SME
Nedeľa, 21. júl, 2019 | Meniny má Daniel
INZERCIA

Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí

Trochu si vypiť a sadnúť za volant? V zahraničí pokutu dostať nemusíte, dajte si však pozor, aby ste nespôsobili dopravnú nehodu.

Na Slovensku máme nulovú hranicu tolerancie alkoholu za volantom. V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami je absolútny zákaz alkoholu počas šoférovania skôr výnimkou. Preto, ak sa počas letného obdobia chystáte v zahraničí šoférovať auto, môžete si niekde dopriať aj pohárik vína či piva. K letnej pohode a dobrej nálade vám to určite dobre padne, má to však aj svoje pravidlá. Rovnako, ako v prípade cestovného poistenia, aj pri poistení auta by ste si mali dať pozor. Určitá miera alkoholu síce môže byť tolerovaná v krajine, kde jazdíte, poisťovne vám však alkohol v krvi pri poistnej udalosti neodpustia.

Poistná udalosť bude problém

Predstavte si, že ste na dovolenke v Taliansku, kde je hranica alkoholu za volantom povolená do 0,5 ‰. V miestnej kaviarni si dáte pohárik, dva a sadnete za volant. Nešťastná náhoda sa stane práve vám a autom spôsobíte dopravnú nehodu. Pokutu za alkohol síce nedostanete, no s uplatnením poistného plnenia z vášho povinného zmluvného poistenia to už také jednoduché nebude. Aj napriek tomu, že sa nehoda stala na území štátu, kde nulová tolerancia alkoholu za volantom neplatí, škodu bude posudzovať poisťovňa. Tá sa riadi vlastnými podmienkami, medzi ktoré povolenie alkoholu určite nepatrí.

Alkohol v krvi je považovaný za hrubé porušenie stanovených poistných podmienok. Za takýchto okolností vám poisťovňa môže znížiť alebo úplne zamietnuť poistné plnenie. K znižovaniu sa zvyčajne pristupuje v prípade havarijného poistenia. Ak si škodu uplatňujete z povinného zmluvného poistenia, poisťovňa poškodenému poistné plnenie síce vyplatí, od vinníka však následne vymáha náhradu. Nie je nič výnimočné, ak takzvaný regres vymáha poisťovňa od vinníka v plnej výške.

Riskovať sa neoplatí

Ak sa teda chystáte šoférovať auto v štáte, kde nie je nulová tolerancia alkoholu za volantom, majte sa na pozore. Alkohol totižto v rámci PZP patrí medzi výluky, preto vás vaše poistenie v prípade nehody ochrániť nemusí. Nadmernému užívaniu alkoholických nápojov a nezodpovednej jazde sa tak snažte vyvarovať aj počas vašej dovolenky.

Pre lepší prehľad o povolených hraniciach alkoholu v jednotlivých európskych krajinách vám prinášame túto praktickú infografiku. Určite však neodporúčame riadiť sa ňou na 100%. Vždy si dopredu overte, aká je povolená hranica alkoholu za volantom v krajine, do ktorej cestujete.

Zdroj titulnej fotky: bigstockphoto.com

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Oslava 50. výročia pristátia na Mesiaci aj v Kine Lumiére

Príďte na diskusiu k tejto udalosti v sobotu 20. júla.

Tlačové správy

Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi

Vybrali sme skvelé hotely na Malorke, kde bude o vašu rodinu výborne postarané.

Tlačové správy

Buďte na cestách v bezpečí pomocou kamery Mio MiVue 751 !

S pribúdajúcimi prípadmi dopravných nehôd a podvodov bola kamera MiVue 751 navrhnutá, aby vás podržala, keď ostatní vodiči nechcú.

Autokamera Mio MiVue 751 se skvělým 2.5k záznamem a GPS