SME
Štvrtok, 20. február, 2020 | Meniny má Lívia
INZERCIA

Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa

Môže sa zdať, že potravinové intolerancie sú len ďalším trendom. Ak však trpíte zvýšenou citlivosťou, lepku sa radšej vyhnite.

Vyhýbať sa lepku je v tomto prípade pre vás jednoznačne alfou a omegou bezpečného stravovania. Ak si myslíte, že vás prítomnosť lepku v potravinách nemôže prekvapiť, otestujte sa v našom kvíze.

1. Často sa stáva, že ľudia trpiaci intoleranciou na lepok, či celiakiou vyraďujú z jedálnička aj potraviny, ktoré ich neohrozujú. Viete, ktorá z nasledujúcich potravín je 100 % gluten-free?

a) ryža

b) jačmeň

c) pšenica

správna odpoveď: a) ryža: Lepková bielkovina glutén je obsiahnutá takmer vo všetkých druhoch obilnín. Výnimkami nie sú ani pšenica, jačmeň, raž, ovos, kamut a triticale, či populárna špalda. Osoby postihnuté celiakiou alebo citlivosťou na lepok by sa s týmito druhmi obilnín mali oboznámiť. Ryže sa však báť rozhodne nemusíte.

2. Ste v obchode a potrebujete chlieb pre „bezlepkovú“ návštevu. Viete, po ktorom by ste rozhodne nemali siahnuť?

a) ražný chlieb

b) ryžový chlieb

c) kukuričný chlieb

správna odpoveď: a) ražný chlieb: Tak ako jačmeň, aj raž patrí k plodinám s vysokým obsahom lepku. Ak trpíte celiakiou, nahraďte klasické obilniny zemiakmi, prosom, žltým hrachom a slnečnicovými, alebo tekvicovými semiačkami. Bezlepkové varianty nájdete aj v predajniach Kaufland pod značkou K-free. Ak čakáte „bezlepkovú“ návštevu, poteší vás aj široký výber cestovín.

3. Lepok môže byť prítomný aj v nealkoholických nápojoch. Viete určiť, ktoré sú pre vás potenciálne nebezpečné?

a) minerálne vody

b) sladené nápoje

správna odpoveď: b) sladené nápoje: Ak trpíte intoleranciou na lepok, či celiakiou, venujte zvýšenú pozornosť etiketám jednotlivých produktov. Do tejto skupiny patria aj sladené nápoje, pretože môžu obsahovať stopové množstvá lepku. Tie môžu u celiatikov vyvolať silné reakcie.

4. Viete, ktorý z nasledujúcich nápojov obsahuje lepok?

a) víno

b) šampanské

c) pivo

správna odpoveď: c) pivo: Málokomu napadne, že lepok môže byť prítomný aj v alkoholických nápojoch. Špecifickou kategóriou je pivo, na ktorého výrobu sa používa jačmeň. Množstvo pivovarov označuje niektoré pivá varené z jačmeňa,ako pivá „s nízkym obsahom lepku“, pričom sa opierajú o tvrdenie, že proces varenia znižuje obsah lepku v pive na úroveň, ktorá je pre ľudí s precitlivenosťou na lepok prijateľná. Pivá označené vetou „s nízkym obsahom lepku“ ale obsahujú hordeín, čo je jedna foriem lepku a u pacientov s celiakiou môže vyvolať reakciu.

5. Lepok môžu obsahovať aj omáčky, v ktorých by sme ho nikdy nehľadali.

Viete určiť v ktorej z nasledujúcich obľúbených omáčok sa môže nachádzať?

a) tatárska omáčka

b) kečup

c) majonéza

správna odpoveď: b) kečup: Etiketu treba študovať aj v prípade kečupov a ďalších omáčok ako je horčica, barbeque omáčka, sójová omáčka a šalátový dresing. V mnohých prípadoch sa ako zahusťovadlo používa práve klasická múka. Bez strachu môžete konzumovať produkty na živočíšnej báze, čiže majonézu a tatarskú omáčku.

6. Lepok je najčastejšie súčasťou obilnín. Existujú však aj druhy, ktoré konzumovať môžete. Viete, ktorá z menovaných lepok neobsahuje?

a) pohánka

b) jačmeň

c) pšenica

správna odpoveď: a) pohánka: Pohánka je bezlepková a mimoriadne zdravá potravina. Treba poznamenať, že klasické obilniny môžete nahradiť aj kukuricou, amarantom, cirkom, či maniokom. Pečivo,chlieb, aj cestoviny, ktoré sú pripravené z týchto plodín, môžete jesť bez obáv

7. Bezgluténové pečivo nájdete aj v predajniach Kaufland spolu s ďalšími bezlepkovými produktami. Viete, pod ktorou značkou ich máte hľadať?

a) K-to go

b) K- take it veggie

c) K-free

správna odpoveď: c) K-free: Privátnou značkou Kauflandu, pod ktorou sa skrývajú chutné bezgluténové produkty je K-free. Okrem bezlepkových výrobkov pod ňou nájdete aj tie bezlaktózové. Výhodou je, že K-free potraviny Kaufland ponúka za cenu, ktorá je dostupná pre každého.

8. Problematické môžu byť aj produkty, ktoré sú živočíšneho pôvodu – viete o ktoré ide?

a) Párky, salámy, šunka

b) Hovädzie mäso

c) Ryby

správna odpoveď: a) Párky, salámy, šunka: Ak vám lepok spôsobuje problémy, mali by ste byť opatrní aj pri nákupe spracovaných mäsových výrobkov a opäť si dôsledne preštudovať etiketu. Platí to najmä v prípade párkov, šunky a salámy, do ktorých sa ako súčasť procesu spracovania používa aj múka. V prípade mäsových výrobkov alebo výrobkov z rýb sa treba vyhnúť potravinám určeným na vysmážanie ako sú rezne, či rybie prsty. Lepok obsahujú aj napodobeniny krabieho mäsa, ktoré majú s originálom pramálo spoločné

9. Pozor si treba dávať aj v prípade ďalších výrobkov, ktoré by primárne nemali mať s obilninami nič spoločné – viete, ktorých sa výstraha týka?

a) čokoláda

b) ochutené čaje a kávy

c) mlieko

správna odpoveď: b) ochutené čaje a kávy: Pšenica je významnou surovinou v našom potravinovom systéme, nakoľko je lacná a ľahko dostupná. Jej využívanie v priebehu spracovania niektorých potravín je bežné, pretože posilňuje chuť, zlepšuje konzistenciu, ale aj vzhľad takýchto jedál. Ak vidíte na obale pšenicu, jačmeň alebo raž, automaticky počítajte s prítomnosťou lepku vo výrobku.

10. Lepok je súčasťou niektorých základných ingrediencií, ktoré bežne používame pri varení. Uhádnete ktorých?

a) cukor

b) soľ

c) zmes korenín

správna odpoveď: c) zmes korenín: Dôsledne si prečítať etiketu je nevyhnutné aj v prípade korenín. V zmesiach sa môžu objaviť aj čiastočky obilnín a teda malé množstvo lepku. Treba si uvedomiť, že v niektorých prípadoch môžu potraviny obsahovať viac lepku, než uvádza informácia na obale. Ku kontaktu s obilninami a teda k nechcenej kontaminácii, môže dôjsť počas zberu alebo v priebehu spracovania korenín.

Dúfame, že ste si vďaka nášmu kvízu rozšírili vedomosti o ďalších skupinách problematických potravín. Veru, potravinovým etiketám treba venovať zvýšenú pozornosť. Ak si v bežných obchodoch neviete rady, kompletný rad bezgluténových potravín zaručene nájdete v predajniach Kaufland pod značkou K-free

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

... viac ako vzdelanie

Stabilná a neprehliadnuteľná vzdelávacia inštitúcia.

Tlačové správy

Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?

Vyber si oblasť uplatnenia a študuj, čo ťa baví.

Tlačové správy

Ktorá farba je tá tvoja?

Univerzita sv. Cyrila a Metoda ponúka široké spektrum možností študovať študijné programy.