SME
Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej
INZERCIA

Nové pohľady na modernu

Piata medzinárodná vedecká konferencia „Nové pohľady na modernu. Československá architektúra 1918 - 1948.“

25. apríla 2019 sa v Žiline uskutočnila úspešná, v poradí už piata medzinárodná vedecká konferencia„Nové pohľady na modernu. Československá architektúra 1918 - 1948.“, ktorú organizovala Katedra architektúry Stavebnej fakulty STU, pod záštitou hosť. prof. Ing. arch. Juraja Hermanna, prezidenta Spolku architektov Slovenska, prof. Ing. Stanislav Unčíka, PhD., dekana SvF, STU a primátora Žiliny Mgr. Petra Fiabáneho. Počas celodennej konferencie odznelo desať referátov, ktoré komentovali témy spojené s dobovou architektúrou a jej odkazom pre 21. storočie v kontexte československej architektúry.Konferencia reflektovala na dialóg medzi tvorbou prvej polovice 20. storočia a dnešným vnímaním architektúry a tým vznikajúcu konfrontáciu dobových „moderných“ názorov so súčasným moderným pohľadom na architektúru.

Prvý okruh prezentácií bol venovaný prvorepublikovému urbanizmu, reguláciám miest v 30-tych rokoch 20. storočia, ďalší bol zameraný na architektúru a vznik vzorových obytných štvrtí a ich praktické využitie v modernom bývaní. Tretí okruh bol venovaný teórii a praktickým ukážkam obnovy pamiatok, vrátane prezentácie života v obnovenom funkcionalistickom dome v 21. storočí. Osobitná pozornosť bola venovaná žilinskej moderne (1918 – 1939 až 1948), urbanizmu mesta, funkcionalistickej mestskej štvrti Svojdomov a procesu rekonštrukcie svetoznámej Behrensovej synagógy, dnes centra pre súčasné umenie a kultúru, v ktorej sa konferencia aj uskutočnila.

Ing. arch. Dušan Mellner, Ph.D.,
organizátor konferencie, Katedra architektúry SvF STU v Bratislave

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?

Zaviedli nás na tie najkrajšie šoférske cesty v južnom Francúzsku, aby sme si vyskúšali nový T-Roc R.

Tlačové správy

IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť

Ítečkári sa v tom čase fotili všade, len nie za počítačmi.

Tlačové správy

V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne

Vybrané dlhopisy teraz nakúpite s výnimočným benefitom