SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Gröhling: Školstvo mením zdola, nečakám na ministerstvo

Branislav Gröhling chce iniciovať ďalšie stretnutia ohľadom školstva v Košickom kraji.

Ukazuje, že školstvo sa dá meniť aj zdola. Branislav Gröhling chce iniciovať ďalšie stretnutia ohľadom školstva v Košickom kraji.

S niektorými zmenami v školstve netreba čakať na ministerstvo. Zlepšenia môžu prinášať aj mestá, kraje či zriaďovatelia škôl. „V skutočnosti majú kraje aj zriaďovatelia viac možností, ako zlepšiť školstvo, než si mnohí myslia. V praxi ukazujeme, že sa to dá, ak sa správne určia priority,“ hovorí Branislav Gröhling, poslanec NR SR za SaS.

Župa napríklad môže svojim učiteľom preplácať prácu so študentmi mimo vyučovania – ako krúžky, súťaže či semináre. Môže im tiež preplácať kurzy cudzieho jazyka, navyšovať nástupný plat učiteľa či odchodné. Kraj má tiež možnosť otvárať na školách nové odbory a modernizovať tak štúdium alebo pomáhať školám zapájať sa do rôznych vzdelávacích projektov či grantov.

Všetky tieto opatrenia už rok a pol realizuje Bratislavský kraj, kde Gröhling pôsobí ako poradca pre školstvo. Po audite výdavkov začali vyčleňovať viac financií na školstvo a prinášať tieto návrhy do praxe.

Nedávno inicioval stretnutie s košickým županom Rastislavom Trnkom a chcel by, aby sa dobré skúsenosti šírili po celom Slovensku. „Nemá zmysel čakať na ministerstvo, že niečo urobí. V školstve môžeme veci meniť aj my. Chcel by som, aby sme si na Slovensku medzi krajmi vymieňali osvedčené opatrenia a spoločne školstvo posúvali vpred. Keď sa školstvo nebude meniť zhora, musíme ho zmeniť my zdola,“ hovorí Gröhling.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak ste sa rozhodli stráviť tohtoročnú dovolenku na Slovensku, gratulujeme, výborná voľba!


48m

Sladké plody brusnice si okrem lahodného koláča spájame i s liečbou ochorení vylučovacej sústavy. Právom.


2 h

To, po čom Bytčania a ľudia z blízkeho okolia tak dlho volali, sa už čoskoro stane skutočnosťou.


10 h