvetľuje urológ Roman Sokol.

Inkontinencia sa delí na tri typy: urgentnú, stresovú a zmiešanú.

„Rizikovým faktorom alebo spúšťačom stresovej inkontinencie u žien môže byť tehotenstvo a pôrod či opakované pôrody veľkých detí. Samotný stres však na únik moču nemá žiadny vplyv. Ide o zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri kašli, smiechu, fyzickej námahe, zdvíhaní vecí, pobehnutí, nosení tašiek a ďalších činnostiach,“ vysvetľuje Sokol.

Únik moču môžu spustiť aj gynekologické operácie na močovom mechúre, hrubom čreve či konečníku. Podľa Sokola je jedným z najčastejších a najzávažnejších faktorov inkontinencie aj nadváha.

„Pri urgentnej inkontinencii dochádza k nedobrovoľnému úniku moču veľmi rýchlo. Ľudia chodia močiť často, frekventovane a nutkavo. Nie je možné vydržať ani počas dňa, ani počas noci,“ hovorí Sokol.

Prejavuje sa dvomi spôsobmi, ako takzvaný mokrý alebo suchý hyperaktívny močový mechúr. Pri suchom sa chodí močiť veľmi často a k úniku moču nedochádza, pri mokrom už áno.

„Medzi najčastejšie príčiny vzniku inkontinencie však patrí predovšetkým genetická dispozícia,“ hovorí lekárka Muránska.

Na vine môžu byť aj iné faktory ako pokles hladiny estrogénov u žien v menopauze či ochabnutie svalov panvového dna, prichádzajúce s pribúdajúcim vekom, tehotenstvom a pôrodmi.

Nech je však už dôvod akýkoľvek, riešenie existuje.

Prvá pomoc pri inkontinencii

„Prvou pomocou je zásah do pitného režimu. Niekedy stačí ovplyvniť alebo zmeniť príjem tekutín a stav sa zlepší,“ hovorí Sokol.

Treba obmedziť nápoje s obsahom kofeínu, takže aj kávu a kolu. Ak to nepomôže, žena by mala vyhľadať odborníka. Ten jej vyšetrí moč a žena dostane za úlohu monitorovať močenie, aby odborník vedel, ako často navštevuje toaletu a kedy a koľko pije.

„Menej závažnú stresovú inkontinenciu je možné úspešne riešiť aj pomocou cvikov na posilnenie panvového dna. Sú to špeciálne cvičenia zahŕňajúce sťahovanie a uvoľňovanie svalstva panvového dna. Dôležitá je aj pestrá vyvážená strava s dostatkom vlákniny a dodržiavanie pitného režimu. Pozor si treba dať na náhly príjem veľkého objemu tekutín a pravidelne sa vyprázdňovať,“ dopĺňa Muránska.

Ak nezaberajú na inkontinenciu prirodzené metódy, urológ Sokol tvrdí, že najspoľahlivejšou a najúčinnejšou liečbou je tabletková.

Po nej prichádzajú na rad ďalšie vyšetrenia s cieľom vylúčiť nádor močového mechúra. Pokračovaním môže byť aplikácia botulotoxínovej injekcie do močového mechúra, čo je potravinový alebo konzervový jed. Nakoniec ostávajú už len náročné a ťažké operácie, ku ktorým však nedochádza veľmi často.

Urológ Roman Sokol tvrdí, že kvôli zlyhaniu jemnejších metód na operáciu ešte nikoho neposlal. Jeho slová potvrdzujú, že inkontinencia nie je prirodzená ani normálna a je možné ju úplne vyliečiť. Len sa netreba hanbiť o nej hovoriť.

Menštruačné vložky nie sú riešenie

Či už ide o dočasnú inkontinenciu alebo liečenú, prvým a základným krokom by mala byť kúpa špeciálnych inkontinenčných vložiek.

„Ak je žena v stave, že u nej dochádza k samovoľnému úniku moču, rozhodne je na mieste použiť aj tieto zdravotné pomôcky,“ radí Sokol.

V akútnej fáze sa netreba spoliehať len na bežné menštruačné vložky, tie nezabránia zápachu a neposkytujú dostatočnú absorpčnú ochranu ani pohodlie.

Naopak inkontinenčné vložky TENA ponúkajú trojitú ochranu proti pretekaniu, zápachu a vlhkosti. Sú navrhnuté tak, aby poskytli rýchlu absorpciu a pocit sucha. V spodnej bielizni ich pritom vôbec nevidieť vďaka ich diskrétnemu anatomickému tvaru.

Druhov inkontinenčných pomôcok je viacero - od ľahkých slipových vložiek, cez vložky až po naťahovacie absorpčné nohavičky. Spríjemnia život každej žene s inkontinenciou a pomôžu jej zostať sama sebou. Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré sú pre vás najvhodnejšie, objednajte si bezplatnú vzorku, ktorá vám bude doručená v diskrétnom balení až k vám domov.

Ukážka Kegelových cvikov

Tento článok vám prináša TENA.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 626
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu