SME
Utorok, 17. september, 2019 | Meniny má Olympia
INZERCIA

Dokonalá záhrada? Nezabudnite na prísun vody

Ako na zavlažovanie a prísun vlahy pre vaše rastlinky?

Každá záhrada je v podstate príbeh. Každá z nich je svojim spôsobom unikátna, a každá z nich nesie v sebe odraz svojho majiteľa. S určitým nadhľadom je možné povedať, že ide o istý druh umenia, k čomu prispieva aj moderná technika zavlažovania. Zavlažovacie systémy majú mnoho modifikácií, od tých najjednoduchších, až po plne automatické systémy ovládané riadiacou jednotkou. Správne navrhnutý a správne nainštalovaný zavlažovací systém Vám ušetrí nielen čas strávený zavlažovaním záhrady, ale umožní Vám aj dosiahnutie značných úspor v spotrebe vody, pretože automatické zavlažovanie môže prebiehať aj v nočných hodinách, kedy je odparovanie vody menšie a rastliny teda prijímajú vlahu efektívnejšie. Ďalšou výhodou je možnosť stanoviť presnú časovú dĺžku zavlažovania, množstvo a intenzitu v priebehu dňa aj týždňa. Možné je zavlažovanie nastaviť počas párnych a nepárnych dní, prípadne prerušiť nastavený systém zavlažovania počas dažďových zrážok a synchronizovať ho so systémom zdroja samotného zavlažovania. Ide taktiež o vhodný výber rozstrekovačov, ktoré rovnomerne pokrývajú celú zavlažovanú plochu a spotrebujú iba toľko vody, koľko je potrebné.

Ak nechcete každý horúci letný večer stráviť iba polievaním celej záhrady, alebo premýšľať o tom, ako Vaša záhrada umiera smädom pokiaľ Vy ste na dovolenke, povieme si niečo o zavlažovacích systémoch, ktoré si môžete zostrojiť svojpomocne sami doma.

Kvapôčkové zavlažovanie je možné používať samostatne alebo môže byť vhodným doplnkom plne automatického zavlažovacieho systému, ktoré je možné ovládať časovým spínačom, či ručným záhradným kohútikom. Ideálne je pre zavlažovanie okrasných záhonov, skleníkov alebo fóliovníkov. V okrasných záhradách sa používa pre zavlažovanie živých plotov, respektíve kríčkovitých plodín. Kvapôčkové zavlažovanie môže ušetriť až 70% spotreby vody oproti klasickým postrekovacím systémom a neuveriteľné množstvo námahy a času, ako pri polievaní prostredníctvom krhly. Systém kvapôčkového zavlažovania je zložený z filtra, ½ cólovej hadice, spojok a ventilu, na ktorý je pripojený automatický spínač (ale nemusí byť) a samotnej kvapôčkovej hadice.

V prípade, že zavlažovací systém nebudete napájať na stojatý zdroj vody, ale priamo na vodovodnú sústavu, počítajte s investíciou do redukčného ventilu, aby ste namiesto kvapôčkových hadíc nemali na záhrade striekajúce fontánky. Netreba zabudnúť na zalamovaciu osmičku, respektívne zátku na ukončenie zavlažovacej sústavy. Rozmery, typy hadíc a samotných kvapkovačov majú vždy uvedenú výdatnosť v litroch za hodinu, a keďže každá rastlina potrebuje iné množstvo vody, najvhodnejší výber hadice je na Vás podľa toho, aký záhon budete zavlažovať. Pre kvapôčkové zavlažovanie je možné použiť hadice už s otvormi, ktorými bude pretekať voda po kvapôčkach v určitých intervaloch, podľa toho, aký druh hadice zakúpite. Samotné otvory hadice na kvapôčkové zavlažovanie majú špeciálnu vložku (zábranu), aby ním rastlinka neprerástla, prípadne neprerástol korienok, ak by bolo zavlažovanie uložené v pôde. Nevýhodou tohto systému je, že už pár centimetrov od kvapkovača je pôda suchá, čo znamená, že ak máte rastliny nasadené v hustejších rozstupoch, napr. každých 5 cm, a hadica má kvapkovače v rozstupe napr. každých 15 cm, nebudú mať všetky rastliny dostatočné množstvo závlahy.

Ďalšou alternatívou jerosné zavlažovanie použitím rosiacej hadice. Ide o kaučukovú hadicu, ktorá prepúšťa vodu po celej svojej dĺžke v malých kvapôčkach vody. Po napustí celej plochy hadice vodou sa pod určitým tlakom voda dostáva prostredníctvom malých pórov v stene hadice von. Ide o efektívne zavlažovanie, pri ktorom je rovnomerne zavlažovaná celá plocha pôdy okolo rastliniek a vy sa nemusíte báť, že miestami bude pôda zvlažená až príliš a miestami vôbec. Je to lacnejší variant ako kvapôčkové zavlažovanie. Veľká výhoda tohto typu zavlažovania je nízky vstupný tlak privádzanej vody, pri ktorom nie je potrebné spájať jednotlivé L-spoje a T-spoje zavlažovacieho systému špeciálnymi uťahovacími svorkami. Jediná nevýhoda tohto typu zavlažovacieho systému je, že pri tak nízkom vstupnom tlaku nie je možné zaobstarať automatický regulátor. Je však možné nahradiť ho klasickým otočným kohútikom, ktorý budete priťahovať a uvoľňovať tak, aby ste dosiahli ideálny vstupný tlak vody. Na dosiahnutie ideálneho zavlažovacieho systému Vám postačí použiť ½ colové hadice (priemer cca 13 mm), ktoré pospájate jednotlivými T-spojmi a L-spojmi, ktoré majú v priemere 16 mm. Pri samotnom nasadzovaní spojky do otvoru hadice to síce pôjde ťažšie, ale o to pevnejšie budú jednotlivé spoje držať pokope bez použitia sťahovacích svoriek, aj keď bude v systéme vyšší tlak. Postačí Vám natiahnuť hadicu po oboch stranách rastlín vysadených v riadku a na oboch koncoch spojiť hadicou, urobiť tzv. uzavretý systém. Tento systém Vám orosí cca 20 – 30 cm pôdy na šírku čím budú zavlažované rastlinky rovnomerne po oboch stranách súčasne. K tomuto systému je možné použiť automatický spínač, ktorý Vám spustí samotné zavlažovanie v pravidelných intervaloch. Ale taktiež môžete zavlažovanie spúšťať manuálne, keď to uznáte za vhodné. Ešte jeden tip pre skvalitnenie Vášho zavlažovacieho systému. Použitím netkanej geotextílie, ktorou prikryjete pôdu okolo rastlín udržíte vlhkosť pôdy aj v tých najhorúcejších dňoch, a taktiež zabránite šíreniu buriny. Tento zavlažovací systém je možné použiť aj priamo zakopaním do zeme, čo je ešte efektívnejšie, nakoľko bude zavlažovanie priamo pri koreňoch rastlín.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Ochrana klímy spojí slovenské mestá a obce

Spoločnosť dm drogerie markt pokračuje už piaty rok v najväčšej iniciatíve na podporu dobrovoľníctva pod názvom dm {spoločne}.

Tlačové správy

Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!

Na frankfurtskom autosalóne sa predstavil nový model Volkswagenu, ktorý je pre značku jedným z najdôležitejších v histórii.

Tlačové správy

Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú

Stále viac sa hovorí o vplyve vnútorného vzduchu a stavebných materiálov na naše zdravie.