SME
Piatok, 23. august, 2019 | Meniny má Filip
INZERCIA

Pekná a upravená záhrada bez námahy nemusí byť iba snom

Permakultúrne pestovanie je systém, ktorým sa nenarušuje rovnováha v prírode a vy si oddýchnete od typických záhradných prác.

Prvé, čo vám asi napadne pri nadpise článku: Je to vôbec možné? Nie je to len nezmyselné slovné spojenie a nedosiahnuteľný sen mnohých odvážlivcov? V dnešnej uponáhľanej dobe máme málo času, stále pracujeme, niečo riešime, staráme sa o rodinu. Keď už máme chvíľku voľna, mali by sme radšej rozložiť svoje obľúbené lehátko a relaxovať namiesto behania okolo záhrady s fúrikom a snahy udržať ju aspoň na pohľad v príjemnom stave. Dosiahnuť peknú záhradu s vynaložením minimálneho úsilia môžete docieliť prostredníctvom permakultúrneho pestovania, tzv. bezúdržbovej záhrady, ktorá sa riadi len pravidlami zdravého sedliackeho rozumu.

Permakultúrne pestovanie má niekoľko špecifík. Pri tomto druhu pestovania je používanie akejkoľvek chémie a postrekov nekompromisne vylúčené. Na tradičné záhony s precízne vyplievanými riadkami a pravidelným polievaním zabudnite.

Permakultúrna záhrada je zložená tak, aby vytvorila trvale udržateľný a samostatne obnovujúci sa systém bez akýchkoľvek zásahov postrekom, respektíve vytrhávaním buriny. Úžitková časť záhrady nás môže zásobovať výživnými a zdravými plodmi po celý rok. Nakoľko je z toho druhu pestovania úplne vylúčené použitie chémie, plody vášho úsilia budú skvelo voňať a chutiť ešte lepšie, no kto by to nechcel.

Permakultúra vychádza z tzv. ekologického záhradníctva, ktoré je trvale udržateľným hospodárením na akomkoľvek pozemku, ale na druhej strane neškodí životnému prostrediu, rastlinám a živočíchom. Ide o celkom racionálny prístup hospodárenia vracajúci sa k tradícii. Dalo si by sa povedať, že tento spôsob pestovania je vhodný pre lenivejších záhradkárov, nakoľko jednotlivé kroky pri pestovaní rastlín sú eliminované a práce je tým pádom menej.

Dizajn a rozvrhnutie permakultúrnej záhrady je veľmi dôležitý k získaniu energetickej, ekonomickej, a taktiež aj časovej efektivite vo vašej záhrade. Je potrebné sledovať všetky vplyvy – slnko, vietor a skladbu pôdy, odtekanie vody pri veľkých búrkach, nakoľko záhrada sa môže inak správať v lete ako na jar. Ďalším krokom by malo byť zváženie, čo všetko by sme na záhrade chceli vypestovať, a čo nám naša záhrada vypestovať umožní. Je dobré dopredu si stanoviť čo všetko plánujeme na záhrade robiť, aby všetko malo dopredu učené svoje miesto, a aby sme na nič nezabudli. Ak plánujete ovocný sad mali by ste ho umiestniť na slnečné miesto, aby ovocie malo dostatok slnka a bolo sladké. V prípade, že sa venujeme včelárstvu, je vhodné úle umiestniť v blízkosti týchto sadov, aby včielky mali dostatok nektáru a na oplátku vám dostatočne opelili váš ovocný sad. Výhodou je v tesnej blízkosti umiestniť aj jazierko z ktorého sa môžu včielky napájať. Ďalším krokom sú zeleninové záhony, prípadne fóliovníky. V prípade, že chováme domáce zvieratá, je dobré mať umiestnený jednoduchý prístrešok pre zvieratá v blízkosti týchto záhonov, respektíve fóliovníka, aby sme mali zdroj hnojenia v blízkosti a ušetrili si tak celodenné behanie s fúrikom hore dole cez celú záhradu.

Pri okrasných, zeleninových a bylinkových záhonoch je dôležité mulčovanie pre zadržiavanie vlhkosti, čo vám ušetrí námahu s každodenným polievaním. Používa sa len taká mulč, ktorá má ekologický charakter. Vhodná je slama, jemne posekaná tráva, prípadne seno. V žiadnom prípade nepoužívajte na mulčovanie kôru z ihličnanov. Na mulčovanie je taktiež vhodné použiť vyplievané buriny z vášho záhonu, ktoré sa časom rozložia a dodajú pôde živiny. Dôležité je však ukladať buriny koreňmi nahor. Pre dosiahnutie najvyššej efektivity pri zeleninových a bylinkových záhonoch, je dôležité plánovanie a získanie dostatok informácií o jednotlivých bylinkách, ktoré chceme pestovať. Je potrebné ich v záhonoch umiestniť tak, aby jedna druhú chránili a boli si navzájom prospešné a nie, aby sa vytláčali a navzájom „bojovali“. V dobre naplánovanej záhrade môžeme mať nasadenú kukuricu, po ktorej rastie fazuľa či hrach, čím ušetríme palice či iné podpery. Je možné použiť aj rôzne iné zmiešané výsadby, pri ktorých si rastliny neprekážajú, ale pomáhajú, či čerpajú z pôdy rozdielny pomer živín. Niektoré potrebujú najmä dusík a iným stačí minimálne množstvo dusíka, ale vyžadujú viac iných prvkov. Pri takýchto zmiešaných výsadbách je potrebné dobre poznať pomer toho, čo rastlinky vyžadujú a je veľmi dôležité ich vysádzať každý rok na to isté miesto.

Vhodné je taktiež použitie vyvýšených záhonov obsahujúcich značné množstvo živín a rozkladajúcej sa rastlinnej hmoty. Do týchto záhonov sa dokonca vkladajú hlbšie do pôdy kamene a konáre stromov, ktoré absorbujú vodu, no v období sucha ju rastlinám vydajú späť. Spravidla platí, že v permakultúrnej záhrade nie je potrebné dodatočné zavlažovanie. Pokiaľ však je nutné záhony polievať, najmä kým sú rastlinky ešte malé, odporúča sa zalievať výhradne dažďovou vodou.

Časom sa v záhrade vytvorí rovnováha, ktorú budete podporovať hnojením. Samozrejme aj permakultúrna záhrada si vyžaduje malú štipku práce. Maximálne môžeme siahnuť po prostriedkoch biologickej ochrany, ktorá je založené na rôznych organizmoch, ktoré sa živia škodcami v našich záhonoch. Akonáhle škodci vymiznú, zmiznú aj ony, respektíve uhynú na nedostatok potravy. Jedinou výnimkou sú slimáky, na ktoré nepomôže žiadna biologická ochrana. Slimáky je potrebné zbierať aj v ekologických záhradách, nakoľko pri ich premnožení nám z úrody neostane nič k zberu. Na ochranu ovocných stromov a kríkov použijeme siete proti vtákom, ktoré len prehodíme cez koruny stromov, prípadne zabalíme celý krík. Sieťami je vaša úroda ochránená, ale nijako nezabraňuje plodom rásť.

Teraz nám už len ostáva rozložiť naše obľúbené lehátko, relaxovať a sledovať ako naša záhrada sama prekvitá.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta

Nestihli ste ešte dovolenku? Vyberajte si z lákavých ponúk na konci sezóny.

Tlačové správy

Mimoriadny úspech na medzinárodnej súťaži v Číne

Slovenská technická univerzita v Bratislave opäť dokázala, že vie konkurovať univerzitám na svetovej úrovni.

Tlačové správy

Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami

Podľa psychológov patria spomienky na jedlo medzi tie najsilnejšie.