SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
INZERCIA

5 opatrení, ktoré ochránia vašu fasádu pred horúčavou

Extrémne letné horúčavy v poslednom období ohrozujú tepelnú pohodu v našich domácnostiach viac ako krutá zima.

5 opatrení, ktoré ochránia vašu fasádupred horúčavou – myslite na ne už teraz

Extrémne letné horúčavy v poslednom období ohrozujú tepelnú pohodu v našich domácnostiach viac ako krutá zima. Pri mrazoch si môžeme prikúriť, ale pri dlhodobých teplotách nad 30°C nedokážeme bez klimatizácie či vetracieho systému na prehriatie interiéru pružne reagovať. Preto pri stavbe či rekonštrukcii je dôležité pripraviť sa na boj s horúčavou vopred. Tu je 5 opatrení, s ktorými to dokážete.

  1. Vyberte si správnu tepelnú izoláciu

Jednotlivé tepelnoizolačné materiály fungujú inak v zime a inak v lete.Aby sme zabránili prehrievaniu domácnosti, potrebujeme obal budovy, ktorý dokáže teplo nielen zadržať vo vnútri, ale aj vonku, musí ho teda čo najviac pohltiť, akumulovať. „Množstvo „uskladneného“ tepla, ktoré dokáže zateplenie zadržať, závisí od mernej tepelnej kapacity a objemovej hmotnosti tepelných izolácií,“ vysvetľuje Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation. Najlepšie výsledky pri meraní prehrievaniadosahujú dosky z minerálnej vlny a drevovláknité dosky. Minerálna vlna má však zároveň lepšie tepelno – izolačné vlastnosti v zimnom období.Najlepšiu kategóriu minerálnych izolácií dnes predstavuje minerálna fasádna doska SMARTwall, ktorávýborne tepelne izoluje, zároveň chráni pred požiarom, tlmí hluk z exteriéru a zabezpečuje vysokúparopriepustnosťobvodovej steny. Teraz ho môžete dostať za polovičnú cenu v SMARTwall balíku spolu s potrebnými komponentmi.

  1. Svetlejšia farba odráža teplo

Tmavé farby môžu zdvihnúť teplotu povrchu steny aj o niekoľko stupňov. Je to preto, že viac priťahujú slnečné lúče a infračervené žiarenie. Preto zvoľte radšej svetlejšie tóny omietky. Ak predsa len túžite po efektných tmavých odtieňoch, nepoužite ich na celú fasádu a vytvorte len farebné akcenty. Tmavé obklady z kameňa alebo keramiky zas môžete umiestniť na prevetrávanú fasádu , ktorá má medzi obvodovou stenou a izoláciou vzduchovú medzeru, neprepúšťa teda toľko tepla ako kontaktná, ukotvená priamo na stenu.

  1. Chráňte fasádu tienením

Najviac tepla do interiéru prepúšťajú, samozrejme, okná, preto je výber ich tienenia pre komfort bývania nesmierne dôležitý. Najúčinnejšie je vonkajšie tienenie vo forme vonkajších žalúzií, roliet alebo markíz, ktoré zabránia prehriatiu okenného skla a rámu, predídete tak sálaniu tepla do interiéru. Ešte efektívnejšie je zabrániť kontaktu horúcich slnečných lúčov s južnou a západnou fasádou. V posledných rokoch sa úspešne využívajú rôzne striešky a slnolamy, teda konštrukcie širších nepohyblivých lamiel. Majú moderný dizajn, prepustia nízke zimné slnko a v letnom období nielen ochránia stenu, ale dokážu vytvoriť aj príjemnú terasu na posedenie.

  1. Vetrajte v letnom režime

Keď je vonku viac ako 30 °C a otvoríme okná, púšťame si dovnútra teplý vzduch a tým zahrievame aj nábytok aj steny. Zateplená fasáda domu môže pri dlhodobých neznesiteľných teplotách v domoch teplo zadržať, ak si ho sami teplo púšťamedovnútra. Preto ak je vonku vyššia teplota ako vo vnútri, neotvárajte okná. Ak máte radi osviežujúci prievan, miesto horúceho „fénu“ zvonku si radšej zapnite ventilátor. Vetrajte len v noci alebo po západe slnka, keď teplota vonku klesne aspoň o dva stupne pod teplotu vzduchu v miestnosti. Aby ste dokázali teplotné rozdiely správne odhadnúť, pomôže vám meteostanica alebo budík so senzormi v interiéri i exteriéri.

  1. Nezabúdajte na zeleň

Tráva, zelené rastliny, kríky a stromy dokážu znížiť teplotu okolia o niekoľko stupňov. Aj keď netienia priamo fasádu nášho domu, zadržujú vlhkosť a po západe slnka nesálajú nahromadené teplo ako tehlové, kamenné a betónové plochy a prvky. Dobre zvážte, na ktoré miesta okolo domu sa zeleň dá umiestniť v akejkoľvek forme. Ideálne sú listnaté stromy a kry, ktoré v lete príjemne tienia a v zime oceníte teplé slnečné lúče, ktoré sa predierajú cez opadané konáre.

www.fasadnadoska.sk

www.knaufinsulation.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už v sobotu 25. septembra si pripomenieme Svetový deň lekárnikov.


2 h

Pomáhať dobrej veci prináša svoje ovocie a niekedy aj tekuté zlato!


6 h

Niektorí sa možno nevedia vzdať milovaného auta, ale výmenou starého vykurovania môžeme veľa ovplyvniť.


6 h
Skryť Zatvoriť reklamu