SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Gröhling: Školstvo mením zdola, nečakám na ministerstvo

Branislav Gröhling chce iniciovať ďalšie stretnutia ohľadom školstva v Košickom kraji.

Ukazuje, že školstvo sa dá meniť aj zdola. Branislav Gröhling chce iniciovať ďalšie stretnutia ohľadom školstva v Košickom kraji.

S niektorými zmenami v školstve netreba čakať na ministerstvo. Zlepšenia môžu prinášať aj mestá, kraje či zriaďovatelia škôl. „V skutočnosti majú kraje aj zriaďovatelia viac možností, ako zlepšiť školstvo, než si mnohí myslia. V praxi ukazujeme, že sa to dá, ak sa správne určia priority,“ hovorí Branislav Gröhling, poslanec NR SR za SaS.

Župa napríklad môže svojim učiteľom preplácať prácu so študentmi mimo vyučovania – ako krúžky, súťaže či semináre. Môže im tiež preplácať kurzy cudzieho jazyka, navyšovať nástupný plat učiteľa či odchodné. Kraj má tiež možnosť otvárať na školách nové odbory a modernizovať tak štúdium alebo pomáhať školám zapájať sa do rôznych vzdelávacích projektov či grantov.

Všetky tieto opatrenia už rok a pol realizuje Bratislavský kraj, kde Gröhling pôsobí ako poradca pre školstvo. Po audite výdavkov začali vyčleňovať viac financií na školstvo a prinášať tieto návrhy do praxe.

Nedávno inicioval stretnutie s košickým županom Rastislavom Trnkom a chcel by, aby sa dobré skúsenosti šírili po celom Slovensku. „Nemá zmysel čakať na ministerstvo, že niečo urobí. V školstve môžeme veci meniť aj my. Chcel by som, aby sme si na Slovensku medzi krajmi vymieňali osvedčené opatrenia a spoločne školstvo posúvali vpred. Keď sa školstvo nebude meniť zhora, musíme ho zmeniť my zdola,“ hovorí Gröhling.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu