Pravda o šalátových uhorkách. O koľko kratšie vydržia bez plastovej fólie?

Boli sme sa pozrieť, ako sa pestujú uhorky.

(Zdroj: Jaroslav Novák)

Podľa vývoja na pultoch supermarketov by sa mohlo zdať, že uhorka a fólia k sebe patria ako noc a tma. Že sú jednoducho neoddeliteľnou súčasťou.

Nepostrekujeme uhorky. V porastoch fungujeme aj my, nechceme byť chorí.

Katarína Asztalosová, spolumajiteľka Zelstar

Platí to nielen na Slovensku, obliekanie uhoriek do plastu je štandardom v takmer celej Európe. Uhorka obsahuje až 90 percent vody, preto je fólia logickou voľbou, ako spomaliť jej vysychanie a udržať ju dlhšie čerstvú.

Kaufland sa však rozhodol ísť proti prúdu a uhorky z plastových obalov vyzliekol. Urobil dobre?

Boli sme sa pozrieť priamo do fóliovníkov, ako sa uhorky pestujú. O koľko kratšie vydržia, keď sa nechajú len tak napospas osudu?

Práca v poľnohospodárstve? Motyku vám už netreba

Je sobota, dve minúty po siedmej a vo fóliovníkoch 15 kilometrov od Nových Zámkov sa pracuje. Nie je to výnimočná situácia, v Zemnom je to štandard. Pretože ak cez víkend nepozberáte uhorky, do pondelka narastú toľko, že ich môžete vyhodiť.

Do dĺžky tridsať centimetrov totiž dorastú za desať dní. To sú v priemere tri centimetre denne. Ak na niektorej vidieť, že nevyrastie podľa predstáv, radšej ju čo najskôr odtrhnú.

„Pracujeme šesť dní v týždni. Od siedmej do maximálne piatej. V sobotu však robíme len doobeda, hlavne kvôli zberu,“ vysvetľuje pestovateľka uhoriek a spolumajiteľka spoločnosti Zelstar Katarína Asztalosová.

Zelstar vznikol v roku 2004 ako rodinná firma a pracujú v nej viaceré generácie. Sestry aj rodičia a okrem nich ešte zhruba ďalších 20 ľudí.

„Chceli by sme zamestnávať aj viac, aby sa zvýšila kapacita výroby, lenže ľudia nechcú robiť. Len čo počujú slovo poľnohospodárstvo, hneď si predstavia motyku. Lenže u nás sú procesy zmodernizované, veľa vecí robí za človeka počítač, aj omotávanie rastlín na vodiace laná nahradilo jednoduché priklipnutie kovovým krúžkom,“ povzdychne si Asztalosová.

Kúria vďaka vlastnému geotermálnemu vrtu

Prechádzať sa ktorýmkoľvek fóliovníkom vyzerá, že sa v nich začalo pestovať ešte len včera. Betónové plochy sú čisté, zelené debničky prázdne a trubky s vodou natreté na bielo.

„Pripravili ste sa na nás alebo nie je dôvod, aby tu bola špina?“ pýtame sa.

„Mohla by tu byť, len si tu upratujeme. Fóliovníky čistíme pred každou výsadbou nových priesad, pretože nechceme pracovať v špine,“ usmieva sa Asztalosová.

Dokopy majú jeden štvorhektárový fóliovník rozdelený na štyri časti. Rastú v ňom prevažne šalátové uhorky, zvyšnú plochu zaberajú kokteilové uhorky a priesady.

Ak sa chcú na tak veľkej ploche dostať čo najrýchlejšie na opačnú stranu, jazdia na malých bicykloch. Nad zadným kolesom majú nosič a na ňom debničku.

„Niekedy takto prevážame aj priesady. Robíme si ich totiž sami, začíname s tým uprostred decembra, kedy vysadíme dva hektáre. O nasledujúcich päť týždňov vysádzame ďalšie dva hektáre. Takto sa začína naša sezóna,“ hovorí Asztalosová.

Pri dobrom počasí dokážu pestovať do začiatku decembra, ak však počasie nedovolí, končia už začiatkom októbra. Prestávku však dlho nemajú, keďže od výsadby priesad k zberu uhoriek prejdú zhruba štyri týždne. Znamená to, že už v polovici februára dokážu mať prvé uhorky.

Darí sa im to aj vďaka vlastnému geotermálnemu vrtu, ktorým vykurujú počas celého roka.

„Kúrime aj v lete, vtedy predovšetkým ráno. Pri náhlej zmene teploty totiž uhorkám popraská koža. Najradšej majú od 20 do 30 stupňov a trochu vlhkosti. Nemôže sa to zmeniť. Inak sa im to nebude páčiť a nebudú rásť,“ opisuje Asztalosová.

Uhorky nestriekajú, škodcov sa neboja

V Zelstare zachytávajú dažďovú vodu a spolu s vodou z vlastnej studne ňou zavlažujú všetky uhorky. To sú dva litre vody na deň do jedného porastu počas jari a v lete aj dvakrát toľko.

Vychádza to na 60-tisíc litrov vody na jeden hektár. To je dokopy v štyroch fóliovníkoch 240-tisíc litrov vody denne.

Tým, že budeme predávať nebalené uhorky, sa na Slovensku ročne vyhneme produkcii pätnástich ton plastu.

Richard Bendík, Kaufland

Neustále tak vo fóliovníkoch počuť čerpadlá, hučia z každej strany. Okrem hluku však cítiť aj výraznú vlhkosť, keďže na plantážach a v sklade ide zo stropov jemná spŕška vody. Čo znamenalo prestať baliť uhorky do fólií?

„Trvácnosť uhorky je síce kratšia, ale nechcite niečo skladovať týždne. Vo fólii prešlo zhruba 14 dní od zberu, kým začala uhorka žltnúť. Teraz je to približne desať dní,“ prezrádza Asztalosová.

V spoločnosti Zelstar preto museli investovať do technológie a zmeniť spôsob, ako uskladňujú uhorky.

„V sklade používame zvlhčovač, aby sme udržali vlhkosť,“ vysvetľuje spolumajiteľka firmy.

Uhorky si vďaka tomu udržali svoju kvalitu aj chuť. O tej však viac rozhoduje to, aké živiny dostane a v akých podmienkach vyrastá.

„Rastline dávame to, čo v danom životnom cykle potrebuje. Počítač to namieša a prostredníctvom hadičiek dotlačí až do kokosových paplónov, v ktorých sú rastliny zasadené,“ ukazuje Asztalosová na systém hadičiek, ktorý sa tiahne pozdĺž celých fóliovníkov.

Postrek čistou vodou a výživa ku koreňom sú jediné dve zložky, ktoré uhorky dostávajú.

„Uhorky nepostrekujeme. Keď nejakí škodcovia prídu, tak aj odídu. Zhruba po dvoch dňoch po nálete škodcov zakaždým prichádzajú aj benefitné chrobáky a vyjedia ich. Navyše škodcovia jednoducho musia byť, nedá sa to udržiavať úplne čisté,“ predstavuje Asztalosová firemnú filozofiu a dodáva, že by išli sami proti sebe.

„U chrobákov sa vytvorila rezistencia a chémia na ne už neúčinkuje. Zároveň v porastoch celé dni fungujeme aj my a nechceme byť chorí. Ľudia dnes majú rôzne choroby, nepotrebujeme to,“ dodáva Asztalosová.

Zelstaru sa dokonca podaril vytvoriť systém, keď sto percent svojho odpadu recyklujú. Starý porast odovzdávajú na tvorbu biomasy, kokosové paplóny posúvajú do záhradníctiev a odoberateľov majú aj na starú fóliu zo zastrešenia fóliovníkov.

„U nás nejde nič do smetí. Všetko je recyklovateľné,“ hovorí Asztalosová.

Produkovali 15 000 kilogramov plastu ročne

Spoločnosť Zelstar pestuje uhorky výhradne pre Kaufland, ktorý sám prišiel s požiadavkou uhorky nebaliť.

„Tým, že budeme predávať nebalené uhorky, sa na Slovensku ročne vyhneme produkcii pätnástich ton plastu. Predávame ich bez fólie od marca, čím sme už teraz ušetrili takmer tri tony plastu,“ upresňuje riaditeľ nákupu spoločnosti Kaufland Richard Bendík.

V Zemnom denne zbierajú od 20- do 30-tisíc kusov uhoriek a balia ich na 15 až 20 paliet. Frekvenciu dodávok však meniť nemuseli, je to len o lepšom plánovaní. Optimalizovali preto celý proces, čím sa výrazne skrátil čas distribúcie uhoriek na jednotlivé predajne.

„Uskutočnili sme množstvo testov, ktoré zaručujú, že ponúkané nezabalené uhorky budú v tej najvyššej kvalite aj bez plastovej fólie. Eliminácia plastových obalov je pre nás dlhodobou prioritou, a tejto téme sa chceme aktívne venovať aj naďalej,“ vysvetľuje Bendík.

„Keď si dnes objednajú uhorky, zajtra ráno majú tovar na sklade. Od zberu vie byť uhorka do 24 hodín na pulte predajne. Niekedy ráno zberáme, následne hneď balíme, naložíme uhorky do auta a odchádzajú do Kauflandu,“ dodáva Asztalosová.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Mário Šmýkal pre Kaufland

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší