SME
Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia
INZERCIA

Až vďaka chorobe objavila svoj talent

Choroba jej zmenila celý život. Z aktívnej a spoločenskej ženy sa stala pacientkou odkázanou na pomoc ostatných.

Pani Gabrike (55) diagnostikovali lekári sklerózu multiplex v roku 2015. Ani sama však nevie, odkedy ňou presne trpí.„Mala som veľké bolesti pravej nohy. Dlho som si však myslela, že je len oslabená z častého šoférovania,“ začala rozprávanie vitálna pani Gabika. Rok na to už prešla len sto metrov pomocou barlí, nevedela sama vyjsť po schodoch a šoférovania sa musela vzdať úplne.

Životná zmena

Vážna diagnóza jej zmenila celý život. Aj pri takých činnostiach, ako je upratovanie a sprchovanie, potrebuje pomoc, na prechádzkach ju musí sprevádzať rodina. „Už si nikdy nezabehnem, nezatancujem, nepôjdem na túru do hôr. Je to pre mňa veľmi ťažké, pretože predtým som bola spoločensky veľmi aktívna a veľa som športovala,“ spomína Gabika na život pred chorobou.

Umelkyňa vďaka chorobe

Keď človek žije celý život aktívne a odrazu je odkázaný na pomoc ostatných, je to veľká záťaž na psychiku. Svoje o tom vie aj Gabika.„Ak mám byť úprimná, so svojou chorobou stále nie som vyrovnaná a viem, že ani nikdy nebudem. Viete, chrípku vyliečite za týždeň, ale toto je na celý život,“ dodala. Najmä krátko po stanovení diagnózy mala často záchvaty zúrivosti a často plakala. Po polroku úzkosti začala maľovať, čo jej nesmierne pomohlo dostať sa späť do psychickej pohody. Nová záľuba, v ktorej ju podporuje najmä jej manžel, sa stala pre ňu všetkým. „Maľovanie mi pomáha zabudnúť na bolesť, na chorobu. Neskutočne ma dobíja energiou,“ dodala Gabika, ktorá ma za sebou už niekoľko vernisáží a výstav, kde vystavovala svoje diela. Predajom svojich obrazov pomáha dokonca iným zdravotne znevýhodneným. „Cítim to tak, že mám aj ja pomáhať ľuďom, som nesmierne rada, keď sa mi podarí podporiť rodiny, ktoré to potrebujú.“

Nová nádej

Pani Gabika svoj boj za lepší život nevzdáva. Dozvedela sa o účinnej zdravotníckej pomôcke pre pacientov s podobným osudom. Keďže nie je hradená z verejného zdravotného poistenia, Gabika využila možnosť a požiadala o finančný príspevok prostredníctvom grantového programu Bojovníci za zdravie, kde nakoniec uspela. Neurostimulátor využíva už niekoľko dní a nevie si ho vynachváliť. Trúfne si dokonca sama aj na krátku prechádzku či nákup.„Môj zdravotný stav sa neskutočne zlepšil, neurostimulátor si natiahnem pod koleno, ten mi dvíha špičku, takže ju už neťahám po zemi, nezakopávam a nemusím pri chôdzi toľko odpočívať. Omnoho viac si teraz verím,“ zhodnotila život s novou pomôckou Gabika.

Projekt Bojovníci za zdravie

Unikátny grantový program Bojovníci za zdravie pripravila pre svojich poistencov zdravotná poisťovňa Dôvera. Ak máte vy, vaše dieťa, rodič či priateľ zdravotný problém, no liečbu nie je možné zo zákona hradiť z verejného zdravotného poistenia, je tu riešenie, ktoré využila aj pani Gabika.
Program pomohol už viac ako 850 žiadateľom z celého Slovenska, ktorí dokopy získali finančné príspevky vo výške viac ako milión eur.

Stačí vyplniť elektronickú prihlášku na stránke www.bojovnicizazdravie.sk v čase od 2. apríla do 5. mája a máte možnosť získať peniaze na zaplatenie zákroku, špeciálnej liečby, rehabilitácie alebo zdravotnej pomôcky.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou

Opatrovateľské kurzy, cudzie jazyky, IT zručnosti, aj osobnostný rozvoj. To všetko sa chcú ľudia naučiť.

Tlačové správy

Grafickí dizajnéri ukázali, ako možno zmeniť charakter miesta

Spravili nový „mejkap“ jednej prevádzky, ale Centrum stále nefunguje ako celok.

Tlačové správy

Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť

Nebavia ťa halloweenske párty? Kašli na ne. Neďaleko Bratislavy otvárajú Strašidelný dom pre silné žalúdky.