Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie

Čo robiť, keď hluku pribúda.

Obľúbená hudba v nás vyvoláva príjemné pocity, vŕtanie od susedov zas nervozitu a stres. Nechceného hluku však stále pribúda.

Žijeme v permanentnom hluku, pred ktorým je nutné sa chrániť. Hoci sa tichá domácnosť v minulosti bežne spájala s nezhodami v partnerstve, dnes je predovšetkým v mestách žiadaným benefitom, ktorý vôbec nie je ľahké dosiahnuť.

Ak stavať ticho, tak masívne

Pri stavbe domu pri lese a horskej bystrine nepotrebujete riešiť náročnú zvukovú izoláciu. Avšak nikde nie je napísané, že sa v susedstve čoskoro neusadí hrdý majiteľ cirkulárky. Preto je vhodné myslieť na dobrú zvukovú izoláciu stien nielen v blízkosti diaľnice, ale naozaj všade.

Na vytvorenie tichého prostredia v interiéri potrebujete zvoliť správnu kombináciu obvodovej steny a zateplenia domu.

„Pórobetón je akusticky slabý, preto je na vylepšenie jeho zvukovo-izolačných vlastností potrebné zvoliť zateplenie, ktoré zlepšuje aj zvukový komfort,“ hovorí architekt František Lehocký.

Riešením je minerálna vlna alebo drevovláknité dosky. Tehla je totiž akusticky horším vodičom a polystyrén zas nie je vhodným zvukovým izolantom.

„V niektorých prípadoch môže zvukový komfort dokonca zhoršiť. Ak preto riešime dom s potrebami zníženia hluku, je lepšie sa polystyrénu vyhnúť,“ pokračuje Lehocký.

„Ako sa však ukázalo meraniami v našom výskumnom VivaParku, v prípade masívnych stien nehrá izolačný materiál na fasáde až takú rolu a dosiahnuté zvukovo-izolačné parametre sú veľmi podobné bez ohľadu na použitý druh zateplenia. Samotná masívna obvodová stena s veľkou objemovou hmotnosťou je totiž dostatočnou zvukovou bariérou a príspevok vonkajšieho zateplenia k ochrane interiéru pred hlukom nie je zásadný,“ dopĺňa produktová manažérka spoločnosti Baumit Petra Chebenová.

Ak plánujete stavať drevostavbu, František Lehocký odporúča použiť drevovláknitú dosku alebo fúkanú celulózu.

„Z vonkajšej strany je potrebná ťažšia izolácia v podobe drevovláknitej dosky,“ vysvetľuje.

Prečítajte si tiež:Neustály hluk narúša naše zdravieČítajte 

Zdvojená stena je skvelým izolantom

Hluk neprichádza vždy len z vonkajšieho prostredia. Častým zdrojom sú aj zariadenia v interiéri, napríklad zle zvukovo odizolovaná kúpeľňa s toaletou. Riešením môže byť dvojitá stena a ťažké materiály.

„Ak nechcete kombinovať materiály, je vhodné použiť čo najhrubšie priečky. Neznamená to, že desaťcentimetrový pórobetón nebude stačiť. Napríklad 20-centimetrová stena je tiež už zvukovo izolovaná a pri tehle sa netreba báť ani 14-centimetrovej steny,“ prezrádza Lehocký.

Lenže ani hrubá priečka nestačí, ak si priamo z nej spravíte „priestorový reproduktor“. Priečka musí byť oddelená od stropu a podlahy zvukovou izoláciou a stena by podľa možnosti nemala byť narušená.

„Problémom sú napríklad zásuvky a rozvody inštalácií, ktoré stenu narušia. Do akustických priečok by sa teda nemali vŕtať otvory ani drážky. Všetko to predstavuje zvukový most, kvôli čomu sa hluk začne šíriť stenou naprieč interiérom,“ hovorí Chebenová.

K slovu sa tak dostáva dvojitá stena. Znamená to, že pred základnou priečkou bude stáť ďalšia stena. Ideálne je nechať medzi stenami aspoň dvojcentimetrové rezervy.

„Vďaka tomu ostane priečka izolovaná a všetky rozvody vody aj elektriny budete mať zabudované v stene. Takéto zdroje hluku je vhodné ešte zaizolovať aj minerálnou vlnou,“ radí Lehocký.

Prečo taká opatrnosť? Pretože ak je zdroj hluku priamo v stene, vlnenie sa môže prenášať do celého interiéru. Znamená to, že keď niekto spláchne, budete to počuť na druhom konci domu v obývačke.

Okná sú extrémne rizikové

Steny sú v otázke hluku určite dôležitou témou, ale ako hovorí Chebenová, najzásadnejšie pri ochrane proti hluku sú okná. Preto je dôležité, aký typ okna si zvolíte.

„Nie všetky okná sú rovnaké. Napríklad ak sklo nevyrobí certifikovaná firma, nemá dostatočnú kvalitu a nedrží taký decibelový útlm, ako by malo. Použité sú iné pokovované fólie a plyn nie je v takom množstve, prípadne sa vytratí, čo spôsobuje, že hlučnosť sa prenáša viac a časom sa zvyšuje,“ hovorí Marián Drahovský z firmy DM servis.

Pri okne možno počítať v prípade dvojskla s indexom vzduchovej nepriezvučnosti približne 32 decibelov. Ak vsadíte na trojsklo, dostanete sa aj cez štyridsať decibelov. Znamená to, že ak prejde okolo domu motorka a hladina hluku bude 70 decibelov, pri hodnote indexu nepriezvučnosti okna 40 decibelov sa do miestnosti dostane len 30.

Okrem okien sa však do interiéru dostane mnoho hluku aj cez nekvalitné tesnenia.

„Gumové tesnenie je vhodné meniť každých desať rokov aj pri dobrých oknách,“ upozorňuje Drahovský.

Veľmi dobrým pomocníkom, ktorý dostatočne chráni interiér pred hlukom prestupujúcim cez okno, sú napríklad vonkajšie žalúzie. Z vnútornej strany zas môžu prispieť k tichu hrubé závesy, ale aj hustý koberec a tkaniny, ktoré tlmia šírenie hluku.

Ako vyriešiť hlučný parapet?

Častým problémom, ktorému nevedia zabrániť ani okná a steny, je hlučný parapet. Ľahko sa tak môže stať, že sa pri búrke a silnom lejaku nevyspíte. Takzvané „bubnovanie na okná“ berie mnoho ľudí ako nutnú daň za daždivé počasie. Avšak nemusia, pretože riešenie existuje.

„Parapet sa dá podlepiť. Najskôr ho odstránime a vložíme pod neho tlmiacu vložku, potom sa opäť nasadí na pevno a správne vyspáduje,“ hovorí Drahovský.

Pozor na hlučné zariadenia

V moderných domoch sa využíva mnoho technických zariadení, s čím súvisí aj množstvo hluku. Ľudia neraz obviňujú aj rekuperáciu, no neprávom.

„Ľudia sa často sťažujú, že rekuperačný systém hučí. Ja však tvrdím, že je to len o nesprávnej realizácii. Často sa šetrí tam, kde sa nemá. Na rozvodoch potrubia musia byť tlmiče hluku, ktoré sa dajú nahradiť aj lacnejšími flexi hadicami,“ spomína Lehocký.

„Niekedy je zle urobená rekuperácia, kde odťah ide popod dvere. Ak je medzera medzi podlahou a dverami malá, napríklad pod centimeter, môže vznikať rušivý zvuk,“ dodáva Lehocký.

Hlučnosť je, pochopiteľne, veľmi individuálnou záležitosťou. Čo prekáža jednému, nemusí druhému. Napriek tomu Lehocký upozorňuje, že aj hlučnejšia rekuperácia je tichšia ako hluk z ulice pri nočnom vetraní.

Rovnako dôležitý je aj výber klimatizácie, ideálne je zvoliť čo najtichšiu. Na trhu sú aj jednotky, ktoré vytvárajú hluk len 19 decibelov, pri ktorom sa dá pohodlne zaspať. Nie sú síce najlacnejšie, ale ak máme hlučnú klimatizáciu, znamená to nemôcť ju používať v noci, čím sa stratí jedna z jej veľkých výhod.

Veľkým zdrojom hluku v domácnosti je aj digestor. Taký, ktorý odsáva pary do vonkajšieho prostredia, by mal mať odťah s priemerom aspoň 15 centimetrov. Zabezpečí to nižšiu hladinu hluku pri jeho prevádzke v kuchyni.

Pri každom výbere spotrebiča by ste však mali mať na zreteli nielen výkon a energetickú úsporu, ale aj mieru hluku, ktorý vám prinesie. Ide totiž o vaše uši a v konečnom dôsledku aj zdravie.

Hoci to vyzerá tak, že hluku okolo nás bude už len pribúdať, správna voľba stavebných materiálov môže byť tým, čo vás domov spraví opäť tichým a útulným. Platí totiž zásada, že masívne konštrukcie s veľkou objemovou hmotnosťou vytvárajú dostatočnú zvukovú bariéru.

Tá v kombinácii s vhodným zateplením vráti do interiéru ticho. Masívne steny nikdy nenarušujte vŕtaním drážok, tým by ste znížili ich účinnosť. Pri dodržaní uvedených zásad budete mať doma ticho vždy, keď ho budete chcieť.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Baumit

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. Na zdraví záleží
          2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 096
          2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 704
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
          4. Každý piaty zomrie 8 560
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 097

          Neprehliadnite tiež

          Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


          SME Creative

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative