SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor
INZERCIA

Nové pohľady na modernu

Piata medzinárodná vedecká konferencia „Nové pohľady na modernu. Československá architektúra 1918 - 1948.“

25. apríla 2019 sa v Žiline uskutočnila úspešná, v poradí už piata medzinárodná vedecká konferencia„Nové pohľady na modernu. Československá architektúra 1918 - 1948.“, ktorú organizovala Katedra architektúry Stavebnej fakulty STU, pod záštitou hosť. prof. Ing. arch. Juraja Hermanna, prezidenta Spolku architektov Slovenska, prof. Ing. Stanislav Unčíka, PhD., dekana SvF, STU a primátora Žiliny Mgr. Petra Fiabáneho. Počas celodennej konferencie odznelo desať referátov, ktoré komentovali témy spojené s dobovou architektúrou a jej odkazom pre 21. storočie v kontexte československej architektúry.Konferencia reflektovala na dialóg medzi tvorbou prvej polovice 20. storočia a dnešným vnímaním architektúry a tým vznikajúcu konfrontáciu dobových „moderných“ názorov so súčasným moderným pohľadom na architektúru.

Prvý okruh prezentácií bol venovaný prvorepublikovému urbanizmu, reguláciám miest v 30-tych rokoch 20. storočia, ďalší bol zameraný na architektúru a vznik vzorových obytných štvrtí a ich praktické využitie v modernom bývaní. Tretí okruh bol venovaný teórii a praktickým ukážkam obnovy pamiatok, vrátane prezentácie života v obnovenom funkcionalistickom dome v 21. storočí. Osobitná pozornosť bola venovaná žilinskej moderne (1918 – 1939 až 1948), urbanizmu mesta, funkcionalistickej mestskej štvrti Svojdomov a procesu rekonštrukcie svetoznámej Behrensovej synagógy, dnes centra pre súčasné umenie a kultúru, v ktorej sa konferencia aj uskutočnila.

Ing. arch. Dušan Mellner, Ph.D.,
organizátor konferencie, Katedra architektúry SvF STU v Bratislave

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Bývanie stvorené pre šťastné detstvo

Hľadáte bývanie, zohľadňujúce unikátne potreby detí? Ako by malo vyzerať pravé „kids friendly“ bývanie? A kde ho nájdete?

Tlačové správy

Angličtina nielen pre maturantov

Prílohy s vypracovanými maturitnými otázkami nájdete v SME 26. a 27. februára.

Tlačové správy

Do VIVO! Bratislava zavítala doba kamenná

Do VIVO! Bratislava príde koncom februára interaktívna vzdelávacia výstava pre deti Doba kamenná.

Doba kamenná vo VIVO! Bratislava