SME
Štvrtok, 25. apríl , 2019
INZERCIA

Jarné upratovanie 2019

Pred jarným upratovaním nezabudnite na tieto drobnosti a rady

Máte po zime domácnosť zaplnenú nepotrebnými vecami a hromadí sa vám neporiadok? Nemusíte sa báť dlhých hodín nekonečného upratovania. Poradíme vám, ako zvládnuť jarné upratovanie dôkladne a rýchlo, aby ste si jarné slniečko mohli užiť vonku s rodinou a nie pri umývaní okien.

Základom jarného upratovanie je zbaviť sa starých, nepotrebných a poškodených vecí. Vyčistíte si tým nie len domácnosť, ale aj hlavu. A vytvoríte viac priestoru pre seba, rodinu, alebo nové veci.

Začnite starým oblečením. Zaberá miesto v skrini a vytvára neporiadok. Všetko, čo je vyťahané, roztrhané alebo zničené hneď vyhoďte. Oblečenie, ktoré nenosíte, môžete predať alebo darovať.

To isté platí pre topánky. Zodratá podrážky, roztrhaný zvršok alebo popukaná koža/koženka. Nie len že to pôsobí neesteticky, ale nosenie zničených a nepohodlných topánok môže spôsobiť aj zranenie na nohe alebo zdravotné ťažkosti.

V detskej izbe preberte hračky. Staré plyšáky a rozbité hračky vyhoďte. Hračky, z ktorých vaše deti už vyrástli môže predať alebo darovať deťom, ktoré sa im ešte potešia.

V kúpeľni vytrieďte dekoratívnu kozmetiku. Všetky rúže, riasenky, očné tiene, mejkapy po dátume spotreby, či vyschnuté, vytečené alebo rozdrobené líčidlá bez milosti vyhodiť. Pri každodennom používaní sa v nich hromadia baktérie a plesne, ktoré si nanášate na najcitlivejšiu pokožku na tvári.

Nezabudnite na zubnú kefku. Dentálni hygienici odporúčajú meniť zubnú kefku raz do mesiaca alebo po prekonaní choroby.

Samostatnou kapitolou sú lieky, sirupy alebo vitamíny. Skontrolujte ich záručnú dobu. Všetky lieky po exspirácii zaneste naspäť do lekárne. V prípade choroby vám lekár predpíše určite nové lieky, alebo si ich kúpite v lekárni. Užívanie liekov, sirupov, vitamínov a doplnkov výživy po dátume spotreby vám viac uškodí ako pomôže. NIKDY lieky nesplachujte do toalety!!

Bez ohľadu na počet členov domácnosti, určite sú v chladničke potraviny, ktoré by tam už dávno byť nemali. Počas väčšieho upratovanie je práve čas na to, aby ste ich vyhodili. Potraviny, ktoré sú v záruke a sú v poriadku vyberte, chladničku poriadne vyumývajte, ideálne dezinfekčným prostriedkom alebo octom. Mrazničku odmrazte.

Na efektívne jarné upratovanie domácnosti za zlomok vyhradeného času treba dobrú organizáciu a niekoľko dobrých rád.

Pred upratovaním si skontrolujte zásoby čistiacich prostriedkov pre domácnosť a čistiacich pomôcok. Chýbajúce doplňte. Určite by vám nemal chýbať univerzálny čistiaci prostriedok, saponát, prípravok na čistenie mastnoty z kuchynských plôch, prostriedok na čistenie kúpeľne a WC a prípravok na čistenie vodného kameňa a zrkadiel. Ak máte citlivú pokožku na rukách, použite pri upratovaní gumené rukavice. Upratovanie vám pôjde od ruky so špeciálnymi handrami a utierkami, alebo mopom na umývanie podláh.

Najlepšie je začať zhora dole, teda od stropu smerom k podlahe. Povymetajte alebo povysávajte pavučiny a prach zo stropu, garniží a lustrov. Vyperte závesy a záclony, poutierajte prach na nábytku. Nezabudnite vyčistiť zárubne a umyť dvere. Koberce vyprášte, povysávajte alebo vytepujte.

Ako na čisté okná? Najprv okenné rámy a potom aj samotné sklá dôkladne umyte vodou so saponátom. Na biele rámy výborne poslúži krémový čistič s mikročasticami, ktorý bielu ešte viac zvýrazní. Ten je ale nutné opláchnuť čistou vodou.

Snímateľné poťahy na nábytku operte, nesnímateľné je dobré vytepovať alebo použiť parný čistič.

Jarné upratovanie si rozložte na viac dní, alebo si ho rozdeľte na jednotlivé miestnosti v domácnosti. Zapojte okrem seba aj najbližších. Deti dokážu pomôcť drobnými prácami, napr. vynášanie smetí, upratovanie hračiek, alebo utretie prachu v izbičke. Nezabudnite ich potom odmeniť, môžete im navariť obľúbený obed.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si šiestykrát odnáša Martinus

Už po šiestykrát si ocenenie Absolútny víťaz Mastercard Obchodník roka odnáša kníhkupectvo Martinus.

Tlačové správy

Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur

Investície do kvalitných investičných projektov prostredníctvom korporátnych cenných papierov sú medzi investormi obľúbené.

Tlačové správy

Športový deň Stavebnej fakulty STU v Bratislave

V rámci tradície sa na Stavebnej fakulte STU konal už 19. ročník Športového dňa, kde sa stretli zamestnanci proti študentom.

Tlačové správy

Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?

Na bratislavskom Tyršovom nábreží vyrástol obrovský stan, ktorý bude hostiť unikátny technologický festival.