SME
Pondelok, 15. júl, 2019 | Meniny má Henrich
INZERCIA

Hurá na záhradnú grilovačku!

Zas tí susedia grilujú a tečú vám slinky? Doprajte si grilovanie na záhrade i vy.

Prázdniny a krásne letné počasie sú skvelé na trávenie voľného času na záhrade v tieni stromov. Spoločná grilovačka je výborný rodinný relax pre dospelých a skvelá zábava pre deti. Vytvorte si na záhrade grilovací kútik alebo priestor na občerstvenie a rozmaznávanie v pohodlných kreslách pre celú rodinu.

Leto je ideálne na stretávanie sa so susedmi, priateľmi a rodinou pri chutných a voňavých pochúťkach ugrilovaných na grile. Grilovanie s priateľmi si môžete užiť, aj keď nemáte záhradu. So správne zvoleným grilom si môžete pripraviť chutné dobroty aj na balkóne alebo terase.

Najtradičnejším typom grilu je gril na drevené uhlie. Grilovanie na drevenom uhlí dodáva jedlu tradičnú arómu. Tieto

grily sa ľahko obsluhujú a sú dostupné vďaka nízkej cene. Na trhu sú dostupné liatinové alebo plechové. Liatinové lepšie držia teplotu a sú stabilnejšie. Nevýhodou je dlhší čas prípravy pokrmov.

Ak nechcete vydymiť susedov, alebo chcete grilovať na terase či balkóne bez dymu, na výber máte elektrický alebo plynový gril. Kvalitné plynové grily majú dostatočný výkon, vyššiu cenu kompenzujú neporovnateľným komfortom používania a lacným palivom, kde ako zdroj energie slúžia propán-butánové fľaše.

Elektrické grily využívajú ako zdroj tepla elektrickú špirálu. Stačí ich zastrčiť do zásuvky a nastaviť požadovanú teplotu. Je to ideálny pomocník napr. na menšie balkóny alebo terasy, grilovanie na elektrickom grile je zdravšie ako na drevenom uhlí, ušetrí vás od neporiadku a dymu spojenom s dreveným uhlím.

Kde je vhodné gril v záhrade umiestniť?

Väčší gril vyžaduje na bezpečné zaobchádzanie pevnú a dostatočne veľkú plochu, čo najďalej od koruny stromov a horľavých materiálov (dreváreň, balíky sena a pod.) Ideálnym miestom je závetrie, prievan alebo chladný vietor môže grilovačku nie len znepríjemniť ale môže byť aj nebezpečný (môže prevrátiť gril alebo rozfúkať žeravé uhlíky). A samozrejme, nezabudnite na príslušenstvo na grilovanie - rošty, grilovacie misky, obracačky, chňapky a podobne.

Dostatočný priestor okolo grilu využite na umiestnenie pohodlného záhradného nábytku, stolíku, lavičiek, stoličiek a nezabúdajte na potrebný priestor pre manipuláciu s potravinami alebo palivom.

Tipy na vydarené grilovanie:

  • Mäso počas grilovania neprepichujte vidličkou, inak z neho vytečie všetka šťava a bude suché.
  • Negrilujte zbytočne hrubé kusy mäsa, ale len plátky do hrúbky 2 centimetrov. Ľahko a rýchlo sa prepečú.
  • Ryby je jednoduchšie grilovať na grilovacej mriežke.
  • Správne rozžeravený gril na uhlie spoznáte podľa toho, že mäso pri kontakte s roštom zasyčí. Svalovina sa rýchlo stiahne a šťava tak nevyteká von. Pri grilovaní na plynovom grile je dobrým pomocníkom teplomer. Gril je správne rozpálený pri teplote nad 200 °C.
  • Marinádu alebo olej používajte iba na potretie. V opačnom prípade prebytočnú marinádu spálite a mäso môže v najhoršom prípade vzbĺknuť.
  • Uhlie nechajte dohorieť pod dozorom, plyn odpojte a elektrinu vypnite.
  • Gril pred prvým použitím treba vypáliť, mäso sa potom nebude lepiť na rošt.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko

Na Ekonomickej univerzite v Bratislave začal v poradí už 15. ročník letnej školy pre študentov z Mexika.

15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko
Tlačové správy

Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo

Z hémového železa si vie naše telo získať železo rýchlejšie, efektívnejšie a vo väčšom množstve. A bez tráviacich ťažkostí.

Tlačové správy

S Erasmom v Českej republike

Žiaci Hotelovej akadémie v Prešove sa v tomto školskom roku zúčastnili odbornej stáže v rámci programu Erasmus+.