SME
Utorok, 25. jún, 2019 | Meniny má Tadeáš
INZERCIA

Ako si vyrobiť vlastný kvalitný kompost?

V rámci starostlivosti o záhradu vzniká veľa organického odpadu. Ako ho efektívne zúžitkovať?

Vlastný kompostér je dobrou variantou ako vyriešiť odstránenie organického odpadu (pokosená tráva, zrezané kvety a pod.) z vašej záhrady, pretože investícia na jeho vytvorenie je jednorazová.

Prečo používať v záhrade kompost?

Správne vytvorený kompost upravuje štruktúru pôdy, v pôde zadržuje vodu, zlepšuje aeráciu (prevzdušnenie) pôdy, stabilizuje pH a dodáva rastlinám potrebné živiny, makro a mikroprvky potrebné pre rast.

Kompostér je možné vyrobiť aj pomerne ľahko a lacno iba za pomoci drevených latiek, pílky a pár klincov. Nevýhodou použitia prírodného materiálu je jeho postupný rozklad a odhnívanie spolu vplyvom počasia. Riešením môže byť ochranný náter na drevo, ktorý predĺži životnosť drevenej konštrukcie.

Pre väčšie záhrady sa výborne hodí kompostér. Odporúča sa postaviť kompostér o rozmeroch 1m x 1m, výška závisí od veľkosti záhrady a od množstva kompostovaného materiálu, priemerná výška sa pohybuje okolo 1,2m. Medzi jednotlivými latkami nechajte medzeru približne 15cm, aby mohol do kompostu prúdiť vzduch. Kovová konštrukcia je nevhodná z dôvodu možného uvoľňovania nežiaducich látok. Pre menšie záhrady je vhodné použiť menší plastový kompostovacie silo, v ktorom dochádza k veľmi rýchlemu zotleniu kompostovaného materiálu.

Pre väčšie záhrady sa vyplatí použiť 6-hranný plastovú konštrukciu kompostéra - silo. Konštrukcia býva zhotovená z termoplastického akrylátu – nitril butadien styren-u alebo polykarbonátu. K výhodám týchto materiálov patrí dlhá životnosť a nízka hmotnosť.

Umiestnenie kompostéra

Kompostér umiestnite do záhrady na miesto, kde nesvieti priame slnko. Vhodný je polotieň. Kompost vyžaduje pravidelný prísun vlahy, je nevyhnutný kontakt s pôdou a správne tlenie väčšieho množstva organickej hmoty sa deje v kompostéri pri teplote okolo 65°C. V lete by mal byť preto kompostér z hora otvorený a v zime naopak zatvorený alebo zakrytý. Pri nedostatku vzduchu alebo vyššej vlhkosti dochádza k premnoženiu hnilobných baktérií, čo sa prejavuje zápachom.

Aký materiál je vhodný na kompostovanie?

Do kompostu sa hodí organický materiál zo záhrady ako posekaná tráva, odrezky rastlín, kvetov, lístie, zemina, malé vetvičky, piliny. Väčšie konáre nie je dobré pridávať do kompostu, pretože sa rozkladajú príliš pomaly.

Rovnako môžete pridávať organický kuchynský odpad, ako šupky z ovocia, zeleniny, škrupiny z vajec, usadeninu z kávy alebo popol zo spáleného dreva.

Do kompostu rozhodne nepatria plasty, sklo, kamene, keramické materiály a tak isto burina. Burina je síce organický materiál, avšak pri hnojení kompostom by sa vám dostala späť do záhrady, odkiaľ ste ju odstránili.

Starostlivosť o kompost

Materiál môžete do kompostu pridávať vo vrstvách, alebo môžete vrstvy navzájom premiešavať. Kompost je potrebné pravidelne polievať, ak chováte hydinu, nebojte sa pridať do kompostu aj trus, kompost dozreje do vysokej kvality a bude plný živín.

Čím rôznorodejší materiál sme do kompostu dávali, tým je kvalitnejší. Presný pomer živín sa dá zistiť pôdnym rozborom. Pre orientáciu stačí vedieť, čím je kompost starší a tmavší, tým obsahuje viac uhlíka. Ak ste do kompostu dávali prevažne trávu, bude obsahovať viac dusíka.
Pre urýchlenie rozkladu organických látok slúžia špeciálne prípravky na kompost, ktoré obsahujú substrát obohatený baktériami a hubovými kultúrami. Urýchľovače je treba rozmiešať vo vode a zmesou poliať kompost.

Kompostér a všetko príslušenstvo nájdete na e-shope a v predajniach Kinekus.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch

Sporenie sa niekedy nemusí oplatiť.

Tlačové správy

Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny

Zle uskladnené potraviny sa môžu v priebehu pár hodín pokaziť a spôsobiť problémy.

Tlačové správy

Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa

Môže sa zdať, že potravinové intolerancie sú len ďalším trendom. Ak však trpíte zvýšenou citlivosťou, lepku sa radšej vyhnite.