SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Cez prešovské najzaťaženejšie križovatky prejdú desaťtisíce áut

Prinášame štatistiky hustoty premávky v Prešove aj informáciu o medzinárodnom ocenení za ilumináciu pamiatok v Bardejove.

Svetelná signalizácia križovatky Arm. Gen. Svobodu – Rusínska počas dopravnej špičky.Svetelná signalizácia križovatky Arm. Gen. Svobodu – Rusínska počas dopravnej špičky.

Zabezpečenie údržby cestnej dopravnej signalizácie (alebo jednoduchšie semaforov križovatiek) vykonáva od septembra minulého roku dlhoročný partner prešovskej radnice vo verejnom osvetlení – spoločnosť O.S.V.O. comp, a.s. Po vykonanom audite stavu zariadení a začatí s odstraňovaním poruchových a havarijných stavov bolo nasledujúcim krokom zlepšenia prevádzky zavedenie SMS notifikácie funkčnosti cestnej dopravnej signalizácie (CDS). Spoločnosť tak vytvorila diaľkový dohľad nad prevádzkou a urýchlila výjazd servisnej služby k poruchovým stavom CDS a tým aj urýchlila čas odstránenia poruchy.

Druhým krokom zlepšenia prevádzky CDS je zavedenie funkcie zberu dát z jednotlivých zariadení – sčítania intenzity premávky. Spoločnosť v súčasnej dobe zabezpečila obnovu funkcionality niektorých križovatiek, vďaka čomu dokáže zistiť skutočnú zaťaženosť križovatky v jednotlivých smeroch. Až na základe týchto údajov za určité obdobie bude možné pripraviť v spolupráci s dopravnými inžiniermi optimalizáciu prejazdnosti jednotlivých dopravných tepien. Spoločnosť v súčasnosti disponuje dátami o hustote dopravy zo 6 križovatiek za posledné 3 mesiace. Jedná sa o tieto dopravné uzly: križovatka Levočská – Sabinovská, Arm. Gen. Svobodu - Rusínska, Východná – Rusínska, Vranovská – na Tablách, Masarykova – Škultétyho a Pražská – Jána Pavla II. Priemerná denná zaťaženosť prekračuje 60 000 vozidiel /pracovný deň. Rekordné hodnoty boli namerané na križovatke Východná – Rusínska až 73 000 vozidiel denne v priemere za 5 pracovných dní. Obdobne sú zaťažené križovatky Arm. Gen. Svobodu - Rusínska, kde špičkový deň v piatok sa priemerne pohybuje na úrovni 62 000 vozidiel (piatkový priemer za posledné 3 mesiace) a Levočská – Sabinovská, kde piatkový priemer za 3 mesiace predstavuje 61 000 vozidiel za deň.

Poznanie zaťaženia dopravy je nevyhnutným predpokladom pre správne investície do modernizácie riadiacich systémov pre riadenie dopravy. Dáta o intenzite premávky spolu s vypracovaným Masterplanom - Stratégiou udržateľného rozvoja dopravy mesta Prešov a Štúdiou preferencie MHD umožňujú vedeniu mesta Prešov identifikovať najdôležitejšie problémy v doprave, ktoré musí vyriešiť v prvom rade.

Ocenenie za unikátnu ilumináciu

Spoločnosť O.S.V.O. comp, a.s dlhodobo prináša efektívne riešenia a najmodernejšie technológie nielen do oblasti verejného osvetlenia. Úspech spoločnosti v oblasti iluminácie historických budov podčiarkuje nedávno udelené Ocenenie od spoločnosti SIGNIFY - PHILIPS, ktoré si v poľskej Varšave prevzali riaditelia spoločnosti O.S.V.O. comp a.s. z rúk generálneho riaditeľa pre východnú Európu za SIGNIFY - PHILIPS Bogdana Rogalu. Ocenenie sa týkalo unikátnej iluminácie pamiatok zaradených do svetového dedičstva UNESCO. Historickú radnicu v centre Bardejova a blízku Baziliku sv. Egídia spoločnosť nasvetlila s 230 kusmi RGBW LED svietidiel, čo predstavovalo najrozsiahlejší projekt iluminácie za rok 2018 za celú strednú a východnú Európu.

Iluminácia a efektné zvýraznenie kontúr historickej architektúry je štandardne vysvietené v bielej farbe LED svietidiel. V pravidelných časových intervaloch nastavenie iluminácie poskytuje animovanie farebných prechodov svetiel na radnici aj Bazilike. Počas významných dní mesta či slávností, ako napr. cez známy Bardejovský jarmok, pripravená svetelná šou synchronizovaná so sprevádzanou hudbou znásobuje atraktivitu mestských podujatí a ponúka neopakovateľný zážitok z tohto historického mesta. Ocenenie za unikátnu ilumináciu je zároveň zadosťučinením pre vedenie mesta Bardejov za aktívny prístup k zlepšovaniu kvality života občanov a k zvyšovaniu atraktivity mesta pre turistov. Je takisto vyvrcholením snahy o skvalitnenie verejného osvetlenia, ktoré spoločnosť modernizovala v predchádzajúcich štyroch rokoch.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu