SME

Kritické myslenie a komunitná kultúra: projekt People to People

V uplynulých mesiacoch v Banskobystrickom a Prešovskom kraji prebiehala prvá fáza projektu People to People Slovakia.

V uplynulých mesiacoch v Banskobystrickom a Prešovskom kraji prebiehala prvá fáza projektu People to People Slovakia. Projekt, zastrešený British Council Slovensko, sa venoval trom kľúčovým témam: sociálne podnikanie a inovácie, kritické myslenie a základné zručnosti, tzv. core skills a komunitná kultúra a umenie. Do projektu boli intenzívne zapojené slovenské organizácie, ktoré sa problematike dlhoročne intenzívne venujú, uskutočnili sa dve študijné cesty do Spojeného kráľovstva pre slovenských odborníkov a pozvanie na Slovensko prijalo aj niekoľko britských odborníkov.

Cieľom projektu bolo otvoriť spoločenskú diskusiu na tieto témy, navzájom prepojiť odborníkov z praxe, domácich aj zahraničných, ktorí mali možnosť vymieňať si skúsenosti a nadväzovať partnerstvá pre budúce projekty. Súčasťou boli aj viaceré školenia či mapovania aktuálnej situácie, ktorých výsledky pomôžu lepšie definovať problémy, s ktorými sa jednotlivé oblasti stretávajú a tak nastoliť lepšie, efektívnejšie riešenia.

British Council na projekte spolupracoval s tromi organizáciami, ktoré sa aktívne venujú problematike jednej z nastolených tém. Nezisková organizácia EPIC sa aktívne zapojila do aktivít spojených so sociálnym podnikaním a inováciami, nezisková organizácia CEEV Živica intenzívne participovala na aktivitách so zameraním na kritické myslenie a základné zručnosti potrebné v 21. storočí a komunitné umenie zastupovalo občianske združenie Truc sphérique, pod ktoré patrí aj známe kultúrne centrum Stanica Žilina Záriečie.

„Projekt People to People Slovakia je verný svojmu názvu – spája, rozvíja a podporuje výmenu skúseností a znalostí v svojich troch hlavných oblastiach. Kritické myslenie, sociálne podnikanie a komunitné umenie, ktoré projekt pokrýva, majú v súčasnom svete nespochybniteľné miesto. Ich dôležitosť narastá, aby sme boli schopní čeliť výzvam, ktoré aktuálne žijeme a ktoré nás čakajú. Som vďačný slovenským a britským partnerom za ich doterajší entuziazmus, profesionalitu a vysoké pracovné nasadenie v projekte,“ hovorí Alastair Bassett, riaditeľ British Council Slovensko.

Kritické myslenie a core skills

Potreba kritického myslenia je v dobe internetu nepopierateľná. Tento druh myslenia si vyžaduje schopnosť pozrieť sa na tému s nadhľadom, globálne, nezaujato a zároveň schopnosť prehodnotiť svoje doterajšie názory a predpoklady. Core skills sú vedomosti, schopnosti a zručnosti potrebné na výkon povolania, ktoré nie sú predmetom školského vzdelávania, sú však veľmi potrebné pre schopnosť komunikovať, riešiť problémy, či pre prácu s ľuďmi alebo rozvoj kreativity.

Skúsená britská školiteľka Ann Burgess prijala pozvanie na Slovensko a vyškolila 8 slovenských trénerov kritického myslenia, z ktorých dvaja sa následne opäť stretli na 3-dňovom tréningu vo vzdelávacom centre v Záježovej, kde odovzdávali svoje vedomosti 25 učiteľom z Banskobystrického a Prešovského kraja, až sa napokon dostanú aj k ich študentom. Vďaka projektu sa tak téma kritického myslenia spolu s metodikou budú šíriť prostredníctvom lektorov, učiteľov a NGOs priamo k mladým ľudom.

„Je mimoriadne dôležité, aby sa mladí ľudia pozerali na informácie, ktoré sa k nim dostávajú s nadhľadom, odstupom a kriticky, aby vedeli vyhodnotiť pravdivosť informácií a nájsť si relevantné zdroje na ich overenie. Veríme, že keď si tieto zručnosti osvoja prostredníctvom svojich učiteľov, Slovensko pôjde dobrým smerom vo všetkých krajoch, nielen v Banskobystrickom, či Prešovskom, ale samozrejme aj ako celok,“ hovorí Veronika Suváková, programová manažérka Komenského inštitútu z neziskovej organizácie Živica.

Partnerská organizácia Živica pripravila pracovné okrúhle stoly pre pedagógov a pracovníkov odborov školstva v Banskej Bystrici a Prešove, kde sa hovorilo o možnosti zavádzania kritického myslenia do procesu výučby.

Sociálne podnikanie a inovácie

Sociálny podnik je založený na princípoch klasického komerčného podnikania a sociálneho podnikania, to znamená, že podnik musí byť sebestačný a udržateľný, avšak jeho hlavným cieľom nie je generovanie čo najvyšších ziskov, ale snaha o riešenie určitého spoločenského problému.

Predstavitelia EPIC a British Council na tejto téme spolupracovali s expertnou skupinou, ktorá posudzovala materiál využiteľný v osnovách. 6 slovenských expertov, ktorí sa aktívne problematike sociálneho podnikania a inovácií venujú na Slovensku, absolvovalo cestu do Spojeného kráľovstva, kde navštívili niekoľko sociálnych podnikov a mali tak možnosť vidieť, ako fungujú sociálne inovácie v praxi. Na Slovensko prijala pozvanie britská konzultantka Lindsey Hall z Real Ideas Organisation, ktorej EPIC ukázal niekoľko slovenských sociálnych podnikov, ktoré úspešne fungujú, ako napríklad WASCO vo Valaskej, BIVIO v Rači či centrum pre mladých KONEKT vo Zvolene. Jednou z aktivít bolo aj mapovanie vnímania sociálnych inovácií v spomínaných krajoch, ktoré EPIC realizoval v spolupráci s Evou Pongrácz, vedúcou katedry sociálneho rozvoja a práce na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Výsledky mapovania boli základom pre aktivitu „Ideas Lab“, kde sa uskutočnili workshopy členov miestnych komunít za účelom vytvorenia konkrétnych inovatívnych nápadov, ktoré budú mať za cieľ zlepšenie podmienok a podporu sociálnych inovácií v regióne.

„Viditeľným problémom v sektore sociálneho podnikania a inovácií je nedostatočná informovanosť a osveta. To sa odráža v nízkom záujme a motivácii občanov zapájať sa do diania v danej oblasti, či dokonca samostatne vytvárať sociálne podniky alebo prichádzať s nápadmi na inovácie. Verím, že aj vďaka projektu People to People Slovakia sa podarí zvýšiť povedomie širokej verejnosti o problematike sociálneho podnikania,“ hovorí Lenka Loučková, projektová manažérka z neziskovej organizácie EPIC.

Komunitná kultúra a umenie

To, čo robí umenie naozaj komunitným, je priama účasť ľudí mimo umenia, čiže nie profesionálnych umelcov, v samotnej tvorbe, keď majú obyčajní ľudia hlavnú úlohu v tvorbe. Táto forma umenia im dáva možnosť pomôcť pri vyjadrení svojho názoru a venuje sa veciam, ktoré sú pre zapojených dôležité v ich každodennom živote.

V rámci projektu People to People hostil British Council a Truc sphérique na Slovensku skúsenú britskú lektorku Selinu Busby, ktorá sa podieľala na niekoľkých cvičeniach a workshopoch na štvordňovom podujatí v Liptovskom Jáne. Stretlo sa tam celkovo štrnásť zástupcov z desiatich kultúrnych centier, divadiel, galérií či filmových združení z Prešovského a Banskobystrického kraja, ktorí sú považovaní za komunitných lídrov vo svojej oblasti v danom regióne. Jednotlivé združenia mali príležitosť navzájom sa prepojiť a vytvoriť priestor pre možné spolupráce.

„Bolo naozaj zaujímavé sledovať, ako dokáže fungovať taká rôznorodá skupina ľudí, ktorí majú veľmi rozdielne pozadie, pochádzajú z odlišných regiónov, miest a ako na niekoľko dní dokážu vytvoriť dynamickú, neustále sa meniacu skupinu a efektívnu, rôznorodú komunitu, ktorá je pripravená sa rozbiť, aby vytvorila nové spoločenstvá,“ hovorí Martin Krištof, programový manažér z Truc sphérique.

Výsledkom tohto niekoľkodňového stretnutia je približne desať projektov, ktoré účastníci budú naďalej na diaľku konzultovať s mentormi. Aktivity projektu People to People Slovakia podporili aj speváčka Katarína Koščová a novinárka Veronika Cifrová Ostrihoňová.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 684
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 111
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hľadáme ľudí, ktorí pocestujú od Himalájí po Amazóniu a budeme ich za to platiť.


INZERCIA 4 h

Podnikateľov môžu zaskočiť neuhradené faktúry zo silných exportných trhov.


INZERCIA 4 h

Architektonický unikát v dedine Alberobello navštevujú turisti z celého sveta.


INZERCIA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu