SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Veolia úspešne realizuje EPC projekt pre školské zariadenia

Zameraný je na úsporu energií pri ich vykurovaní.

Spoločnosť Veolia Energia Komfort Košice, a. s., úspešne realizuje EPC projekt zameraný na úsporu energií pri vykurovaní škôl

Najvýhodnejšia energia je tá, ktorú dokážeme usporiť. Týmto záväzkom sa riadi spoločnosť Veolia Energia Komfort Košice, a. s., pri realizácii projektu zameraného na garantovanú úsporu energií (EPC) pre 66 stredných škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj. Cieľom projektu je zabezpečiť úspory energií a kompletnú starostlivosť o tepelné hospodárstvo škôl.

Školy spotrebovali o 19 % menej tepla

Spoločnosť Veolia Energia Komfort Košice, a. s., sa od roku 2017 zmluvne zaviazala, že zníži spotrebu energií na vykurovanie školských objektov o 19 % v porovnaní s rokom 2009, keď sa o tepelnú správu budov starali ich prevádzkovatelia. V roku 2018 sa podarilo zmluvný záväzok nielen naplniť, ale aj prekročiť, a školy spotrebovali o 19,2 % menej tepla, čo predstavuje ušetrených takmer 10 300 000 KWh. Táto úspora predstavuje vo finančnom vyjadrení sumu viac ako 500 000 eur oproti referenčnému roku 2009. Od roku 2018 znížila Veolia Energia Komfort Košice, a. s., školám paušálne platby o 4,36 %, čo v sumárnom vyjadrení predstavuje 240 000 €. Je to takmer polovica z uvedenej úspory, o ktorú školy vďaka projektu zaplatia menej. Objekty, ktoré má Veolia Energia Komfort Košice, a. s. v správe, sú vykurované rôznymi spôsobmi – zemným plynom, biomasou, elektrickou energiou alebo sú napojené na centralizované zásobovanie teplom. Summa summarum sa vďaka tomuto projektu a zrealizovaným opatreniam v roku 2018 nedostalo do ovzdušia 881 ton CO2.

Energetický manažment a kompletná starostlivosť o tepelné hospodárstvo

Na dosiahnutie požadovaných úspor bolo nevyhnutné realizovať energetický manažment energií na pravidelnej dennej báze. Ten pozostával z bilancovania spotrieb energií, z diaľkového monitorovania a riadenia prevádzky jednotlivých kotolní a odovzdávacích staníc tepla centrálnym dispečingom spoločnosti Veolia Energia Komfort Košice, a. s. Na centrálny dispečing bolo v roku 2018 pripojených 11 kotolní, respektíve odovzdávacích staníc tepla, čím sa počet pripojených objektov zvýšil na 34, čo predstavuje 50 % plánovaných pripojení.

Okrem garantovanej zmluvnej úspory primárnych energií spoločnosť Veolia Energia Komfort Košice, a. s., zabezpečuje pre školy a školské zariadenia kompletnú starostlivosť o ich tepelné hospodárstva. V rámci toho realizuje všetky odborné prehliadky a skúšky technologických zariadení podľa platnej legislatívy, preventívne údržby, bežné opravy a modernizáciu technologických zariadení jednotlivých prevádzok. V priebehu roka 2018 bolo vykonaných viac ako 1 150 odborných prehliadok a skúšok technologických zariadení a 734 bežných opráv, čo predstavuje priemerne 11 zásahov na školu.

Okrem uvedených činností školy získali veľmi dôležitú havarijnú službu, ktorá je k dispozícii 24 hodín denne, 365 dní v roku. V roku 2018 bolo vykonaných 157 havarijných zásahov, čo predstavuje priemerne 2 zásahy na školu. Všetky zásahy boli zrealizované tak, aby vôbec, respektíve minimálne zasiahli do vyučovacieho procesu.

Realizované a plánované modernizácie

V roku 2018 boli v rámci modernizácie tepelných hospodárstiev škôl zrekonštruované plynová kotolňa v SOŠ Veľké Kapušany, termostatizácia a hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy v SOŠ Strážske, výmena ležatého rozvodu ústredného vykurovania v objekte Školského internátu na Jedlíkovej ulici v Košiciach. Tieto činnosti sú zabezpečované kolektívom 42 odborných a administratívnych pracovníkov.

V roku 2019 spoločnosť Veolia Energia Komfort Košice, a. s., zrealizuje pripojenie ďalších 20 kotolní a odovzdávacích staníc tepla na centrálny dispečing. Medzi najvýznamnejšie plánované opravy patrí výmena cca 380 metrov zemného rozvodu teplej vody v areáli SOŠ Ostrovského 1, Košice, rekonštrukcia odovzdávacej stanice tepla v SOŠ Košice-Šaca, výmena kotlov SOŠ Technická Rožňava – pracovisko Štítnik, SOŠ Poľnohospodárstva a služieb na vidieku Košice, Gymnázium Veľké Kapušany.

Plánované práce obmedzia vyučovací proces v minimálnej miere, väčšina z nich je naplánovaná počas letných prázdnin. Výsledkom investícií bude zlepšenie dodávky tepla a teplej vody a zníženie energetických nákladov pre školské zariadenia, čo je cieľom EPC projektu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 2 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 2 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 2 h
SkryťZatvoriť reklamu